سازمان ملل اعلام کرد:

عبور ۲۲۴ هزار مهاجر از مدیترانه به اروپا در سال ۲۰۱۵

سیاسی

سازمان ملل از عبور حدود ۲۲۴ هزار مهاجر غیرقانونی از شمال آفریقا به اروپا از طریق دریای مدیترانه در سال جاری میلادی خبر داد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از خبرگزاری فرانسه، موج مهاجرت غیرقانونی شهروندان کشورهای بحران زده شمال آفریقا به سواحل جنوبی اروپا از طریق آبهای مدیترانه همچنان ادامه دارد. بنا بر اعلام سازمان ملل بازار مهاجرت قاچاق با وجود تدابیر کشورهای اروپایی و فجایع غرق شدن کشتی های حامل مهاجران، همچنان داغ است.

بر این اساس از آغاز سال ۲۰۱۵ تا کنون ۲۲۴ هزار مهاجر غیرقانونی از این طریق به اروپا رفته اند. این در حالی است که تنها از ماه ژانویه تا جولای امسال حدود ۱۲۴ هزار مهاجر غیرقانونی به سواحل یونان قدم گذاشته اند. در این مدت همچنین بیش از ۹۸ هزار مهاجر سر از سواحل ایتالیا در آورده اند.

کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل با انتشار گزارشی اعلام کرد طی تلاش دهها هزار مهاجر غیرقانونی در جریان تلاش رسیدن به سواحل اروپا، بیش از ۲ هزار و ۱۰۰ نفر نیز بر اثر سوانح غرق شدن کشتی های حامل آنها جان باخته اند.

این در حالی است که در آمار ارائه شده از سوی این سازمان آمار قربانیان حوادث اخیر در مدیترانه احتساب نشده است. گفتنی است یک قایق حامل نزدیک به ۷۰۰ مهاجر غیرقانونی، بعد از ظهر چهارشنبه در ۲۸ کیلومتری ساحل لیبی در دریای مدیترانه واژگون شد. به گفته ماموران گارد ساحلی ایتالیا، حدود ۴۰۰ نفر از سرنشینان این قایق نجات یافته، ۲۵ جسد از آب گرفته شده و حدود ۲۰۰ نفر دیگر هم چنان ناپدید هستند.