نگرانی شدید دیده‌بان حقوق‌بشر از بدرفتاری با رهبران نظام قذافی در لیبی

سیاسی

دیده‌بان حقوق بشر خواستار آغاز تحقیقات در مورد شکنجه الساعدی، پسر سوم معمر قذافی دیکتاتور سابق لیبی در زندان‌های انقلابیون سابق شده. از سوی دیگر وکلای مدافع نخست‌وزیر پپیشین لیبی قصد دارند از تونس به دلیل تحویل وی به طرابلس به دادگاه‌های بین‌المللی شکایت کنند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از پایگاه خبری الشروق، دیده‌بان حقوق بشر پس از انتشار ویدئوی شکنجه الساعدی القذافی در زندان طرابلس، در بیانیه‌ای آغاز تحقیقات در این زمینه را خواستار شده و تاکید کرده که مقامات مسوول لیبی در زندان الحدباء طرابلس باید فورا تحقیقات درباره بدرفتاری با زندانیان از جمله الساعدی را آغاز کنند.

رهبران نظام پیشین لیبی که پس از سقوط قذافی بازداشت شدند در زندان‌های گروه‌های مختلف که زمانی انقلابیون لیبی خوانده می‌شدند بدون هیچ نظارتی از سوی سازمان‌های بین المللی نگهداری می‌شوند.

این سازمان مدافع حقوق بشر در ادامه بازداشت زندانبانان و دیگر افراد متهم در این مساله را خواستار شده و نسبت به روش‌های تحقیق و بازجویی در این زندان به شدت ابراز نگرانی کرده است.

یک فایل ویدیویی 9 دقیقه‌ای به تازگی از سوی یک منبع نامشخص منتشر شده که بازجویی از الساعدی تحت شکنجه و ضرب و شتم را نشان می‌دهد.

دفتر دادستان کل لیبی در صفحه شخصی خود در فیس‌بوک از آغاز تحقیقات در این زمینه خبر داد. با این حال، مقامات دولت طرابلس (کنگره منحل شده لیبی) هنوز نتوانسته‌اند رسوایی مسوولان زندان الحدباء طرابلس را جبران کنند و واکنش مناسبی نشان دهند.

خلیفه الغدیل، رئیس دولت «نجات ملی» در طرابلس که از سوی جامعه جهانی به رسمیت شناخته نمی‌شود تاکنون درباره این مساله سکوت اختیار کرده و هیچ واکنشی نشان نداده است.

در مقابل، شورای عالی دادگستری لیبی در بیانیه‌ای فوری به مردم لیبی، جامعه جهانی و تمامی نهادهای داخلی و بین‌المللی اطمینان خاطر داد که دستگاه قضایی این کشور با استقلال و به دور از هرگونه جانبداری سیاسی و حزبی این موضوع را دنبال خواهد کرد.

در همین راستا، مبروک کرشید، عضو وکلای مدافع البغدادی المحمودی، آخرین نخست‌وزیر معمر قذافی در یک کنفرانس مطبوعاتی در تونس اعلام کرد که به زودی علیه تمام کسانی که حکم تحویل المحمودی به دولت لیبی را صادر کرده و یا در صدور این حکم مشارکت داشتند در دادگاه‌های تونس و دادگاه‌های بین‌المللی شکایت خواهد کرد.

کرشید افزود: برخی از مقامات تونسی نیز جنایاتی مرتکب شده‌اند که مجازات برخی از آنها چندین سال زندان است از جمله حمادی الجبالی، نخست‌وزیر پیشین تونس که حکم تحویل المحمودی به دولت لیبی را امضا کرد.

کرشید تاکید کرد: هیات وکلای مدافع المحمودی قصد دارد علیه الجمادی در دادگاه‌های بین‌المللی شکایت کند.

عضو هیات دفاعی المحمودی افزود: حکم اعدام وی طبق اطلاعات مدارکی که خانواده و نزدیکانش در اختیار دارند، طی دو ماه آینده اجرا خواهد شد.

دادگاه تجدیدنظر طرابلس سه‌شنبه گذشته حکم اعدام با شلیک گلوله را برای المحمودی و سیف‌الاسلام پسر معمر قذافی، عبدالله سنوسی رئیس سابق دستگاه اطلاعات لیبی و دیگر مسوولان رژیم قذافی صادر کرد.

جنبش النهضه تونس نیز در بیانیه‌ای تاکید کرد که دولت وقت تونس به ریاست حمادی الجبالی اواخر سال 2012 در راستای اجرای حکم قضایی که در سال 2011 در تونس صادر شده بود، حکم تحویل البغدادی المحمودی به لیبی را صادر کرد.

المحمود شش ماه پس از انقلاب 17 فوریه لیبی، در اوت 2011 به تونس گریخت و توسط مسوولان این کشور به اتهام ورود غیرقانونی بازداشت و سپس در 27 اکتبر 2011 از سوی دادگاه تونس آزاد شد و مقامات تونس در 24 ژوئن 2012 مجددا وی را بازداشت کرده و به دولت لیبی تحویل دادند. هفته گذشته نیز حکم اعدام وی از سوی دادگاه طرابلس صادر شد.

انتهای پیام

کد N911803