بندهای ۹ گانه طرح جدید «اسماعیل ولد الشیخ» برای حل بحران یمن

سیاسی

یک روزنامه عربی اعلام کرد که نماینده ویژه سازمان ملل در امور یمن طرح جدیدی متشکل از ۹ بند را به منظور حل بحران این کشور ارائه کرده است.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روزنامه «الأخبار»، «اسماعیل ولد الشیخ» نماینده ویژه سازمان ملل در امور یمن پس از رایزنی های گسترده در برخی از کشورهای منطقه از جمله مصر، طرح جدیدی را که متشکل از ۹ بند است به منظور حل بحران یمن ارائه کرد.

بر اساس گزارش این روزنامه بندهای این طرح به شرح ذیل است:

۱ـ توقف تمامی عملیات های نظامی از مناطق نزاع، عقب نشینی نیروهای مسلح از مناطق تحت سیطره خود و تنظیم توافقنامه ای به منظور تعیین ساز و کار اداره این مناطق و جلوگیری از سیطره تروریست های تکفیری القاعده بر آنها.

۲ـ  فراهم کردن زمینه برای اعزام ناظران بین المللی به نقاط مختلف یمن تحت نظارت سازمان ملل با هدف پایان دادن به درگیری ها تا زمان صدور قطعنامه ویژه شورای امنیت سازمان ملل در خصوص یمن.

۳ـ برقراری آتش بس انسانی دائم در یمن به منظور فراهم شدن زمینه برای ورود کمک های انسان دوستانه به نقاط مختلف این کشور.

۴ـ لزوم پایبندی تمامی طرف ها به قوانین بین المللی و توقف حملات هوایی به شهرها و همچنین آزادی تمامی زندانیان نظامی و غیرنظامی.

۵ـ دستیابی طرفهای درگیر به تفاهم بر سر فراهم کردن زمینه برای ادامه فعالیت های دولت و همچنین تلاش برای بازسازی زیرساخت های کشور.

۶ـ دستیابی طرف های درگیر به توافقی قاطع مبنی بر اینکه در حال حاضر تنها دشمن اصلی یمن، تروریسم است.

۷ـ لزوم بازگشت تمامی طرف ها به میز مذاکرات با محوریت مطالبات ملت یمن و همچنین جنوبی های یمن.

۸ـ مرجعیت قرار دادن نتایج جلسات گفتگوی ملی و همچنین قطعنامه های شورای امنیت سازمان ملل از جمله قطعنامه شماره ۲۲۱۶ در هر گونه گفتگوها و مذاکرات سیاسی.

۹ـ برخورد واقع گرایانه با تصمیم جامعه جهانی مبنی بر برخورداری «منصور هادی» از مشروعیت به عنوان رئیس جمهور یمن در یک چارچوب زمانی مورد توافق میان طرف های درگیر.

گفتنی است، در حالی در این طرح سخن از مشروعیت منصور هادی، رئیس جمهور مستعفی و فراری یمن به میان آمده که وی صراحتا خواستار حملات گسترده سعودیها به مردم این کشور شد و همچنان نیز با گذشت ۵ ماه از آغاز این حملات از آن استقبال می کند.