تلاش سوئد برای بازجویی از آسانژ در لندن ناکام ماند

انگليس,سوئد

تلاش‌ دادستان‌های سوئدی برای بازجویی از بنیانگذار ویکی لیکس در سفارتخانه اکوادور در لندن پس از درخواست جنجالی اکوادور متوقف شد.

تلاش‌ دادستان‌های سوئدی برای بازجویی از بنیانگذار ویکی لیکس در سفارتخانه اکوادور در لندن پس از درخواست جنجالی اکوادور متوقف شد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، اکوادور پاسخ مثبت به درخواست دادستان‌های سوئدی برای بازجویی از جولیان آسانژ،بنیانگذار ویکی لیکس در سفارت این کشور در لندن را به اعطای پناهندگی سوئد به وی مشروط کرد.

جولیان آسانژ، بنیانگذار ویکی لیکس در ژوئن 2012 برای جلوگیری از استردادش به سوئد به سفارت اکوادور در لندن پناهنده شد. دادستانان سوئدی در تلاشند تا به اتهام تعرضات جنسی و تجاوز به دو زن در سال 2010 وی را تحت بازجویی قرار دهند. آسانژ این اتهامات را رد می‌کند.

این در حالی است که مقامات وزارت دادگستری سوئد می‌گویند نمی‌توان از سفارت یک کشور دیگر به فردی پناهندگی داد این خلاف قوانین بین‌المللی است و اگر فردی خواهان پناهندگی است باید به سوئد بیاید.

آسانژ می‌گوید از ترس اینکه دولت سوئد وی را به آمریکا بازگرداند به این کشور نمی‌رود. آسانژ به دلیل افشای اطلاعات محرمانه نظامی و سیاسی دولت آمریکا تحت پیگرد قانونی است.

پیش از این دادستان‌های سوئدی تاکید داشتند تا آسانژ برای بازجویی به این کشور سفر کند اما بعدتر نظر خود را عوض کرده و به بازجویی در محل سفارت اکوادور در لندن رضایت دادند.

پیشتر در ماه ژوئن دادستان‌های سوئدی از مقامات انگلیسی خواستند تا با درخواست آنها برای بازجویی از آسانژ در سفارت اکوادور همکاری کنند.

یکی از مقامات قضایی سوئد اعلام کرده بود، در اوایل تابستان یکی از دادستانان این کشور نسبت به انجام بازجویی آسانژ اعلام آمادگی و به لندن سفر کرده بود اما سفارت اکوادور به وی اجازه ورود و انجام بازجویی را نداده است.

انتهای پیام

کد N914275