جعفری با تشریح برنامه‌های جشنواره امام رضا(ع):

به‌دنبال تعظیم شعائر و فرهنگ‌سازی در حوزه رضوی هستیم

امام رضا ع ,جشنواره امام رضا ع

مدیر عامل بنیاد بین‌المللی امام رضا (ع) به اهداف و برنامه‌های سیزدهمین دوره جشنواره بین‌المللی امام رضا (ع) پرداخت.

به گزارش خبرنگار دین و اندیشه خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، سیدجواد جعفری در گفت‌وگوی اخبار کوتاه قرآنی شبکه قرآن سیما، با اشاره به اهداف برگزاری 12 جشنواره قبلی امام رضا (ع) اظهار کرد: اساس جشنواره به مناسبت دهه کرامت است و اولین روز این جشنواره‌ها همزمان با سالروز ولادت حضرت معصومه (س) و دهمین روز همزمان با ولادت امام رضا (ع) است و این جشنواره در این 10 روز برگزار می‌شود و درصدد هستیم یک فضای بانشاط و معنوی را در سراسر کشور داشته باشیم.

وی با بیان این‌که «با برگزاری این جشنواره‌ها به دنبال تعظیم شعائر هستیم و می‌خواهیم به نوعی فرهنگ سازی در حوزه رضوی داشته باشیم» گفت: به‌ خصوص در این 10 روز که به عنوان دهه کرامت نامگذاری شده است و تمام بخش‌ها و مردم به دلیل ارادتی که به امام رضا (ع) دارند، سعی می‌کنند در این جشنواره یک دستاوردی داشته باشند و یک پیوندی بین مردم و دستگاه‌ها و جشنواره برقرار می‌شود. در این چند سال پشتوانه‌های خوبی از سوی دولت و مجلس و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از این جشنواره صورت گرفته است.

مدیر عامل بنیاد بین‌المللی امام رضا (ع) در ادامه عنوان کرد: جشنواره، 21 سال قبل کار خود را با جشنواره شعر رضوی آغاز کرد ولی 13 سال است که این جشنواره به صورت سراسری برگزار می‌شود و یک فضای جشن و شادی را در کشور ایجاد می‌کند.

وی گفت: برای بهتر شدن این جشنواره یک دبیرخانه با همکاری وزارت ارشاد و آستان قدس رضوی تشکیل شده است و اساس این دبیرخانه در شورای ارشاد مصوب شده است. این جشنواره با موضوعات مختلفی برگزار می‌شود. در سال اول که این جشنواره در مشهد برگزار شد استان‌های مختلف مطرح کردند که امام رضا (ع) صرفا برای مشهدی‌ها نیست و خواستار این بودند که آن‌ها هم در این جشنواره شرکت کنند و اکنون در هر استان متناسب با وضعیت آن استان موضوعاتی از این جشنواره مطرح و پیگیری می‌شود.

جعفری ادامه داد: هر استان میزبان یک بخشی از موضوعات جشنواره است. ما در کل جشنواره 84 عنوان برنامه با گرایش‌های ملی و مذهبی داریم که در هر استان حداقل دو برنامه و در برخی از استان‌ها 10 برنامه برگزار می‌شود که نقطه عطف جشنواره در استان‌های فارس، مشهد مقدس و قم است یعنی اهم برنامه‌ها در این سه استان برگزار می‌شود.

دبیر جشنواره بین المللی امام رضا(ع) یادآور شد: ما در حوزه بین‌الملل هم فعالیت‌هایی داشته‌ایم که در ابتدا بومی سازی فرهنگ رضوی را از هشت کشور شروع کردیم و آثار بسیار ارزشمندی از برادران و خواهران اهل سنت و مسیحیان داخل و خارج به دست ما رسید و ارادتمندی به امام رضا (ع) به نوعی فراگیر شده است و اکنون در 79 کشور این جشنواره برگزار می‌شود.

مدیر عامل بنیاد بین‌المللی امام رضا (ع) در ادامه در پاسخ به این سوال که جشنواره سیزدهم در چه وضعیتی است و آثار داوری شده و اختتامیه چگونه است؟ گفت: صرفا این 10 روز متعلق به امام رضا (ع) نیست بلکه 365 روز سال متعلق به امام هشتم است ولی در این دهه شاهد تبلور یاد و نام این بزرگوار هستیم و ما سعی داریم برنامه‌ها را در طول سال برگزار کنیم به همین جهت معاونت توسعه‌ای راه‌اندازی کردیم که کارها را آسیب شناسی می‌کنند و درصدد ترویج این فرهنگ در طول سال هستیم.

جعفری افزود: فراخوان جشنواره از روز میلاد امام کاظم (ع) یعنی هفتم صفر آغاز می‌شود و تاکنون ما 11 مرحله را برای جشنواره سیزدهم پشت سر گذاشته‌ایم، یعنی فراخوان اعلام شده، اتاق‌های فکر تشکیل شده، کارشناسان کارهای ارزیابی و نظارت را آغاز کرده‌اند و اکنون هم در مرحله داوری هستیم که امسال از 1200 آثار برتر تقدیر می‌کنیم.

وی گفت:‌ در بخش مردمی و فرهنگی حدود 31 دستگاه اداری و مردمی با ما همکاری می‌کنند و با برپایی شورای هماهنگی جشن‌های دهه کرامت به نوعی شاهد همدلی دولت و ملت در این جشنواره هستیم. ما برای ترویج شعائر مذهبی در روز پنجم ذی‌القعده که روز بزرگداشت امامزادگان است برنامه‌های ویژه‌ای داریم که بیشتر این برنامه از سوی سازمان اوقاف و امور خیریه برگزار می‌شود و در ششم ذی‌القعده که روز ولادت حضرت شاهچراغ است برنامه‌های ویژه به همت آستان این امامزاده در شهر فارس برگزار می‌شود.

