لاریجانی: مجموعه نظام با بررسی تمام ابعاد پیشنهاد مذاکره هسته ای راپذیرفت

علی لاریجانی

رییس مجلس شورای اسلامی، مذاکرات هسته ای را « سخت ترین مذاکره» در طول تاریخ پس از انقلاب اسلامی توصیف کرد و گفت: 12 سال پیش مجموعه نظام با بررسی تمام ابعاد پیشنهاد مذاکره را پذیرفت.

به گزارش خبرنگار پارلمانی ایرنا، علی لاریجانی روز شنبه در مراسم گرامیداشت روز خبرنگار که با حضور خبرنگاران پارلمانی برگزار شد با بیان این که فهم مسائل هسته ای و این که ما در چه شرایطی قرار داریم بسیار مهم است افزود: از جنس مسائلی مانند مساله هسته ای در تاریخ ایران کمتر رخ می دهد.
وی ادامه داد: پس از انقلاب اسلامی ما فراز و فرودهای زیادی داشتیم و بحران های داخلی و درگیری با گروهک و جنگ داشتیم ولی همیشه برای این موضوعات تدبیر می شده و زندگی ما با این مسائل و مشکلات عجین بوده است.

رییس مجلس شورای اسلامی گفت: اگر بخواهیم مسئله هسته ای را مقایسه کنیم باید این مسئله را با آخر جنگ یعنی قطعنامه 598 مقایسه کنیم که در آن شرایط حساس جامعه از یک شرایط به شرایط دیگر عبور می کرد.

لاریجانی افزود: در مسئله هسته ای و توافقی که امروز بحث آن در جامعه ما مطرح است در یک شرایط گذار قرار داریم که جامعه ما از 12 سال چالش وارد صحنه دیگری می شود؛ ممکن است گفته شود که این یک چالش ناحقی بوده که باید گفت بله این چالشی ناحقی است.

وی ادامه داد: در صحنه بین المللی بی رحمی زیاد است؛ مگر جنگ، جنگی حق بود؟ جنگ علیه ایران ناحق بود و قطعنامه 598 بعد از همه شرایط مختلف فراز دیگری برای ملت ایران تعریف کرد.

رییس مجلس اظهارداشت: در مساله هسته ای نیز بعد از 12 سال چالش سنگین ما به یک مقطع جدید رسیدیم که باید این مقطع جدید را درک کرد.

لاریجانی ادامه داد: آیا این مسیر را درست طی کرده ایم؟ همیشه می توان تحلیل کرد اما باید بدانیم که این 12 سال با دقت حرکت ها زیر ذره بین بود و دیده می شد و اینطور نبود که در مقاطعی که ما با غرب تعاملاتی داشتیم برای حل این مساله یا زمانی که ایستادگی می کردیم یک کار سرسری صورت گرفته باشد بلکه پشت این مدت ها فکر بود که چرا ما باید در این مقطع تصمیم بگیریم.

وی خاطرنشان کرد: این مقطع که ایران مذاکرات را جدی تر دنبال کرد از یک نگاه تاکتیکی صورت گرفت . در جلسات مختلف بحث شد که چرا پیشنهاد مذاکرات جدید را بپذیریم، البته مذاکرات بود اما این مذاکرات جنس جدیدی داشت و اینها هم بحث شد . چیزی نبود که یک نفر تصمیم بگیرد، مجموعا در نظام تمام ابعاد آن مورد توجه قرار گرفت و این مذاکرات را پسندیدیم که از این مسیر ادامه دهیم.

رییس قوه مقننه همچنین گفت: مذاکرات آغاز شد و خیلی فراز و فرود داشت؛ اینطور نبود که این مذاکرات با یک پیشنهادات سطحی و یک گفت و شنود راحت انجام شود.

لاریجانی افزود: مذاکرات هسته ای یک مذاکرات سخت و پرتنش بود و بارها در خصوص آن در جلسات مختلف بحث شد. از طریق مختلف پیگیری شد و اینطور نبود که یک جاده یک طرفه باشد؛ گفت و گوی پرچالشی بود. آنچه الان شما روی کاغد می بینید وجهی از آن بود.

وی ادامه داد: سوال این است که آیا این خاتمه کار است؟ خاتمه دوره است اما آغاز یک دوره پر مسئله است . اینطور نیست که اگر این مذاکرات حتی اگر در ایران تصویب شود راهی شسته و هموار داشته باشیم بلکه یک مسیر پرمسئله را پیش رو خواهیم داشت چون موجودات موذی که 12 سال چالش ایجاد کرده اند در مقابل این سند نیز رفتاری خواهند داشت که در همین روز ها مشاهده کردیم، و یک جنجال تصنعی بوجود می آورند.


