«سرگئی لاوروف»:

مسأله هسته ای ایران حل شده است

سیاسی

وزیر خارجه روسیه با تمام شده خواندن مسئله هسته ای ایران همچنین تاکید کرد که کشورش هیچ برنامه ای برای رقابت تسلیحاتی با آمریکا بر سر استقرار سیستم دفاع موشکی در شرق اروپا ندارد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از اسپوتنیک، «سرگئی لاوروف» وزیر امور خارجه روسیه در مصاحبه امروز خود با کانال تلویزیونی نیوز آسیای سنگاپور گفت: برنامه ای برای رقابت تسلیحاتی با آمریکا درخصوص استقرار سپر دفاع موشکی در شرق اروپا نداریم.

وی در ادامه گفت که این سپر دفاعی موشکی در برابر تهدیدات احتمالی از سوی ایران توسط امریکا استقرار یافت و اکنون با حل و فصل مسأله هسته ای ایران نه تهدید مذکور وجود دارد و نه نیازی به این سیستم خواهد بود.

وزیر امور خارجه روسیه که برای حضور در نشست امنیتی اتحادیه ملل آسیای جنوب شرقی موسوم به «آ سه آن» در شهر «کوالالامپور» کشور مالزی به سر می برد ادامه داد: ما از استقرار تسلیحات نظامی آمریکا در منطقه ابراز نگرانی شدید خود را اعلام می کنیم؛ زیرا موجب تقویت مناطق نظامی بسته ای خواهد شد.

لاوروف که استقرار ادوات نظامی آمریکا در آسیا را موجب نگرانی کشورش اعلام کرد، افزود: روسیه هرگز به دنبال رقابت تسلیحاتی نبوده و نخواهد بود. ما از ابزارهای فنی کافی برای اعلام پاسخ کم هزینه به تلاش های مربوط به استقرار سیستم دفاعی برخورداریم. اکنون که مسأله هسته ای ایران حل و فصل شده است، دیگر نیازی به این سیستم نیست. «باراک اوباما» رئیس جمهور آمریکا در سال ۲۰۰۹ علناً اعلام کرده بود که در صورت حل مسأله هسته ای ایران، به دفاع موشکی در شرق اروپا نیازی نخواهد بود. این بدین معنا است که به نظر می رسد او راست نمی گوید.

لاوروف تصریح کرد: آمریکا با همکاری ژاپن و کره جنوبی مشغول ساخت سیستم دفاع موشیکی است؛ اقدامی که هرگز سودی برای آن ها در بر نخواهد داشت.