عبدالباری عطوان بررسی کرد؛

اهداف آمریکا از ترساندن کشورهای حوزه خلیج فارس از ایران

سیاسی

یکی از تحلیلگران مطرح جهان عرب با اشاره به تلاش آمریکا برای ترساندن کشورهای حوزه خلیج فارس از تهدید ایران به اهداف آن پرداخته است.

به گزارش خبرگزاری مهر، عبدالباری عطوان در مطلبی با اشاره به تلاشهای آمریکا برای ترساندن کشورهای عربی به ویژه کشورهای حوزه خلیج فارس از ایران و ترغیب آنها به امضای قرار دادهای جدید تسلیحاتی آورده است: نکته قابل توجه در تحرکات آمریکا و ابراز اطمینان به اعراب تلاش کاخ سفید برای تسریع در فروش سلاح های جدید و پیشرفته به کشورهای حوزه خلیج فارس است.

مفهوم آن تزریق میلیاردهای دلار به شرکت های اسلحه سازی آمریکا و نجات آنها از حالت رکود کنونی است.این در شرایطی است که قیمت نفت پایین آمده است و کمبود بودجه در کشورهای حوره خلیج فارس خود را نشان داده است.

جان کری وزیر خارجه آمریکا در نشست خبری با خالد العطیه همتای قطری خود متعهد به حمایت کشورهای حوزه خلیج فارس در برابر هجوم ایران شد اما دلیل این هراس از ایران در حالی که توافق امضا کرده است چیست؟ به ویژه که ظریف وزیر خارجه ایران توافق هسته ای را برای همسایگان زیان بار ندانست بلکه آن را دستاوردی مهم که به حالت بحران 12 ساله پایان داد، دانست.

عطوان می نویسد: برخی مسئولان کشورهای حوزه خلیج فارس به طور دائم اعلام می کنند که برای موضوع فلسطین پول خرج کرده اند اما اگر همه کمک های این کشورها از سازمان آزادی بخش فلسطین در طول چهل سال را مورد توجه قرار دهیم ملاحظه خواهیم کرد که قیمت آن برابر با خرید سامانه موشکی که برای مقابله با ایران خریداری می شود، نیست.البته اگر صدها جنگنده جدید و رادار و قرار دادهای تسلیحاتی که از 130 میلیارد دلار فقط در سه سال گذشته فراتر رفته است را به حساب نیاوریم.

وی می نویسد: ما به خرید سلاح کشورهای حوزه خلیج فارس مشکلی نداریم اما به شرط اینکه این خریدهای در مسیر صحیح باشد و خطری مهم امنیت عربی را تهدید کند.ایران هنگامی که در معرض تهدید آمریکایی ها بود از قراردادهای تسلیحاتی کشورهای حوزه خلیج فارس ترسی به خود راه نداد.

عطوان در پایان می نویسد: هدف جان کری و آمریکایی ها وسوسه کردن اعراب برای گرفتن آخرین دلارهای آنهاست و اینکه سلاح های غیرپیشرفته- در مقایسه با سلاح هایی که ارتش آمریکا و رژیم اسرائیلی استفاده می کند- به آنها بفروشد و این نهایت تحقیر و خدعه است.