** پارچین و ناراحتی رژیم صهیونیستی

رییس مجلس شورای اسلامی با تاکید بر این که پارچین منطقه مهمی است، گفت: این که در پارچین رفت و آمدهایی وجود دارد و آن را به داخل پادگان و سر و صداهایی درست می کنند کاری طبیعی نیست و داستانی است که می خواهند تاثیر بگذارند.

وی افزود: در این تردیدی نیست که رژیم صهیونیستی از این مذاکرات بسیار ناراحت است و بنا دارد در این راستا پول هایی را نیز خرج کند.

وی تاکید کرد: ما باید به این مساله واقف باشیم که مسیر پس از مذاکرات مسیر جدید، با چالش هایی نو است که باید ابعاد آن مورد توجه قرار گیرد.

لاریجانی با تاکید بر این که باید سند برجام را به خوبی بفهمیم گفت: یکی از مسایل مهم این است که سند را به خوبی درک کنیم . طبعا در این سند داد و ستد رخ داده و کسی نمی گوید ما به حداکثر موضوعات مور نظر خود دست یافته ایم.

رییس مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: این تیزهوشی در تدوین سند بود که نکات اصلی مورد نظر ایران حفظ شد. در این راستا نکته اصلی حفظ غنی سازی و دوم برداشته شدن تحریم ها بود که طبعا حواشی دارد.

لاریجانی در ادامه این سوال را مطرح کرد که آیا می توان پس از توافق به غنی سازی ادامه داد و افزود: این اولین باری است که کشورهای گردن کلفت در جهان پذیرفته اند که ایران غنی سازی داشته باشد البته یک مقدار سطح غنی سازی محدود شده است که این موضوع نیز پیچیدگی هایی دارد که آیا امروز با مجموع مختصات فنی که در اختیار داریم این حد از غنی سازی برای ما فشاری جهت ایجاد محدودیت است یا خیر؟

وی اضافه کرد: نمی خواهم بحث را باز کنم اما می دانم برای ایران این موضوع تبعات ضررآمیزی ندارد ما غنی سازی را در ایران تثبیت کردیم.

رییس مجلس گفت: همان کشورهایی که می خواهند پیچ و مهره های غنی سازی را بردارند همان ها می گویند ما نتوانستیم از دستیابی ایران به فناوری هسته ای جلوگیری کنیم.


**توافق دستاوردی مهم برای ایران است

لاریجانی توافق را دستاوردی مهم برای ایران دانست و گفت: ما باید قدر کاری که کرده ایم را بدانیم زیرا همیشه در این شرایط نمی مانیم.

رییس مجلس افزود: در همین سند آمده که پس از یک مدت ایران به سمت صنعتی شدن می رود و این که چرا این مدت زمان محدودیت را پذیرفته ایم دقت نظر فنی در آن وجود دارد فکر می کنم ایران در این موضوع قوی وارد شده است.

وی با تاکید بر این که برداشته شدن تحریم های اقتصادی در سند و قطعنامه آمده است گفت: البته در برخی موارد لغو می شود اما در برخی موضوعات کشورها توان لغو نداشتند و گفته اند که متوقف می شود که این موضوع قابل درک است.

عضو شورای عالی امنیت ملی در ادامه این سوال را مطرح کرد که آیا لغو تحریم ها محقق خواهد شد؟ و در پاسخ به سوال گفت: بسیاری از سندها روی کاغذ می آید اما در عمل به درستی جلو نمی رود.

لاریجانی تاکید کرد: باید هم بسترهای لازم را برای اجرا فراهم کنیم و هم تلاش کنیم که به درستی اجرا شود. همچنین برای آینده باید مسیرهای مناسبی برای ورود به سرمایه گذاری فناورانه فراهم شود.

رییس مجلس اضافه کرد: در مذاکرات مختلفی که دولت و مجلس داشته و در مورد مذاکرات بحث کرده ایم که در آینده مسیری را هموار کنیم که مذاکرات سمت و سوی اقتصادی داشته باشد به خصوص از ظرفیت نیروی انسانی استفاده بهینه ای داشته باشیم.


