تماس تلفنی بایدن با شینزو آبه درباره جاسوسی‌ از ژاپن

معاون رئیس جمهور آمریکا در تماس تلفنی با نخست وزیر ژاپن تلاش کرد تا جلوی افزایش تنشها بین آمریکا و یکی از همپیمانان کلیدی‌اش را در پی افشای جاسوسی واشنگتن از توکیو گرفته و به وی اطمینان دهد تجسس آمریکا علیه کشورهای دوستی مثل ژاپن محدود می‌شود.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، شینزو آبه نخست وزیر ژاپن نسبت به افشاگری اخیر پایگاه ویکی لیکس در خصوص جاسوسی آمریکا از مقام‌ها و شرکت‌های ژاپنی اظهار نگرانی کرده و وعده داد بود این مساله را با آمریکا مورد بحث قرار خواهد داد. به نظر می‌رسد این پاسخ در تماس تلفنی با بایدن که پس از سال‌ها دیپلماسی شخصی با آبه روابط محکمی با او دارد مطرح شده است.

کاخ سفید در بیانیه کوتاهی درباره این گفت و گوی تلفنی گفت: معاون رئیس جمهور آمریکا بر تعهدی که باراک اوباما طی یک حکم ریاست جمهوری در سال 2014 داده تا تمرکز جمع‌آوری اطلاعات آمریکا صرف منافع امنیت ملی شود بار دیگر تاکید کرد.

دفتر نخست وزیر ژاپن نیز امروز (چهارشنبه) اعلام کرد: بایدن همچنین به دلیل ایجاد دردسر در ژاپن عذرخواهی کرده هر چند که اشاره‌ای به حادثه‌ای خاص نشده است.

این دفتر افزود، آبه به بایدن گفت که اگر این اتهامات درست باشند موجب تهدید اعتماد میان دو کشور خواهند شد بنابراین او انتظار دارد آمریکا درباره این گزارش‌ها تحقیق کرده و پاسخی متناسب بدهد.

باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا در حکم خود در سال 2014 و همچنین در یک سخنرانی مربوط به آن قول داد آمریکا دیگر رهبران کشورهای دوست و همپیمان را بدون دلیلی قانع کننده مورد تجسس قرار ندهد. این اتفاق پس از آن افتاد که افشاگری‌های ادوارد اسنودن مقاطعه کار امنیتی سابق آژانس امنیت ملی آمریکا جاسوسی واشنگتن از آلمان و برزیل را مشخص کرد و منجر به ایجاد تنش دیپلماتیک میان آمریکا با این دو کشور شد.

کاخ سفید همچنین مدعی شده است که آمریکا جاسوسی‌هایش را با هدف به دست آوردن برتری اقتصادی انجام نمی‌دهد.

کاخ سفید جزئیات چندانی از تماس تلفنی بایدن با آبه فاش نکرد اما گفت: بایدن در این تماس بر تعهد قدرتمند ما به ائتلاف آمریکا – ژاپن تاکید کرده و از آبه به دلیل شراکت با آمریکا سپاسگذاری کرده است.

این تلاش برای جلب نظر ژاپن پس از آن صورت می‌گیرد که آمریکا شدیدا تلاش می‌کند تا یک معاهده تجارتی مهم را که ستون فقرات طرح اقتصادی اوباما برای افزایش نفوذ آمریکا در آسیا است، نهایی سازد.

مذاکره کننده متعلق به حدود 12 کشور حاشیه اقیانوس آرام چند روز پیش در هاوایی نتوانستند به توافقی درباره پیمان مشارکت ترانس – پاسفیک به دلیل اختلاف در خصوص دسترسی به بازارهای خودروی ژاپن دست پیدا کنند.

انتهای پیام

کد N912283