اوباما: اسرائیل تنها مخالف توافق هسته‌ای ایران است/ دستیابی به انرژی هسته ای صلح آمیز، حق ایران است

رئیس جمهوری آمریکا بار دیگر با دفاع از توافق هسته ای با ایران گفت: اسرائیل تنها حکومتی است که با توافق مخالفت می کند.

به گزارش خبرآنلاین به نقل از خبرگزاری فرانسه باراک اوباما که در دانشگاه آمریکا (امریکن یونیورسیتی) سخنرانی می کرد گفت: مخالفان توافق در ایالات متحده، همه چیز را از دریچه حزبی می نگرند.

او تاکید کرد این حق ایران است که انرژی صلح آمیز هسته ای داشته باشد. 

رئیس جمهوری آمریکا با اشاره ای به تاریخ آمریکا، افزود: عده ای در جنگ سرد نیز می گفتند که باید با شوروی وارد جنگ شویم؛ اما این اتفاق نیفتاد. در زمان کندی، رییس جمهوری پیشین آمریکا نیز بحران موشکی کوبا به صورت صلح آمیز حل شد.
وی با یادآوری خطرات جنگ برای آمریکا، گفت: کسانی که امروز میلیون ها دلار خرج تبلیغات علیه توافق هسته ای می کنند، همان هایی هستند که برای جنگ در عراق تبلیغ می کردند.
رییس جمهوری آمریکا یادآور شد: بیش از یک دهه بعد هنوز پیامدهای جنگ عراق باقی است. هزاران کشته و ده ها هزار مجروح و حدود 1 تریلیون دلار هزینه شد. داعش هم تشکیل شد. جنگ عراق هم به نفع صدام حسین شد.
اوباما افزود: زمانی که به ریاست جمهوری رسیدم، گفتم نه تنها جنگ عراق بلکه باید ذهنیت برتریِ جنگ بر دیپلماسی و ذهنیت بزرگنمایی خطرات و تهدیدها نیز پایان یابد.
وی ضمن یادآوری تعهدات ایران در توافق هسته ای و یاد کردن از آنها به عنوان موفقیت های دولت خود در مذاکرات، اعتراف کرد: بعضا شریکان اقتصادی ما در مدت تحریم، میلیاردها دلار ضرر کردند.
وی همچنین اعتراف کرد ایران نیز مانند دیگر کشورها حق دستیابی به انرژی هسته ای صلح آمیز را دارد.
اوباما با اشاره به مخالفت های سیاسی در آمریکا علیه توافق، گفت: چون در دوران حاضر در آمریکا همه چیز از دریچه حزبی دیده می شود، حتی پیش از خشک شدن جوهر توافق، جمهوری خواهان کنگره حتی پیش از خواندن توافق، با آن مخالفت کردند.
رییس جمهوری آمریکا ادامه داد: وقتی توافق موقت نیز اعلام شده بود، منتقدان گفتند این یک اشتباه تاریخی است. آنان ایران را متهم به زیرپا گذاشتن تعهدات کردند. ولی آنان اشتباه می کردند. همان ها اکنون می گویند نباید توافق جامع را امضا کرد.
باراک اوباما تاکید کرد: پس از توافق، به جز اسراییل، هرکس درباره توافق اظهار نظر کرد، از آن پشتیبانی کرد.
وی افزود: البته این توافق، ایده آل نیست و همه مشکلات را حل نمی کند، اما یکی از مهمترین هدف های امنیتی آمریکا را حل و فصل می کند.

4949

کد N912370