درخواست حزب دموکراتیک مردم ترکیه از سازمان ملل برای رسیدگی به اعدا‌م‌های خودسرانه

دو تن از رهبران حزب دموکراتیک مردم (خلق) ترکیه درخواستی را به سازمان ملل ارائه کرده و خواستار رسیدگی به اعدام‌های "خودسرانه و غیرقانونی" پس از انفجار انتحاری در شهر مرزی سوروچ شدند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نوشته روزنامه تودی زمان، صلاح‌الدین دمیرتاش و فیگن یوکسکداغ، دو تن از رهبران حزب دموکراتیک مردم درخواست خود را به مخبر ویژه سازمان ملل در امور اعدام‌های خودسرانه و بدون محاکمه ارائه کرده و از سازمان ملل خواستند تا درباره این اقدامات و مرگ غیرنظامیان از 20 ژوئیه سال جاری میلادی، دقیقا همان روزی که انفجاری انتحاری در سوروچ رخ داد و ده‌ها تن کشته شده و بیش از 100 تن هم زخمی شده‌اند،‌ به بررسی بپردازد.

در این درخواست از جانب حزب دموکراتیک مردم آمده است: اظهارنظرهای دولت ترکیه و یکی از پرسنل ارشد امنیتی درباره این انفجار انتحاری مرگبار باید روشن شود و باید مشخص شود که آیا محاکمه‌ها درباره این رخدادها عادلانه بوده یا خیر.

در ادامه این درخواست آمده است: براساس قطعنامه‌های سازمان ملل درباره اعدام‌های خودسرانه،‌ اعدام ها و کشتار از 20 ژوئیه سال جاری میلادی غیرقانونی بوده‌اند. بررسی سازمان ملل درباره این رخدادها باید در سطح بین المللی صورت گیرد.

انتهای پیام

کد N913659