**رسانه ها در جامعه بسیار تاثیرگذار هستند

وی در بخش دیگری از سخنان خود خطاب به رسانه ها گفت: این روزها متعلق به شما است و شما نقش آفرینان در ایجاد فکر در جامعه هستید. شما می توانید ذهن ها را فعال کنید و جایگاه شما در جامعه بسیار تاثیرگذار است.

لاریجانی اضافه کرد: شما واسطه هایی برای اطلاعات به مردم هستید و یک حکومت خوب اگر بخواهد با مردم خود صادقانه برخورد کند احتیاج به واسطه های صادقانه ای مثل شما دارد.

رییس مجلس در ادامه سخنان خود در مورد برخی دشواری های مواد طرح ها و لوایح مجلس گفت: لسان تقنین لسان خاصی است و تبیین آن برای افکار عمومی سخت است ولی چاره ای نیست زبان حقوق، زبان خاص خودش را دارد.

وی ادامه داد: همانطور که لسان عرفان و فلسفه، زبان و ادبیات خاص خود را دارد زبان حقوق نیز متفاوت است ما نیاز به کاتالیزوری داریم که این لسان را برای عموم سهل و آسان کند که این کار رسانه ها است. البته ما در این مساله در رسانه ها مشکل داریم رسانه ها تنها در مورد قوانین سخن می گویند ولی این که بعد از آن چه اتفاقی می افتد را مطرح نمی کنند.

نماینده مردم قم ادامه داد: رسانه ها باید بیان کنند که این قوانین پس از تصویب چگونه در جامعه اجرایی می شوند، هر چه فهم مردم نسبت به قوانین بالاتر رود ارتباط مجلس با مردم آسان تر می شود. در این راستا ما هر پیشنهادی که خبرنگاران و رسانه ها داشته باشند، می پذیریم.

لاریجانی در مورد این که برخی از خبرنگاران خواهان آن هستند که مجلس آموزش هایی به آنان دهد گفت: البته شما خبرنگاران آموزش هایی را از قبل دیده اید ولی اگر نیاز به آموزش های مکمل و پیش از خدمت دارید ما آمادگی لازم داریم.


**طرح جامع رسانه اگر بار مالی داشته باشد، قابل طرح نیست

وی اضافه کرد: طرح جامع رسانه هم اکنون در کمیسیون فرهنگی مجلس مطرح است ولی اگر بار مالی داشته باشد قابل طرح نیست و باید به صورت لایحه از دولت به مجلس ارایه شود. با وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی صحبت می کنم تا اگر لازم است در این مورد لایحه ای ارایه شود.

لاریجانی در مورد رفت و آمدهای خبرنگاران به مجلس گفت: توصیه می کنم که رفت و آمدهای شما خبرنگاران را سهل کنند البته هم اکنون نیز رفت و آمد شما مشکل نیست.

لاریجانی با بیان این که یک بیماری بزرگ در سیستم دیوانی کشور وجود دارد، گفت: حجیم شدن سیستم دیوانی کشور می تواند مخل اقتصاد باشد که باید چابک سازی سرلوحه کارها قرار گیرد، سیستم دیوانی باید پوست اندازی کند و چابک سازی یعنی پرسنل ما از یک رفتاری به رفتار دیگر روی بیاورند.

رییس مجلس شورای اسلامی با بیان این که بودجه سال جدید (94) بیش از 90 درصد، صرف مسایل جاری می شود ادامه داد: امسال هیچ پولی برای صرف بودجه عمرانی هزینه نشده است البته بنده دیده ام از خارج مجلس فشار وارد می کنند تا استخدام های جدیدی انجام شود اما این باعث می شود که بار جدیدی به دولت وارد شده و باعث سنگین شدن بار کشتی دیوانی کشور می شود.


**از 300 پرواز روزهای اخیر فقط سه پرواز داعش را هدف قرار داد

عضو شورای عالی امنیت ملی با بیان این که تحولاتی چشمگیری در منطقه در حال رخ دادن است، گفت: بیشتر این تحولات ناشی از ناشی گری کشورهای قدرتمند در منطقه است و همین ائتلافی که رخ داده نشانه تیزهوشی در منطقه نیست. تعجب می کنم که می گویند با داعش در حال جنگ هستیم اما بیش از 300 پروازی که طی روزهای اخیر بر فراز سوریه انجام شده فقط 3 پرواز آن داعش را هدف قرار داده و مابقی کردها را نشانه گرفته است.

