دور جدید گفتگوهای لیبی دوشنبه آغاز می شود

سیاسی

«برناردیو لیون» فرستاده سازمان ملل متحد به لیبی اعلام کرد دور جدید گفتگوهای ملی میان گروه های مختلف این کشور روز دوشنبه در شهر «الصخیرات» مراکش شروع می شود.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از النشره، هیئت سازمان ملل در لیبی با صدور بیانیه ای اعلام کرد: بعد از گفتگوهای فشرده با طرف های درگیر در لیبی و شرکای بین المللی روز دوشنبه به عنوان زمان شروع گفتگوها انتخاب شد.

فرستاده سازمان ملل با تاکید بر حصول پیشرفت زیاد در روند گفتگوها، طرف های درگیر را به مضاعف کردن تلاش ها و تداوم همکاری به منظور پر کردن شکاف های موجود و رسیدن به یک زمینه مشترک برای حل و فصل نزاع سیاسی و نظامی در لیبی تشویق کرد.

لیون با اشاره به اینکه برخی طرف های در مورد دستاوردهای محقق شده ملاحظاتی دارند، یادآور شد: حل و فصل نهایی بحران لیبی شامل تضمین های لازم برای اطمینان بخشی به تمامی طرف ها خواهد بود.

این در حالی است که بعد از سرنگونی معمر قذافی، لیبی وضعیت پیچیده و سختی به خود گرفته و این وضعیت برای کشورهای همسایه به ویژه تونس، مصر و الجزایر تهدید کننده شده است. اکنون اوضاع لیبی در حال حرکت به سمت هرج و مرج است و در این میان سه نیروی عمده ایفای نقش می کنند، نخست دولت رسمی، نیروهای ژنرال حفتر و گروه های تروریستی تکفیری ( القاعده و داعش).

گفتنی است تا کنون تلاش های بین المللی برای حل بحران لیبی به نتیجه خاصی منجر نشده و بحران همچنان ادامه دارد. در عین حال به وجود آمدن خلأهای امنیتی و سیاسی، این کشور را به بستر مناسبی برای رشد گروه های تکفیری و تروریستی تبدیل کرده است.