تاکید لاوروف و کری بر لزوم برخورد قاطعانه با داعش

روسيه,جان كري,داعش

وزیر امور خارجه‌ روسیه امروز (چهارشنبه) در سخنانی از مالزی تاکید کرد: ما در دیدار با وزیر خارجه آمریکا به توافق رسیدیم که داعش دشمن اصلی ماست.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)‌، به نقل از شبکه خبری روسیا الیوم، "سرگئی لاوروف"، وزیر امور خارجه روسیه در حاشیه نشست آ. سه. آن و در دیدار با "جان کری"، وزیر امور خارجه آمریکا گفت:‌ ما با کری به این توافق رسیدیم که داعش دشمن اصلی ماست و باید با قاطعیت با آن برخورد شود.

در همین حال، سرگئی لاوروف تصریح کرد که تشکیل دادگاه بین‌المللی پیرامون فاجعه هواپیمای مالزیایی با هدف سیاسی کردن این مسأله است.

لاوروف گفت: ما با کری درخصوص بحران اوکراین نیز گفتگو کرده و نسبت به محدود بودن کانال‌های ارتباط میان کی‌یف و دونباس به گروه تماس اظهار تاسف کردیم.

از سوی دیگر، سرگئی لاوروف در آغاز دیدارش با همتای چینی خود تاکید کرد: تقویت روابط با چین یک اولویت برای مسکو است.

وی افزود:‌ امیدوارم که تقویت روابط با چین به نفع صلح و ثبات باشد.

همزمان وزیر امور خارجه‌ روسیه در مصاحبه با رسانه‌های مالزیایی تاکید کرد که کشورش نمی‌خواهد به مسابقه تسلیحاتی جدیدی کشیده شود، اما ابزارهای کافی برای پاسخ به چالش‌های ناشی از طرح سپر دفاع موشکی آمریکا را در اختیار دارد.

وی افزود:‌ باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا در سال 2009 اعلام کرد که در صورت حل و فصل پرونده هسته‌ای ایران، نیازی به سپر دفاع موشکی در اروپا وجود نخواهد داشت، اما به نظر می‌رسد که او در آن هنگام صادقانه سخن نگفت.

در همین حال، این وزیر روسی خطراتی که اختلافات روسیه و آمریکا بر آسیا بر جای می‌گذارد، کم اهمیت خواند و گفت:‌ در حال حاضر هیچ گونه رویارویی در سطح جهانی وجود ندارد.

انتهای پیام

کد N912233