وی گفت: اگر آمریکایی ها فکر می کنند که با این روش ناشیانه، سوریه را به لیبی جدیدی می توانند تبدیل کنند باید گفت چنین کاری امکانپذیر نیست، علاوه بر آن به نفع خودشان نیست چون کشورهای متحد همسایه آنها نیز آسیب می بینند.

رییس مجلس تصریح کرد: معلوم است که این سناریو، سناریوی آمریکایی ها بوده و روشن است که به دنبال کشتار هستند. در یمن نیز کسانی که به کشتار دست می زنند از جنس القاعده هستند و می بینیم که غربی ها با دست خودشان در حال کشتار در منطقه هستند.

نماینده مردم قم در مجلس تصریح کرد: بعد از انقلاب نیز شاهد بودیم که هرگاه غربی ها ورود پیدا کردند در آن منطقه تروریسم ایجاد شده است مانند حضور آنها در عراق، سوریه و یمن اما ایران یک کشور مسوولیت پذیر است و شرایط را درک می کند زیرا این موضوع با امنیت ملی و سرنوشت مسلمانان گره خورده است.

به گفته وی، باید شرایط منطقه ای را شناخت و وفاق و همدلی در داخل کشور ایجاد کرد که این کار برعهده رسانه ها است.

لاریجانی ادامه داد: در رسانه ها دیدیم که دعواهای کوچک را بسیار بزرگ می کنند که با این کار مسایل اصلی دیده نمی شود. هنگامی که مسایل مهم وجود دارد باید ذهن جامعه را به سمت شناخت و وفاق در این زمینه سوق داد.

عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس با اشاره به انتخابات مجلس شورای اسلامی نیز گفت: انتخابات چالش های خاص خود را دارد و باید در این زمینه مسایل ملی را بر منافع جناحی سبقت دهیم و به مسایل حاشیه ای توجه نکنیم که این مستلزم نگاه رسانه ها به درون خود است تا بتوانند صحنه را برای دیگران بهتر ترسیم کنند.

وی ادامه داد: نباید مسایل مهم را در رنگ های مختلف محدود کرد. مسایل ملی باید جدای از رنگ ها باشد و جداشدن از جاذبه های سیاسی رنگ ها باعث بلوغ سیاسی برای جامعه می شود که این ناشی از کمبود فکر نیست بلکه بلوغ است. ما به تفکیک مسایل مختلف نیاز داریم.

لاریجانی خاطرنشان کرد: 90 درصد مسایل مهم امروز ما در کشور ورای رنگ ها است و لذا باید به این موضوع توجه کرد که می توان از مسایل مهم دیگر در جامعه به مسابقه در ابتکارات اقتصادی رسید زیرا اگر جامعه ترغیب به کارآفرینی شود، می توان جامعه را به جلو حرکت داد.


**باید جوانان خلاق کارآفرین معرفی شوند

وی تصریح کرد: باید جوانان خلاق که کارآفرین هستند را در جامعه معرفی کنیم در غیر این صورت آنکه در کار اقتصادی وارد می شود و شرکتی را افتتاح می کند اگر دستش را نگیریم دچار خفگی و یأس می شود.

لاریجانی با تاکید بر این که بسیاری از مسایل امروز جامعه صبغه ملی دارد، ادامه داد: برخی از سخنان در کشور در مسیر ظن و گمان به اقداماتی است که صورت می گیرد که درست نیست چه برای سیاستمداران و چه برای مردم که یک اتفاق تبدیل به سناریو شود و در جایی تفت و در تنور گذاشته و سپس برداشت شود.


**نباید آنقدر به هم ظن داشته باشیم

وی ادامه داد: لازم نیست آنقدر به هم ظن داشته باشیم . جامعه ا ی که در آن گرفتاری روحی رخ می دهد نمی تواند حرکت کند. گرفتاری روحی جمعی در جامعه باعث منقبض شدن می شود و مردم نیز نمی توانند احساس کنند که باید با درستی و صداقت حرکت کرد.

وی با بیان این که در کابینه های مختلف در دولت های گذشته حضور داشته و هرگز احساس نکرده در سطوح بالای جامعه بی صداقتی وجود دارد، گفت: این که افراد به کارهای عجیب و غریب متهم می شوند روح جامعه را تخریب می کنند. ما در فضای کنونی احتیاج به کار جمعی و روحی داریم.

