اسد: سوریه به طرح‌هایی پاسخ مثبت می‌دهد که هم‌پیمانانش در قلب آن باشند

سوريه

رئیس جمهوری سوریه تصریح کرد که کشورش به طرح‌های سیاسی پاسخ مثبت می‌دهد اما این امر تا زمانی است که روسیه و ایران در قلب آنچه که مطرح می‌شود، حضور داشته باشند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، پایگاه العهد به نقل از کسانی که با بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه دیدار کرده‌اند، گزارش داد که بشار اسد در این دیدار گفته است که تا زمانی که روسیه و ایران در مرکز آنچه که مطرح می‌شود حضور داشته باشند سوریه پاسخ مثبتی به طرح‌های سیاسی می‌دهد اما هنوز اطمینانی به آمریکا و ناتو نیست چرا که این دو طرف اگر واقعا به دنبال راه حل‌هایی بودند یقینا و به سرعت منابع تروریسم و عاملان حمایت مالی از آن را خشک می‌کردند و مرزهای ترکیه را می‌بستند و افسار هرکس را که همچنان از تروریسم در سوریه حمایت مالی می‌کند و آن را به تحرک وامی‌دارد، می‌کشیدند.

طبق گفته کسانی که در این دیدار حضور داشتند زمانی که به اسد گفته شد که ایران شاید تو را برای به جریان انداختن سازش فدا کند لبخندی زد چرا که این مساله برای او مربوط به اشخاص یا یک مساله احساسی نیست بلکه منفعت ایران و مقاومت در ثبات سوریه و استواری آن همان منفعت سوریه در باثبات بودن موضعش با هم‌پیمانان خود است.

روزنامه البناء نیز نوشت: شاید اسد پیام‌هایی از ایران، روسیه و دیگر کشورها دارد که با هر چه که گفته شده و گفته می‌شود ضد و نقیض دارد و شاید او می‌داند که هر کس که اینچنین سخنانی را نشر می‌دهد در واقع از یک سو خواهان دو دستگی میان سوریه و ایران و از سوی دیگر خواهان تضعیف ایران است.

کسانی که با اسد دیدار کردند، عنوان کردند که رئیس جمهوری سوریه این احساس را دارد که جهت گیری‌های بین‌المللی و منطقه‌ای شروع به تغییر کرده است اما اطمینانش در اصل نسبت به این جهت گیری‌ها ضعیف است و به همین دلیل باید همچنان سوریه موضع نظامی و سیاسی محکمی داشته باشد و باید اولویت به داخل سوریه داده شود. همانطور که این مساله از آغاز نبرد این گونه بوده است و زمانی که هر طرح سیاسی با سوریه و نقش آن همخوانی داشته باشد دمشق هیچ تردیدی را در تعامل مثبت با این طرح‌ها نمی‌کند و هیچ چیزی مانع از وقوع تحولات نظامی مهم در هفته‌های آتی همزمان با تحرکات دیپلماتیک نمی‌شود.

آنها خاطرنشان کردند که بشار اسد این احساس را دارد که جهان دیدگاه وی را نسبت به تروریسم پذیرفته است اما متاسفانه آنها فقط زمانی باور پیدا کرده‌اند که تروریسم به آستانه کشورهایشان رسید. هرچند که ما بارها هشدار داده بودیم و اطلاعات دقیقی را از طریق نماینده مان در سازمان ملل یا از طریق طرف‌های دیگر به تمامی آن کشورها فرستاده بودیم.

انتهای پیام

کد N914526