دولت اوباما به دنبال تسریع روند تعطیلی زندان گوآنتانامو

اوباما

مقامات آمریکایی اعلام کردند، همزمان با تلاش دولت باراک اوباما، رئیس جمهوری این کشور برای افزایش روند تعطیلی زندان گوآنتانامو، چند ده کشور نسبت به انتقال 52 زندانی باقی مانده این زندان متعهد شده‌اند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری رویترز، اما تعطیلی زندان گوآنتانامو در نهایت به امضای اشتون کارتر، وزیر دفاع آمریکا نیاز خواهد داشت، امضایی که می‌تواند با وجود تاکید اوباما برای تعطیلی این زندان پیش از سال 2017 روند آن را به تاخیر بیاندازد.

در این میان همزمان با تهیه پیش نویس برنامه گسترده تعطیلی این زندان، دفتر نمایندگی وزارت خارجه آمریکا در امور زنان گوآنتانامو توافقاتی را با چندین دولت خارجی را نهایی کرده و مذاکرات رو به پیشرفتی با سایر کشورها دارد.

مقامات ارشد دولت آمریکا می‌گویند، انتقال زندانیان گوآنتانامو از پایگاه‌ دریایی واشنگتن در خلیج گوآنتانامو در کوبا می‌تواند تا پایان سال صورت گیرد.

این در حالی است که اوباما برای تعطیلی این زندان و انتقال زندانیان آن به آمریکا با مخالفت‌هایی از سوی جمهوری خواهان کنگره مواجه است. کاخ سفید با این حال می‌گوید که طرح خود برای تعطیلی زندان گوآنتانامو را به زودی در کنگره مطرح می‌کند.

به گفته یکی از مقامات آمریکایی که خواسته نامش فاش نشود، توافقات سیاسی در سطوح مختلفی بین واشنگتن و شرکای آن در سراسر جهان وجود دارد. برخی از آنها این زندانیان را پذیرفته‌اند و برخی دیگر برای اولین بار به چنین اقدامی دست خواهند زد.

تمرکز دولت همچنین بر زندانیانی یمنی است که دیگر خطر امنیتی محسوب نمی‌شوند اما به دلیل وجود درگیری‌ها در کشورشان نمی‌توانند به صنعاء بازگردانده شوند.

زندان گوآنتانامو از جمله اماکنی بدنامی است که به دلیل رفتارهای بسیار خشن و نامناسب با مظنونین تروریستی خارجی همواره از سوی مجامع بین‌المللی محکوم شده است.

انتهای پیام

کد N914263