رئیس گروه خاورمیانه دفتر مطالعات وزارت خارجه:

کشورهای منطقه، سیاست‌های ایران در خاورمیانه را مغتنم بشمارند

ايران,خاورميانه

وزیر امور خارجه کشورمان با اشاره به بحران های خاورمیانه ،پیشنهاد تاسیس یک مجمع گفت‌وگویی در خلیج فارس و در مرحله بعدی بین‌ کشورهای مسلمان خاورمیانه به منظور تسهیل تعاملات بین این کشورها را داد.

به گزارش ایسنا، محمدجواد ظریف صبح روز دوشنبه با انتشار مقاله‌ای باعنوان «الجار ثم الدار»‌در چهار روزنامه الشروق مصر ‌، السفیر لبنان، الرای کویت و ‌الشرق قطر با بیان این‌که تشکیل چنین مجمعی نیاز اساسی است،‌ ادامه داد:‌ این گفت‌وگوی منطقه‌ای باید بر اساس اهداف مشترک و برخی اصول عمومی پذیرفته شده بین کشورهای منطقه صورت بگیرد که از جمله این اصول می توان احترام به حاکمیت، حفظ تمامیت ارضی و استقلال سیاسی تمامی کشور؛ مرزهای غیرقابل نقض ؛‌عدم دخالت در امور داخلی کشورها،‌حل و فصل مسالمت‌آمیز اختلافات؛ ممنوعیت تهدید یا استفاده از زور و اشاعه صلح ،‌ثبات ، پیشرفت و سعادت در منطقه عنوان کرد.

وی در بخشی دیگر از این مقاله تصریح کرد: اگر قرار باشد که یک موضوع را از میان فجایع جاری منطقه برای شروع مباحثات جدی انتخاب کنیم، یمن یک نمونه خوبی خواهد بود.

ظریف در این مقاله به همکاری‌های هسته ای بین کشورهای منطقه نیز اشاره و تاکید کرد: همکاری‌های هسته‌ای صلح‌آمیز می‌تواند یک نمونه بارز از این گونه همکاری‌ها باشد. دستیابی به فوائد فناوری صلح‌آمیز هسته‌ای بر اساس مقررات بین‌المللی حق ایران و همه کشورهای مسلمان خاورمیانه است. همکاری تمامی کشورهای منطقه برای دستیابی به چنین اهدافی ضروری است. از موارد قابل پیگیری در این همکاری‌ها می توان به موارد زیر اشاره کرد: استفاده از امکانات غنی سازی به عنوان مرکز منطقه ای برای تولید سوخت اتمی با همکاری کشورهای اسلامی منطقه در بعد فنی و همچنین تشدید تلاش های بین‌المللی برای ایجاد منطقه عاری از سلاح هسته‌ای در خاورمیانه در بعد سیاسی.

حسین امیرعبداللهیان معاون عربی و آفریقا وزیر خارجه ، عصر همان روز با بیان این‌که همکاری همه‌جانبه با همسایگان و کشورهای منطقه به ویژه کشورهای حاشیه خلیج فارس در دستور کار دولت یازدهم است، اظهار کرد: ایده های سازنده وزیر خارجه کشورمان برای گفتگوهای فراگیر منطقه ای باعث همکاری های جدی و همه جانبه در مبارزه با افراطی گری ، تروریست و تحقق صلح ،ثبات و رفاه هر چه بیشتر منطقه می‌شود.

در همین زمینه رئیس گروه مطالعات خاورمیانه دفتر مطالعات سیاسی و بین‌المللی وزارت امور خارجه، در گفت وگو با خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، اظهار کرد: سیاست جمهوری اسلامی ایران در ارتباط با خاور میانه، سیاستی مستمر و سازنده است، و ایران همواره خواستار ثبات در منطقه بوده است و به طور ویژه در دوسال گذشته پیشنهادهایی را در این ارتباط مطرح و سعی در اجرایی و عملیاتی داشته است.

علیرضا میریوسفی اول، با اشاره به مقاله‌ محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان در چهار روزنامه عربی و مطرح کردن پیشنهاد ایجاد مجمع منطقه‌ای، تصریح کرد: در نوامبر 2013 آقای ظریف اولین مقاله خود به عنوان وزیر خارجه ایران را را در روزنامه الشرق الاوسط منتشر و تأکید کردند که داشتن روابط خوب با کشورهای همسایه از اولویت‌های اول دولت یازدهم است. اما در آن زمان واکنش مناسبی از سوی کشورهای منطقه در ارتباط با این موضع صورت نگرفت، از جمله سه هفته بعد از این مقاله، سفیر عربستان در لندن اقدام به انتشار مقاله ای بسیار تند در نیویورک تایمز نمود و در آن آمریکا و کل جهان را به زعم خود به مماشات با ایران متهم کرد و علنا اعلام کرد که عربستان از این پس به تنهایی از منافع خود دفاع خواهد کرد. همزمان با این مقاله سیاست‌های بی‌ثبات‌ساز عربستان بصورت نمایی تشدید شد، سفارت ایران در بیروت مورد حمله تروریستی قرار گرفت و شاهد قدرت گرفتن مجدد گروه تروریستی داعش بودیم که چند سال قبل از آن تقریبا بطور کامل سرکوب شده بود.