نماینده مردم قم در مجلس با اشاره به این که این تیراندازی ها در جامعه فکر جامعه را منحرف می کنند، اظهار داشت: مسایل انحرافی باعث منحرف شدن افکار جامعه از مسایل اصلی می شود. خبرنگاران در جایگاه حکیمانی هستند که باید مشکلات را با نگاه طبیبانه به جامعه منتقل و افکار آنها را به سمت و سوی حل مسایل سوق دهند. به گزارش خبرنگار پارلمانی ایرنا، علی لاریجانی روز شنبه در مراسم گرامیداشت روز خبرنگار که با حضور خبرنگاران پارلمانی برگزار شد با بیان این که فهم مسائل هسته ای و این که ما در چه شرایطی قرار داریم بسیار مهم است افزود: از جنس مسائلی مانند مساله هسته ای در تاریخ ایران کمتر رخ می دهد.
وی ادامه داد: پس از انقلاب اسلامی ما فراز و فرودهای زیادی داشتیم و بحران های داخلی و درگیری با گروهک و جنگ داشتیم ولی همیشه برای این موضوعات تدبیر می شده و زندگی ما با این مسائل و مشکلات عجین بوده است.
رییس مجلس شورای اسلامی گفت: اگر بخواهیم مسئله هسته ای را مقایسه کنیم باید این مسئله را با آخر جنگ یعنی قطعنامه 598 مقایسه کنیم که در آن شرایط حساس جامعه از یک شرایط به شرایط دیگر عبور می کرد.
لاریجانی افزود: در مسئله هسته ای و توافقی که امروز بحث آن در جامعه ما مطرح است در یک شرایط گذار قرار داریم که جامعه ما از 12 سال چالش وارد صحنه دیگری می شود؛ ممکن است گفته شود که این یک چالش ناحقی بوده که باید گفت بله این چالشی ناحقی است.
وی ادامه داد: در صحنه بین المللی بی رحمی زیاد است؛ مگر جنگ، جنگی حق بود؟ جنگ علیه ایران ناحق بود و قطعنامه 598 بعد از همه شرایط مختلف فراز دیگری برای ملت ایران تعریف کرد.
رییس مجلس اظهارداشت: در مساله هسته ای نیز بعد از 12 سال چالش سنگین ما به یک مقطع جدید رسیدیم که باید این مقطع جدید را درک کرد.
لاریجانی ادامه داد: آیا این مسیر را درست طی کرده ایم؟ همیشه می توان تحلیل کرد اما باید بدانیم که این 12 سال با دقت حرکت ها زیر ذره بین بود و دیده می شد و اینطور نبود که در مقاطعی که ما با غرب تعاملاتی داشتیم برای حل این مساله یا زمانی که ایستادگی می کردیم یک کار سرسری صورت گرفته باشد بلکه پشت این مدت ها فکر بود که چرا ما باید در این مقطع تصمیم بگیریم.
وی خاطرنشان کرد: این مقطع که ایران مذاکرات را جدی تر دنبال کرد از یک نگاه تاکتیکی صورت گرفت . در جلسات مختلف بحث شد که چرا پیشنهاد مذاکرات جدید را بپذیریم، البته مذاکرات بود اما این مذاکرات جنس جدیدی داشت و اینها هم بحث شد . چیزی نبود که یک نفر تصمیم بگیرد، مجموعا در نظام تمام ابعاد آن مورد توجه قرار گرفت و این مذاکرات را پسندیدیم که از این مسیر ادامه دهیم.
رییس قوه مقننه همچنین گفت: مذاکرات آغاز شد و خیلی فراز و فرود داشت؛ اینطور نبود که این مذاکرات با یک پیشنهادات سطحی و یک گفت و شنود راحت انجام شود.
لاریجانی افزود: مذاکرات هسته ای یک مذاکرات سخت و پرتنش بود و بارها در خصوص آن در جلسات مختلف بحث شد. از طریق مختلف پیگیری شد و اینطور نبود که یک جاده یک طرفه باشد؛ گفت و گوی پرچالشی بود. آنچه الان شما روی کاغد می بینید وجهی از آن بود.
وی ادامه داد: سوال این است که آیا این خاتمه کار است؟ خاتمه دوره است اما آغاز یک دوره پر مسئله است . اینطور نیست که اگر این مذاکرات حتی اگر در ایران تصویب شود راهی شسته و هموار داشته باشیم بلکه یک مسیر پرمسئله را پیش رو خواهیم داشت چون موجودات موذی که 12 سال چالش ایجاد کرده اند در مقابل این سند نیز رفتاری خواهند داشت که در همین روز ها مشاهده کردیم، و یک جنجال تصنعی بوجود می آورند.

