بیش از ۳۵ کشته و ۴۲۵ مجروح در سلسله انفجارهای افغانستان

سیاسی

وقوع چند انفجار تروریستی در کابل پایتخت افغانستان به کشته شدن دست کم ۳۵ نفر و مجروح شدن بیش از ۴۰۰ نفر انجامید.

به گزارش خبرگزاری مهر، پایتخت افغانستان روز جمعه شاهد چندین انفجار تروریستی در نزدیکی ساختمان های وزارت دفاع، یک آکادمی پلیس و فرودگاه این شهر بود. در خونین ترین انفجار روز جمعه یک عامل انتحاری بمب همراه خود را در نزدیکی آکادمی پلیس منفجر کرد که طی آن دست کم ۲۰ نفر کشته شدند.

این حمله پس از بازگشت نیروهای پلیس به این محل پس از تعطیلات دو روزه رخ داد. آکادمی پلیس از جمله مراکز اصلی آموزش نیروهای امنیتی افغان برای مقابله با شبه نظامیان به شمار می رود. سخنگوی وزیر کشور افغانستان با تایید این خبر گفت عامل انتحاری بمب همراهش را به پای خود بسته بوده و لباس نیروهای پلیس را به تن داشته است.

بر این اساس فرد انتحاری پس از ورود به صف گروهی از نیروهای پلیس که منتظر ورود به آکادمی بوده اند، خود را منفجر کرده است. یک مقام پلیس در این رابطه گفت دست کم ۲۵ نفر بر اثر این انفجار مجروح شده اند. ساعتی پس از این حمله، شبه نظامیان طالبان مسئولیت آن را به عهده گرفتند.

به فاصله اندکی از این حمله، رسانه ها از وقوع انفجاری تروریستی در نزدیکی فرودگاه کابل خبر دادند. بر این اساس یک پایگاه نظامی متعلق به نیروهای ناتو، هدف این حمله بوده است. هنوز آماری از شمار تلفات و یا مجروحان این انفجار مخابره نشده است.

طی انفجار دیگری در نزدیکی ساختمان های وزارت دفاع افغانستان در کابل توسط یک کامیون بمب گذاری شده، دست کم ۱۵ نفر کشته و بیبش از ۴۰۰ نفر مجروح شدند. «عبدالرحمان رحیمی» رئیس پلیس کابل با اعلام این خبر گفت هر چند انفجار در نزدیکی تاسیسات نظامی رخ داده اما تمامی قربانیان آن غیرنظامیان هستند. این در حالی است که در بین کشته شدگان و مجروحان شمار زیادی زن و کودک دیده می شوند.

بنا بر اعلام وزارت بهداشت افغانستان بیشتر مجروحان این انفجار قوی، بر اثر اصابت شیشه های شکسته شدن ساختمان های مجاور دچار جراحت شده اند. روز چهارشنبه سازمان ملل اعلام کرد بیشتر قربانیان حملات تروریستی افغانستان را زنان و کودکان تشکیل می دهند.