از سرگیری گفتگوهای صلح در سودان جنوبی

سیاسی

طرف های درگیر در سودان جنوبی مذاکرات صلح را زیر فشارهای بین المللی و تهدید به اعمال تحریم های بیشتر در «آدیس آبابا» پایتخت اتیوپی از سرگرفتند.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از رویترز، «سیوم مسفین» مذاکره کننده ارشد سازمان بین دولتی شرق آفریقا (ایگاد) که نشست آدیس ابابا را سازماندهی کرده است، گفت: راه حل ایده آل برای چنین بحران های مستمری در سودان جنوبی غیر ممکن است ولی می توان به راه حل های میانه دست یافت.

سازمان مذکور ماه گذشته راه حل میانه ای را به طرفین جهت پایان دادن به درگیری ها پیشنهاد کرد و ۱۷ آگوست به عنوان آخرین مهلت تصویب توافق صلح در سودان جنوبی تعیین شد. این در حالی است که درگیری ها میان نیروهای «سلوا کر» رئیس جمهوری سودان جنوبی و شورشیان متحد با «ریک ماچار» معاون سابق رئیس جمهور همچنان در جریان است.

پیشنهاد سازمان بین دولتی شرق آفریقا متضمن تشکیل دولت موقت ۳۰ ماهه است که به موجب آن دو رهبر در قدرت باقی می مانند و دو ماه بعد از اتمام مدت تعیین شده انتخابات برگزار می شود تا هر دو طرف خود را آماده انتخابات کرده باشند.

مناقشه مسلحانه میان نیروهای دولتی سودان جنوبی و شبه نظامیان طرفدار ریک ماچار، معاون پیشین ریاست جمهوری سودان، قربانیان زیادی گرفته و سودان جنوبی را با یک فاجعه انسانی مواجه کرده است.

آمریکا و کشورهای اروپایی رهبران هر دو طرف نزاع را تحریم و آنها را تهدید کرده اند که در صورت عدم پایبندی به مهلت ۱۷ آگوست تحریم های بیشتری را علیه آنها اعمال خواهند کرد.