** پارچین و ناراحتی رژیم صهیونیستی
رییس مجلس شورای اسلامی با تاکید بر این که پارچین منطقه مهمی است، گفت: این که در پارچین رفت و آمدهایی وجود دارد و آن را به داخل پادگان و سر و صداهایی درست می کنند کاری طبیعی نیست و داستانی است که می خواهند تاثیر بگذارند.
وی افزود: در این تردیدی نیست که رژیم صهیونیستی از این مذاکرات بسیار ناراحت است و بنا دارد در این راستا پول هایی را نیز خرج کند.
وی تاکید کرد: ما باید به این مساله واقف باشیم که مسیر پس از مذاکرات مسیر جدید، با چالش هایی نو است که باید ابعاد آن مورد توجه قرار گیرد.
لاریجانی با تاکید بر این که باید سند برجام را به خوبی بفهمیم گفت: یکی از مسایل مهم این است که سند را به خوبی درک کنیم . طبعا در این سند داد و ستد رخ داده و کسی نمی گوید ما به حداکثر موضوعات مور نظر خود دست یافته ایم.
رییس مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: این تیزهوشی در تدوین سند بود که نکات اصلی مورد نظر ایران حفظ شد. در این راستا نکته اصلی حفظ غنی سازی و دوم برداشته شدن تحریم ها بود که طبعا حواشی دارد.
لاریجانی در ادامه این سوال را مطرح کرد که آیا می توان پس از توافق به غنی سازی ادامه داد و افزود: این اولین باری است که کشورهای گردن کلفت در جهان پذیرفته اند که ایران غنی سازی داشته باشد البته یک مقدار سطح غنی سازی محدود شده است که این موضوع نیز پیچیدگی هایی دارد که آیا امروز با مجموع مختصات فنی که در اختیار داریم این حد از غنی سازی برای ما فشاری جهت ایجاد محدودیت است یا خیر؟
وی اضافه کرد: نمی خواهم بحث را باز کنم اما می دانم برای ایران این موضوع تبعات ضررآمیزی ندارد ما غنی سازی را در ایران تثبیت کردیم.
رییس مجلس گفت: همان کشورهایی که می خواهند پیچ و مهره های غنی سازی را بردارند همان ها می گویند ما نتوانستیم از دستیابی ایران به فناوری هسته ای جلوگیری کنیم.

**توافق دستاوردی مهم برای ایران است
لاریجانی توافق را دستاوردی مهم برای ایران دانست و گفت: ما باید قدر کاری که کرده ایم را بدانیم زیرا همیشه در این شرایط نمی مانیم.
رییس مجلس افزود: در همین سند آمده که پس از یک مدت ایران به سمت صنعتی شدن می رود و این که چرا این مدت زمان محدودیت را پذیرفته ایم دقت نظر فنی در آن وجود دارد فکر می کنم ایران در این موضوع قوی وارد شده است.
وی با تاکید بر این که برداشته شدن تحریم های اقتصادی در سند و قطعنامه آمده است گفت: البته در برخی موارد لغو می شود اما در برخی موضوعات کشورها توان لغو نداشتند و گفته اند که متوقف می شود که این موضوع قابل درک است.
عضو شورای عالی امنیت ملی در ادامه این سوال را مطرح کرد که آیا لغو تحریم ها محقق خواهد شد؟ و در پاسخ به سوال گفت: بسیاری از سندها روی کاغذ می آید اما در عمل به درستی جلو نمی رود.
لاریجانی تاکید کرد: باید هم بسترهای لازم را برای اجرا فراهم کنیم و هم تلاش کنیم که به درستی اجرا شود. همچنین برای آینده باید مسیرهای مناسبی برای ورود به سرمایه گذاری فناورانه فراهم شود.
رییس مجلس اضافه کرد: در مذاکرات مختلفی که دولت و مجلس داشته و در مورد مذاکرات بحث کرده ایم که در آینده مسیری را هموار کنیم که مذاکرات سمت و سوی اقتصادی داشته باشد به خصوص از ظرفیت نیروی انسانی استفاده بهینه ای داشته باشیم.

