الأخبار خبر داد؛

حمایت آمریکا و غرب از طرح جدید «ولد الشیخ» برای حل بحران یمن

سیاسی

روزنامه «الاخبار» در گزارشی اعلام کرد که ایالات متحده آمریکا و کشورهای غربی موافقت اولیه خود با طرح جدید نماینده ویژه سازمان ملل در امور یمن برای حل بحران این کشور را اعلام کرده اند.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روزنامه «الاخبار»، طرح جدید «اسماعیل ولد الشیخ» نماینده ویژه سازمان ملل در امور یمن برای حل این کشور مورد موافقت آمریکا و غرب واقع شده است.

بر اساس این گزارش، هیأتی از یمن به به زودی برای بررسی طرح ارائه شده از سوی نماینده ویژه سازمان ملل در این کشور به عمان سفر خواهد کرد.

این روزنامه همچنین اعلام کرده است: فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا نقش بارزی را در تنظیم کلیات این طرح ایفا کرده است.

در گزارش این روزنامه همچنین آمده است: روسیه نیز در حال حاضر تلاش زیادی برای مقبول واقع شدن این طرح در نزد انصارالله و عربستان سعودی می کند.

گفتنی است، «اسماعیل ولد الشیخ» طرح جدیدی را متشکل از ۹ بند به منظور حل بحران یمن ارائه کرده است که بندهای آن به شرح ذیل است:

۱ـ توقف تمامی عملیات های نظامی از مناطق نزاع، عقب نشینی نیروهای مسلح از مناطق تحت سیطره خود و تنظیم توافقنامه ای به منظور تعیین ساز و کار اداره این مناطق و جلوگیری از سیطره تروریست های تکفیری القاعده بر آنها.

۲ـ  فراهم کردن زمینه برای اعزام ناظران بین المللی به نقاط مختلف یمن تحت نظارت سازمان ملل با هدف پایان دادن به درگیری ها تا زمان صدور قطعنامه ویژه شورای امنیت سازمان ملل در خصوص یمن.

۳ـ برقراری آتش بس انسانی دائم در یمن به منظور فراهم شدن زمینه برای ورود کمک های انسان دوستانه به نقاط مختلف این کشور.

۴ـ لزوم پایبندی تمامی طرف ها به قوانین بین المللی و توقف حملات هوایی به شهرها و همچنین آزادی تمامی زندانیان نظامی و غیرنظامی.

۵ـ دستیابی طرفهای درگیر به تفاهم بر سر فراهم کردن زمینه برای ادامه فعالیت های دولت و همچنین تلاش برای بازسازی زیرساخت های کشور.

۶ـ دستیابی طرف های درگیر به توافقی قاطع مبنی بر اینکه در حال حاضر تنها دشمن اصلی یمن، تروریسم است.

۷ـ لزوم بازگشت تمامی طرف ها به میز مذاکرات با محوریت مطالبات ملت یمن و همچنین جنوبی های یمن.

۸ـ مرجعیت قرار دادن نتایج جلسات گفتگوی ملی و همچنین قطعنامه های شورای امنیت سازمان ملل از جمله قطعنامه شماره ۲۲۱۶ در هر گونه گفتگوها و مذاکرات سیاسی.

۹ـ برخورد واقع گرایانه با تصمیم جامعه جهانی مبنی بر برخورداری «منصور هادی» از مشروعیت به عنوان رئیس جمهور یمن در یک چارچوب زمانی مورد توافق میان طرف های درگیر.