مدیر عامل بنیاد بین‌المللی امام رضا (ع) خاطرنشان کرد: یکی دیگر از برنامه‌های جشنواره امام رضا (ع) برپایی ورود کاروان نمادین امام رضا (ع) است که نقطه عطف ورود این کاروان در شلمچه است و ما از 23 مرداد به استقبال این کاروان نمادین می‌رویم و این کاروان از شلمچه حرکت خود را آغاز می‌کند و در مسیر به استان‌های مختلف سر می‌زند.

جعفری در ادامه با بیان این‌که «از زمانی که جشنواره کار خود را در قم آغاز می‌کند سایر استان‌ها و کشورها هم فعالیت خود را آغاز می‌کنند» گفت: ما در برنامه‌ها سعی داریم دیدار با مراجع عظام و تولیت‌های آستان‌ها را داشته باشیم. در بخش بین‌الملل هم فعالیت‌های بسیار قابل توجهی داشته‌ایم که این بخش زیر نظر سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی است و همچنین مجمع جهانی اهل بیت (ع) هم همکاری‌های بسیار زیادی را در این موضوع داشته است و در همین جا جا دارد که از جناب آقای ابراهیمی ترکمان، آیت‌الله اختری و آیت‌الله اراکی تشکر ویژه‌ای داشته باشم چرا که بومی سازی این فرهنگ در 79 کشور کار بسیار مهم و ارزشمندی است.

وی تصریح کرد: در بخش بین‌الملل امسال یک اساسنامه تدوین شده و به نوعی یک بانک اطلاعاتی در اختیار بخش بین‌الملل است که خادمان فرهنگ رضوی را که سال‌های گذشته مورد تقدیر قرار گرفته‌اند را گرد یکدیگر جمع می‌کند. ما امسال برنامه‌های این اساسنامه را در قاره‌های آسیا و اروپا برگزار می‌کنیم و در سال‌های بعد سایر کشورها و قاره‌ها را مدنظر داریم.

مدیر عامل بنیاد بین‌المللی امام رضا (ع) در پاسخ به این سوال که آیا در مراسم اختتامیه امسال همانند دوره‌های گذشته رئیس‌جمهور هم حضور دارد یا خیر؟ گفت:‌ سال گذشته پیگیری‌هایی انجام شد ولی به لحاظ سفر رئیس‌جمهور این امکان فراهم نشد ولی در دوره سیزدهم هماهنگی‌هایی از سوی وزارت ارشاد و استانداری با دفتر رئیس‌جمهور صورت گرفته که امیدواریم امسال بتوانیم شاهد حضور رئیس‌جمهور در این مراسم باشیم و در همین جا باید بگویم که دولت و مجلس حمایت‌های بسیار زیادی را از این جشنواره داشته‌اند.

جعفری در ادامه در پاسخ به این سوال که آیا حمایت از آثار ارائه شده به صورت کاربردی است؟ یادآور شد: ما سعی کرده‌ایم که همواره مبتنی بر رهنمودهای مقام معظم رهبری گام برداریم و ایشان بر این امر تاکید داشته‌اند که برای ماندگاری بیشتر آموزه‌ها و مفاهیم سعی کنیم که از قالب‌های هنری بهره ببریم و ما هم به همین منظور از عالمان هنری بسیار بهره برده‌ایم. کتاب غزال غزل یکی از آثار برجسته شاعران است که در این جشنواره شعرهای آن‌ها جمع آوری شده و ما آن را منتشر کرده‌ایم. همچنین آثار هنرمندان خوشنویس و تجسمی هم در قالب شمس توس منتشر شده است.

وی تاکید کرد:‌ ما فصلنامه فرهنگ رضوی را هم با همکاری وزارت ارشاد منتشر می‌کنیم و در این فصلنامه مقاله‌هایی را که جزء اثرات برتر بوده‌اند چاپ کرده‌ایم که بیشتر این مقاله‌ها جنبه علمی و پژوهشی دارند و ما درصددیم که در پایان هر فصل، این فصلنامه‌ها منتشر شود و به نوعی تنها فصلنامه‌های تخصصی حوزه رضوی محسوب می‌شود.

مدیر عامل بنیاد بین‌المللی امام رضا (ع) خاطرنشان کرد: ما سعی کرده‌ایم که همواره موضوعات مختلف را در قالب مجموعه مقالات منتشر کنیم تا به نوعی از آثار رسیده حمایت کنیم و هر چند سال یکبار آثار هنرمندان تجسمی را هم چاپ می‌کنیم.

وی گفت: ما امسال از کتاب‌های برتر رضوی هم تقدیر می‌کنیم که دانشگاه‌ها از این بخش استقبال کردند و انتخاب کتاب سال رضوی با سازمان اسناد است که حمایت‌هایی هم از سوی این سازمان صورت می‌گیرد و اگر کتاب قابلیت انتشار داشته باشد آن را منتشر می‌کنیم و اگر بشود در قالب پایان نامه از این اثر بهره می‌بریم.

جعفری گفت:‌ امسال در بخش فیلم‌ها از سوی انجمن سینمای جوانان حمایت‌هایی صورت گرفته ولی باید بگوییم که حمایت از آثار در حد ایده‌آل نیست چون اعتبارات زیادی نداریم و اعتبارات ما در حد برگزاری است و امیدواریم مساعدت‌های بیشتری از سوی دولت و مجلس همانگونه که تاکنون بوده، در آینده داشته باشیم.

انتهای پیام

کد N913435