**رسانه ها در جامعه بسیار تاثیرگذار هستند
وی در بخش دیگری از سخنان خود خطاب به رسانه ها گفت: این روزها متعلق به شما است و شما نقش آفرینان در ایجاد فکر در جامعه هستید. شما می توانید ذهن ها را فعال کنید و جایگاه شما در جامعه بسیار تاثیرگذار است.
لاریجانی اضافه کرد: شما واسطه هایی برای اطلاعات به مردم هستید و یک حکومت خوب اگر بخواهد با مردم خود صادقانه برخورد کند احتیاج به واسطه های صادقانه ای مثل شما دارد.
رییس مجلس در ادامه سخنان خود در مورد برخی دشواری های مواد طرح ها و لوایح مجلس گفت: لسان تقنین لسان خاصی است و تبیین آن برای افکار عمومی سخت است ولی چاره ای نیست زبان حقوق، زبان خاص خودش را دارد.
وی ادامه داد: همانطور که لسان عرفان و فلسفه، زبان و ادبیات خاص خود را دارد زبان حقوق نیز متفاوت است ما نیاز به کاتالیزوری داریم که این لسان را برای عموم سهل و آسان کند که این کار رسانه ها است. البته ما در این مساله در رسانه ها مشکل داریم رسانه ها تنها در مورد قوانین سخن می گویند ولی این که بعد از آن چه اتفاقی می افتد را مطرح نمی کنند.
نماینده مردم قم ادامه داد: رسانه ها باید بیان کنند که این قوانین پس از تصویب چگونه در جامعه اجرایی می شوند، هر چه فهم مردم نسبت به قوانین بالاتر رود ارتباط مجلس با مردم آسان تر می شود. در این راستا ما هر پیشنهادی که خبرنگاران و رسانه ها داشته باشند، می پذیریم.
لاریجانی در مورد این که برخی از خبرنگاران خواهان آن هستند که مجلس آموزش هایی به آنان دهد گفت: البته شما خبرنگاران آموزش هایی را از قبل دیده اید ولی اگر نیاز به آموزش های مکمل و پیش از خدمت دارید ما آمادگی لازم داریم.

**طرح جامع رسانه اگر بار مالی داشته باشد، قابل طرح نیست
وی اضافه کرد: طرح جامع رسانه هم اکنون در کمیسیون فرهنگی مجلس مطرح است ولی اگر بار مالی داشته باشد قابل طرح نیست و باید به صورت لایحه از دولت به مجلس ارایه شود. با وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی صحبت می کنم تا اگر لازم است در این مورد لایحه ای ارایه شود.
لاریجانی در مورد رفت و آمدهای خبرنگاران به مجلس گفت: توصیه می کنم که رفت و آمدهای شما خبرنگاران را سهل کنند البته هم اکنون نیز رفت و آمد شما مشکل نیست.
لاریجانی با بیان این که یک بیماری بزرگ در سیستم دیوانی کشور وجود دارد، گفت: حجیم شدن سیستم دیوانی کشور می تواند مخل اقتصاد باشد که باید چابک سازی سرلوحه کارها قرار گیرد، سیستم دیوانی باید پوست اندازی کند و چابک سازی یعنی پرسنل ما از یک رفتاری به رفتار دیگر روی بیاورند.
رییس مجلس شورای اسلامی با بیان این که بودجه سال جدید (94) بیش از 90 درصد، صرف مسایل جاری می شود ادامه داد: امسال هیچ پولی برای صرف بودجه عمرانی هزینه نشده است البته بنده دیده ام از خارج مجلس فشار وارد می کنند تا استخدام های جدیدی انجام شود اما این باعث می شود که بار جدیدی به دولت وارد شده و باعث سنگین شدن بار کشتی دیوانی کشور می شود.

