فرستاده سازمان ملل در افغانستان خوشبین نیست

افغانستان

فرستاده ویژه سازمان ملل که به آغاز قریب‌الوقوع مذاکرات صلح در افغانستان چندان خوشبین نیست، می‌گوید: وظیفۀ سازمان ملل این نیست که به نمایندگی از افغان‌ها گفت‌گوهای صلح با طالبان را به پیش ببرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، به نقل از خامه پرس، نیکولاس هیسم، فرستادۀ ویژۀ سازمان ملل متحد در افغانستان در یک نشست خبری با هدف اعلام گزارش شش‌ماهۀ این سازمان در مورد تلفات در شش ماه نخست سال جاری میلادی در افغانستان گفت: وظیفۀ سازمان ملل متحد نیست که به نمایندگی از افغانستان گفت‌گو را پیش ببرد، بلکه تنها می‌تواند از این گفتگوها حمایت کرده و مخالفان را تشویق کند که به روند صلح بپیوندند.

وی افزود: روند صلح باید اصولی باشد، تمام افغان‌ها باید بتوانند مسالمت زندگی کنند؛ خود افغان‌ها باید ابتکارعمل را به دست گیرند.

هیصم گفت که در مورد پیامد مرگ ملا عمر نمی‌تواند چیزی بگوید و امیدوار است برای تطبیق گفت‌گوهای واقعی صلح راهی باز شود اما در آیندۀ نزدیک ممکن نیست.

وی تاکید کرد: به طور کل امیدوار هستیم بالاخره دری برای گفت‌گوهای حقیقی صلح باز می شود اما باز شدن چنین دری را هم در آیندۀ نزدیک نمی‌بینم.

گفت‌گوهای صلح افغانستان با طالبان پس از اعلام خبر مرگ ملا عمر به تعوق افتاده و مشخص نیست چه زمانی ادامه خواهد یافت.

نخستین دور گفت‌گوهای صلح حکومت افغانستان با طالبان پس از ایجاد حکومت وحدت ملی حدود یک ماه پیش در پاکستان برگزار شد اما پس از اعلام خبر مرگ ملا عمر، دور دوم آن که قرار بود در پاکستان برگزار شود به تعویق افتاد و طالبان گفتند که از این گفت‌وگو آگاهی ندارند.

از سویی، ملا اختر محمد منصور، رهبر جدید گروه طالبان در نخستین پیام صوتی‌اش به عنوان رهبر طالبان گفت که جنگ در افغانستان ادامه خواهد داشت و شایعات گفت‌گوهای صلح تبلیغات دشمنان آنان است.

با این حال، ژنرال راحیل شریف، رییس ستاد ارتش پاکستان گفته است که به زودی دور دوم این گفت‌گوها با رهبری جدید طالبان برگزار خواهد شد.

انتهای پیام

کد N911967