کمپین تبلیغاتی علیه هاشمی رفسنجانی

اکبر هاشمی رفسنجانی

انتخاب نوشت:


وقتی آیت الله سخن از کسانی به میان آورد که امام (ره) را درک نکرده اند، از ایشان پرسیده شد: «آیا شما اساساً اینها را انقلابی میدانید؟» که پاسخ داد: «فرق میکنند. بعضیهایشان انقلابی بودند و وقتی که سختگیری های حکومت زیاد شد، دیگر ادامه ندادند. بعضیها هم اصلاً آن موقعها نبودند و در کوچه های روستاهایشان میگشتند. ولی الان آمدهاند و انقلابی شده اند»

سخنی بغایت واضح و آشکار که نیازی به تفسیر و تاویل و در نهایت تهدید و تشکیل کمپین های بی مزه ندارد! هاشمی به کسانی اشاره می کند که در ایام انقلاب، از ترس مبارزه ، حتی حاضر نبودند از کوچه های شهر و روستایشان خارج شوند و سعی می کردند به جای حضور در مراکز مبارزه مانند حوزه علیمه قم، به حواشی شهرها پناه ببرند که از گزند ساواک و شاه بدور باشند ؛ چندان که برخی در ایام دفاع مقدس و جانفشانی رزمندگان اسلام، از ترس بمب و موشک به روستاها پناه برده بودند.

هاشمی معتقد است عده ای به جای مبارزه، در روستای خود مشغول کارهای خود بودند ، کجای این سخن توهین آمیز است؟ آیا هاشمی که خود روستایی و روستازاده است، گفته روستایی بودن، مذموم است؟ این درحالیست که هاشمی خود در خاطرات و مصاحبه هایش مکرراً از روستایی و کشاورز بودن خانواده اش سخن گفته و با افتخار به آن اشاره کرده است.

او می گوید «آنانی که چنین می کردند ، امروز مدعی انقلاب شده اند»! سخن این است ، ایا از این دست افراد - که کم هم نیستند - نمی شناسیم؟ آیا کسی با چنین سخنی مخالف است؟ یا چون هاشمی آن را بر زبان آورده ، برخی چنین عصبانی شده اند؟

با این اوصاف، ادعای «تمسخر» و یا «دهاتی خواندنِ» منتقدان از زبان آیت الله هاشمی در این مصاحبه ، آن هم در شرایطی که هاشمی خود یک روستایی و روستازاده است و بدان افتخار نیز می کند، اما آنقدری مضحک است که تنها از اذهان بیمارِ  روان‌گسیختگانی بر می آید که عطشِ «دیده شدن» و «جدی گرفته شدن» دارند، اما باز هم از بدحادثه باید گفت جدی گرفته نخواهند شد! گوآنکه منهای برخی انتقادات، بودند منتقدانی که از سرِ درد و علاقه به انقلاب، مطالبی را متذکر شدند که شاید سخن آنان نیز «به حق» اما از سر «عدم فهم دقیق جملات و کلمات» بود.

این واکنش ها امام نشان داد که برخی مخالفان آیت الله، برای حمله به او چندان به محتوای بهانه نمی اندیشند! بلکه به دلیل ناراحتی از برخی سخنانش ، ترجیح می دهند با روش های خاص، بخشی از سخنان او را برجسته کنند و با جعل و القای دروغ، بهانه ای برای حمله به او مهیا کنند! گویی هاشمی حتی در مورد دیوار خانه اش هم سخن کند ، برخی اگر چیزی نیابند، به بهانه ی دفاع از دیوارها ، کمپین حمله به او راه اندازی خواهند کرد.

یک کمپین بی مزه!

تصاوير زير كاملا مشخص است! فرد یا افرادی، متني تحريف شده از سخنان آيت الله هاشمي را پرینت گرفته، و در دست برخی روستائيان عزيز و بی اطلاع از فضای سیاسی کشور گذاشته و  حتي از سو استفاده از كودكان نيز نگذشته است!

اما نکته جالب اینجاست که درتمامي عكس ها ، كاغذِ كپي ای دیده می شود كه به خاطر اشكال در كارتريج پائين آن سياه است و متن با يك فونت نوشته شده است!

با این احوالات، می توان به سادگی این نکته را فهم کرد که آنهایی که چنین برداشت های شاذی را در جامعه مطرح می کنند ، به روستایی ها توهین می کنند نه هاشمی که طعنه ای سیاسی و اکلاً واضح به انقلابی نماها زده است.

کد N914131