**از 300 پرواز روزهای اخیر فقط سه پرواز داعش را هدف قرار داد
عضو شورای عالی امنیت ملی با بیان این که تحولاتی چشمگیری در منطقه در حال رخ دادن است، گفت: بیشتر این تحولات ناشی از ناشی گری کشورهای قدرتمند در منطقه است و همین ائتلافی که رخ داده نشانه تیزهوشی در منطقه نیست. تعجب می کنم که می گویند با داعش در حال جنگ هستیم اما بیش از 300 پروازی که طی روزهای اخیر بر فراز سوریه انجام شده فقط 3 پرواز آن داعش را هدف قرار داده و مابقی کردها را نشانه گرفته است.
وی گفت: اگر آمریکایی ها فکر می کنند که با این روش ناشیانه، سوریه را به لیبی جدیدی می توانند تبدیل کنند باید گفت چنین کاری امکانپذیر نیست، علاوه بر آن به نفع خودشان نیست چون کشورهای متحد همسایه آنها نیز آسیب می بینند.
رییس مجلس تصریح کرد: معلوم است که این سناریو، سناریوی آمریکایی ها بوده و روشن است که به دنبال کشتار هستند. در یمن نیز کسانی که به کشتار دست می زنند از جنس القاعده هستند و می بینیم که غربی ها با دست خودشان در حال کشتار در منطقه هستند.
نماینده مردم قم در مجلس تصریح کرد: بعد از انقلاب نیز شاهد بودیم که هرگاه غربی ها ورود پیدا کردند در آن منطقه تروریسم ایجاد شده است مانند حضور آنها در عراق، سوریه و یمن اما ایران یک کشور مسوولیت پذیر است و شرایط را درک می کند زیرا این موضوع با امنیت ملی و سرنوشت مسلمانان گره خورده است.
به گفته وی، باید شرایط منطقه ای را شناخت و وفاق و همدلی در داخل کشور ایجاد کرد که این کار برعهده رسانه ها است.
لاریجانی ادامه داد: در رسانه ها دیدیم که دعواهای کوچک را بسیار بزرگ می کنند که با این کار مسایل اصلی دیده نمی شود. هنگامی که مسایل مهم وجود دارد باید ذهن جامعه را به سمت شناخت و وفاق در این زمینه سوق داد.
عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس با اشاره به انتخابات مجلس شورای اسلامی نیز گفت: انتخابات چالش های خاص خود را دارد و باید در این زمینه مسایل ملی را بر منافع جناحی سبقت دهیم و به مسایل حاشیه ای توجه نکنیم که این مستلزم نگاه رسانه ها به درون خود است تا بتوانند صحنه را برای دیگران بهتر ترسیم کنند.
وی ادامه داد: نباید مسایل مهم را در رنگ های مختلف محدود کرد. مسایل ملی باید جدای از رنگ ها باشد و جداشدن از جاذبه های سیاسی رنگ ها باعث بلوغ سیاسی برای جامعه می شود که این ناشی از کمبود فکر نیست بلکه بلوغ است. ما به تفکیک مسایل مختلف نیاز داریم.
لاریجانی خاطرنشان کرد: 90 درصد مسایل مهم امروز ما در کشور ورای رنگ ها است و لذا باید به این موضوع توجه کرد که می توان از مسایل مهم دیگر در جامعه به مسابقه در ابتکارات اقتصادی رسید زیرا اگر جامعه ترغیب به کارآفرینی شود، می توان جامعه را به جلو حرکت داد.

**باید جوانان خلاق کارآفرین معرفی شوند
وی تصریح کرد: باید جوانان خلاق که کارآفرین هستند را در جامعه معرفی کنیم در غیر این صورت آنکه در کار اقتصادی وارد می شود و شرکتی را افتتاح می کند اگر دستش را نگیریم دچار خفگی و یأس می شود.
لاریجانی با تاکید بر این که بسیاری از مسایل امروز جامعه صبغه ملی دارد، ادامه داد: برخی از سخنان در کشور در مسیر ظن و گمان به اقداماتی است که صورت می گیرد که درست نیست چه برای سیاستمداران و چه برای مردم که یک اتفاق تبدیل به سناریو شود و در جایی تفت و در تنور گذاشته و سپس برداشت شود.

**نباید آنقدر به هم ظن داشته باشیم
وی ادامه داد: لازم نیست آنقدر به هم ظن داشته باشیم . جامعه ا ی که در آن گرفتاری روحی رخ می دهد نمی تواند حرکت کند. گرفتاری روحی جمعی در جامعه باعث منقبض شدن می شود و مردم نیز نمی توانند احساس کنند که باید با درستی و صداقت حرکت کرد.
وی با بیان این که در کابینه های مختلف در دولت های گذشته حضور داشته و هرگز احساس نکرده در سطوح بالای جامعه بی صداقتی وجود دارد، گفت: این که افراد به کارهای عجیب و غریب متهم می شوند روح جامعه را تخریب می کنند. ما در فضای کنونی احتیاج به کار جمعی و روحی داریم.
نماینده مردم قم در مجلس با اشاره به این که این تیراندازی ها در جامعه فکر جامعه را منحرف می کنند، اظهار داشت: مسایل انحرافی باعث منحرف شدن افکار جامعه از مسایل اصلی می شود. خبرنگاران در جایگاه حکیمانی هستند که باید مشکلات را با نگاه طبیبانه به جامعه منتقل و افکار آنها را به سمت و سوی حل مسایل سوق دهند.
کد N914540