مذاکرات آمریکا و ژاپن درباره افزایش تنش‌ها در دریای چین جنوبی

ژاپن

وزیر امور خارجه ژاپن و همتای آمریکایی‌اش امروز (پنجشنبه) در حاشیه نشست انجمن کشورهای جنوب شرق آسیا موسوم به (آ.سه.آن) در کوالالامپور پایتخت مالزی درباره افزایش تنش‌ها در دریای چین جنوبی مذاکره کردند.

وزیر امور خارجه ژاپن و همتای آمریکایی‌اش امروز (پنجشنبه) در حاشیه نشست انجمن کشورهای جنوب شرق آسیا موسوم به (آ.سه.آن) در کوالالامپور پایتخت مالزی درباره افزایش تنش‌ها در دریای چین جنوبی مذاکره کردند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، جان کری وزیر امور خارجه آمریکا و فومیو کیشیدا همتای ژاپنی‌اش درباره مساله ساخت جزایر مصنوعی توسط چین در دریای چین جنوبی مذاکره کردند.

کری در این نشست گفت: با احترام به همتای چینی خود اما باید صریحا اعلام کنم که آمریکا هیچ گونه محدودیت بر آزادی دریانوردی و پرواز بر فراز دریای چین جنوبی یا استفاده قانونی از این دریا را نخواهد پذیرفت. قوانین کاملا واضح هستند. باید به حقوق تمامی کشورها احترام گذاشته شود.

وی افزود: آمریکا و دیگر کشورها نسبت به روند و میزان جزیره سازی‌های چین در این دریا ابراز نگرانی کرده‌اند و ساخت تاسیسات برای اهداف نظامی تنها باعث افزایش تنش‌ها و بی ثباتی می‌شود.

جان کری ادامه داد: آمریکا در راستای آرام کردن وضعیت از تمامی مدعیان می‌خواهد تا متعهد توقف آباد سازی‌های بیشتر و ساخت تاسیسات جدید یا نظامی کردن منطقه شوند.

وزیر امور خارجه آمریکا تاکید کرد: بار دیگر تکرار می‌کنم که آمریکا منافع بسیار محکمی در دریای چین جنوبی دارد و به انجام اقدامات در راستای حمایت از صلح و ثبات در منطقه ادامه خواهد داد.

این دو مقام اذعان کردند که این تغییر یک جانبه وضعیت در منطقه نباید صورت می‌گرفت.

مناقشات دریای چین جنوبی متمرکز است بر جزایر اسپارت‌لی، گروهی از 750 جزیره و صخره آبی که چین در چند ماه اخیر در آنجا جزایر مصنوعی ایجاد کرده است.

کیشیدا و کری همچنین درباره برنامه تسلیحات کشتار جمعی کره شمالی، تعلیق جابجایی پایگاه نظامی آمریکا در اوکیناوای ژاپن و همچنین اهمیت معاهده تجاری همکاری ترنس پاسفیک مذاکره کردند.

مالزی پنج و شش اوت سال جاری میلادی میزبان نشست‌های سالانه آ.سه.آن از جمله نشست در سطح وزرای روسیه، آ.سه.آن و نشست وزرای امور خارجه کشورهای شرکت کننده در نشست آسیای شرقی است.

انتهای پیام

کد N912867