قرارداد همکاری هسته‌ای آمریکا و چین در آستانه‌ تصویب در کنگره

قراردادی که بنابر آن قرار است آمریکا به مدت 30 سال دیگر تجهیزات و فناوری هسته‌ای خود را به صنعت هسته‌ای چین بدهد با وجود انتقاد شدید برخی از سناتورهای کنگره در آستانه تصویب شدن قرار دارد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از واشنگتن پست، مهلت 90 روزه‌ کنگره برای بازبینی قرارداد تمدید 30 ساله‌ی همکاری هسته‌ای که بنابر آن تجهیزات و فناوری حساس هسته‌ای آمریکا به مدت 30 سال دراختیار چین قرار خواهد گرفت بدون انجام هر گونه اقدام قانونی یا یک طرح مشترک برای جلوگیری از اجرای این توافق، روز جمعه به اتمام می‌رسد.

به این ترتیب به نظر می رسد تمدید 30 ساله‌ قرارداد همکاری هسته‌ای آمریکا و چین، که مخالفان سرسختی را در جمع سناتورهای کنگره آمریکا داشت بدون هیچ گونه مخالفتی از سوی کنگره اجرایی خواهد شد.

دولت‌های آمریکا و چین روز دوشنبه اعلام کردند که تصمیم گرفته‌اند تا در یک فرصت مناسب در آینده‌ی نزدیک این قرارداد همکاری هسته‌ای وارد مرحله‌ی اجرایی شود.

قرارداد 30 ساله همکاری هسته‌ای پیشین آمریکا و چین پایان سال جاری به اتمام می‌رسد، اوباما پیشتر خطاب به منتقدان تمدید قرارداد همکاری هسته‌ای دو طرف اعلام کرد که پایان همکاری هسته‌ای آمریکا و چین علاوه بر مضر بودن برای صنعت هسته‌ای آمریکا باعث آسیب رسیدن به همکاری‌های دو کشور در حوزه‌های دیگر و کم رنگ شدن نقش آمریکا در موضوع عدم اشاعه و امنیت هسته‌ای جهان می‌شود.

چین هم اکنون دارای سریعترین برنامه هسته‌ای در حال گسترش جهان است که هم اکنون 4 راکتور هسته‌ای آمریکای به ارزش 8 میلیارد دلار در چین در حال ساخت هستند و قرار است دهها راکتور هسته‌ای دیگر نیز توسط آمریکا در چین ساخته شوند که کارشناسان معتقدند می‌تواند باعث ایجاد هزاران فرصت شغلی برای آمریکا شود.

دنیل لیپ من، رئیس موسسه انرژی اتمی آمریکا با استقبال از این که قرارداد هسته‌ای با چین تقریبا کامل شده است گفت: چین در سالهای آینده تنها بازار اصلی برای فناوری تجهیزات و خدمات هسته‌ای آمریکا خواهد بود.

پیش‌تر سناتورهای کنگره آمریکا از هر دو حزب جمهوری خواه و دموکرات با اشاره به این که اخیرا از فناوری هسته‌ای که آمریکا در اختیار چین گذاشته است در زیر دریایی‌های هسته‌ای این کشور استفاده شده است نسبت به تمدید این قرارداد همکاری ابراز نگرانی کرده بودند.

برخی از سناتورهای آمریکایی با اشاره به سابقه‌ چین در صادرات تجهیزات هسته‌ای به کشورهایی مثل ایران و کره جنوبی معتقدند چین جایگاه خوبی در موضوع عدم اشاعه‌ی تسلیحات هسته‌ای ندارد.

انتهای پیام

کد N912040