استقبال دولت بغداد از موضع اتحادیه عرب علیه ترکیه

سیاسی

سخنگوی دفتر نخست وزیری عراق در سخنانی از مواضع اتحادیه عرب علیه ترکیه به دلیل تجاوز این کشور به شمال عراق استقبال کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از العهد، سخنگوی دفتر نخست وزیری عراق در سخنانی از مواضع اتحادیه عرب علیه ترکیه به دلیل تجاوز این کشور به شمال عراق استقبال کرد.

بر اساس این گزارش، وی ضمن مثبت ارزیابی کردن این مواضع تصریح کرد: مواضع اخیر اتحادیه عرب در چارچوب منشور سازمان ملل متحد اتخاذ شد.

«نیبل العربی» دبیرکل اتحادیه عرب چندی پیش در سخنانی تجاوز اخیر ارتش ترکیه به شمال عراق را به شدت محکوم کرد.

وی در این زمینه گفته بود: دولت ترکیه باید به تمامیت ارضی عراق احترام گذاشته و از دست زدن به اقداماتی که موجب تحریک و تنش می شود، خودداری کند.

العربی همچنین خواستار آن شد تا دولت ترکیه به اصول حسن همجواری با عراق پایبند بوده و به امنیت ملی این کشور ضربه وارد نکند.

دبیرکل اتحادیه عرب با اشاره به لزوم برقراری ثبات و امنیت در ترکیه و عراق گفت: هر گونه مشکل در میان این دو کشور با گفتگو و مذاکره قابل حل است

پیشتر نیز «حیدر العبادی» نخست وزیر عراق در انتقادی شدیداللحن از آنکارا به دلیل تجاوز به شمال عراق گفته بود: ترکیه نباید برای حل مسائل و مشکلات داخلی خود از همسایگانش استفاده ابزاری کند.

العبادی تأکید کرده بود: اعضای گروه «پ ک ک» در خاک عراق وجود خارجی نداشته و در ترکیه به سر می برند.

وی همچنین با بیان اینکه اگر ترکیه در مبارزه با تروریسم جدی باشد بغداد از این مسأله استقبال می کند، گفت: اگر آنکارا در مبارزه با حزب «پ ک ک» جدی است چرا شهرهای خود را که آنها در آن مناطق حضور دارند، بمباران نمی کند؟

اعضای کابینه عراق نیز چندی پیش با صدور بیانیه ای حملات ترکیه به خاک عراق را محکوم و آن را تجاوزی آشکار به تمامیت ارضی این کشور خواندند.

دولت ترکیه از حدود دو هفته پیش به بهانه مبارزه با اعضای «پ ک ک» اقدام به تجاوز نظامی به شمال عراق کرد.