توافق پوتین و اولاند درباره فسخ قرارداد فروش ناوهای "میسترال" فرانسوی به مسکو

روسيه,فرانسه

روسای جمهوری فرانسه و روسیه در خصوص لغو قرارداد فروش دو ناو میسترال فرانسوی به مسکو به توافق رسیدند.

روسای جمهوری فرانسه و روسیه در خصوص لغو قرارداد فروش دو ناو میسترال فرانسوی به مسکو به توافق رسیدند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، دفتر ریاست جمهوری فرانسه در بیانیه‌ای اعلام کرد: فرانسه مبلغی را که روسیه تاکنون در خصوص خریداری این دو ناو پرداخت کرده به طور کامل استرداد خواهد کرد.

در ادامه این بیانیه آمده است: روسیه به طور کامل وجه پرداخت کرده در خصوص خریداری این دو ناو هلیکوپتر بر را پس خواهد گرفت و فرانسه این دو ناو را نزد خود نگه خواهد داشت. تمامی تجهیزات روسی که تاکنون روی این ناوها نصب شده‌اند نیز جدا خواهند شد و به مسکو بازگردانده می‌شوند.

این در حالی است که روسیه اعلام کرد، فرانسه در حال حاضر وجه پرداخت شده را استرداد کرده و به نظر می‌رسد که مساله تمام شده است.

کرملین پس از تماس تلفنی فرانسوا اولاند، رئیس جمهوری فرانسه و ولادیمیر پوتین، همتای روسی‌اش در بیانیه‌ای گفت: پوتین و اولاند در خصوص فسخ این قرارداد به تصمیم مشترکی دست یافتند.

در ادامه این بیانیه آمده است: فرانسه تاکنون وجه پرداخت شده را پس داده و پس از بازگرداندن تجهیزات نصب شده بر این کشتی‌ها مالکیت کامل این ناوها را تقبل کرده و شخصا از آنها استفاده خواهد کرد.

یکی از منابع نظامی روسیه گفت: گروهی از متخصصان روسی در سپتامبر سال جاری میلادی برای پیاده کردن و بازگرداندن تجهیزات نصب شده بر این ناو به فرانسه اعزام خواهند شد.

ارسال یک فروند ناو میسترال به روسیه سال گذشته میلادی به دنبال بحران اوکراین به تعویق افتاد.

دومین فروند از این کشتی نیز که قرار بود تا پایان سال جاری میلادی به روسیه ارسال شود جزو این قرارداد بود. این قرارداد 1.2 میلیارد یورو (1.3 میلیارد دلاری) قرار بود بزرگترین توافق فروش تسلیحات توسط یکی از کشورهای ناتو به روسیه باشد.

کشتی‌های میسترال قادرند 700 نیرو، 16 هلیکوپتر جنگی و 50 خودروی زرهی را حمل کنند.

انتهای پیام

کد N912709