سخنگوی سابق نمایندگی ایران در سازمان ملل متحد ادامه داد: در بهار امسال آقای ظریف مقاله دومی را در همین چارچوب در روزنامه نیویورک تایمز منتشر کردند و پیشنهاد تشکیل فروم جهت گفت‌وگوی گسترده بین کشورهای حاشیه خلیج فارس و در مرحله بعد بین "منطقه وسیع تر خلیج فارس" یعنی کشورهای خاورمیانه به جز رژیم اسرائیل را مطرح کردند. این پیشنهاد بار دیگر در مقاله عربی و اخیر ایشان تکرار شده و رییس دستگاه دیپلماسی کشور دراین مقاله با اشاره به اشتراکات و منافع مشترک کشورهای این منطقه با دیگر بر راه اندازی ابتکار گفت‌وگوهای سازنده بین سران کشورهای منطقه تاکید کردند .در واقع ایشان بعد از توافق وین، همان پیشنهاد را بار دیگر تکرار و در کنار آن ایده های دیگری نظیر ایجاد بانک سوخت هسته‌ای مشترک، همکاری برای ایجاد خاورمیانه عاری از سلاح های هسته ای و همکاری های علمی و فنی بین کشورهای منطقه را نیز مطرح کردند.

رئیس گروه خاورمیانه دفتر مطالعات سیاسی و بین‌المللی وزارت امور خارجه، با بیان این‌که سیاست جمهوری اسلامی ایران در ارتباط با خاور میانه سیاستی مستمر و واقع بینانه است، ادامه داد: ایران در دو سال اخیر به صورت ویژه خواستار ثبات در منطقه است و تلاش دارد پیشنهادهایی که در این ارتباط مطرح کرده است را اجرایی و عملیاتی کند.

میریوسفی با تأکید بر این‌که «کشورهای منطقه باید این فرصت را مغتنم بشمارند»، ‌ تصریح کرد: در راستای عملیاتی شدن این پیشنهاد، وجود اراده سیاسی در کشورهای منطقه برای حل این موضوع مهم تر از شکل و فرم اجرای آن است و این‌که درک مشترکی بین کشورهای منطقه در ارتباط با بحران‌های موجود در خاورمیانه، ایجاد شود.

این کارشناس مسائل خاورمیانه با بیان این‌که «برای اجرای این پیشنهاد، بحران یمن می‌تواند اولین موضوع مورد گفت‌وگو باشد»، تأکید کرد: در بحران یمن هیچ کدام از طرفین استراتژی خروج ندارند و ناخواسته وارد این جنگ خونین شده‌اند. انصارالله از همان ابتدا خواهان حکومت بر کل یمن نبودند، بلکه گروه سیاسی فعالی بودند که صرفا خواستار مشارکت در دولت منصور هادی و داشتن پنج کرسی در کابینه بودند، ولی دولت منصور هادی این موضوع را قبول نکرد. از طرفی عربستان نیز استراتژی خروج از بحرانی که ایجاد کرده در یمن ندارد و با خام اندیشی پا به باتلاقی گذاشته است که خروج ار آن بسیار مشکل است. به نظر می‌رسد حل بحران یمن از حل بحران سوریه و عراق فوری تر و قابل انجام تر است، چراکه هر دو طرف به صورت ناخواسته وارد این درگیری شده‌اند و این بحران می‌تواند نقطه شروعی برای الگوی مطرح شده از سوی آقای ظریف باشد.

این کارشناس مسائل غرب آسیا ،با بیان این‌که «مذاکرات هسته‌ای و گفت‌وگوهای صورت گرفته می‌تواند الگویی برای حل سایر بحران‌ها در منطقه باشد به طرح چهار ماده‌ای ایران برای حل بحران یمن» نیز اشاره کرد و گفت: منطقه خاورمیانه نیاز مبرم به ثبات و آرامش دارد. البته همه کشورهای منطقه در مقام تبلیغات و سیاست‌های اعلامی ادعا می‌کنند که به دنبال صلح و ثبات در منطقه هستند، ولی برای تشخیص سیاست واقعی و اعمالی آن‌ها باید به احساس و موضع آن‌ها نسبت تغیرات دهه گذشته در منطقه توجه نمود.

وی همچنین با بیان این‌که «ایران یک قدرت مدرن ثبات‌ساز در خاورمیانه است که از همه مولفه‌های قدرت موثر خود رضایت نسبی دارد»، تصریح کرد: ایران از وسعت جغرافیایی، جمعیت، قدرت نظامی، اقتصادی و تغییرات راهبردی دهه اخیر در محیط پیرامونی خود ناراضی نیست. در مقابل برخی از کشورهای منطقه در سال‌های گذشته دچار ضعف مضاعف شده‌اند و حس می‌کنند موقعیت سابق خود را از دست داده یا می‌دهند. در حالی که ایران بر اهمیت ثبات در منطقه تأکید دارد، این کشورها می‌خواهند ثبات موجود را بهم بریزند و به وضعیت قبل برگردانند؛ لذا دچار دوگانگی و تعارض در سیاست‌های اعلامی و اعمالی خود و تغییر مسیرهای متعدد و متناقض می‌شوند. همان‌گونه که آقای ظریف در مقاله اخیر خود تاکید کرده است به عنوان مثال نمی‌توان در عراق با داعش مبارزه کرد ولی در سوریه و یمن از آن‌ها حمایت نمود.

انتهای پیام

کد N913299