بالا گرفتن اختلاف اوباما و نتانیاهو بر سر توافق هسته‌ای

نتانياهو, اوباما, توافق جامع هسته‌اي, مذاكرات هسته‌اي

رئیس‌جمهور آمریکا از رهبران گروه‌های یهودی در این کشور خواست تا از توافق هسته‌ای ایران و گروه 1+5 حمایت کنند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به نقل از پایگاه خبری هیل، باراک اوباما، رئیس‌جمهور آمریکا بامداد روز چهارشنبه با بیش از 20 رهبر سازمان‌های برجسته یهودی در آمریکا در کاخ سفید دیدار و درباره‌ توافق هسته‌ای ایران و گروه 1+5 گفت‌وگو کرد.

این دیدار که بیش از دو ساعت به طول انجامید در حالی انجام شد که بنیامین نتانیاهو نخست وزیر رژیم صهیونیستی و مخالفان در آمریکا فشارهای خود برای رد این توافق در کنگره را شدت بخشیده‌اند.

بنابر اعلام کاخ سفید، اوباما در این دیدار به یهودیان اطمینان داده است که توافق وین راههای دستیابی ایران به ظرفیت تولید سلاح هسته‌ای را مسدود می‌کند و آمریکا از امنیت اسراییل محافظت خواهد کرد.

برخی از شرکت کنندگان در این دیدار گفتند که لحن اوباما بسیار جدی بوده است اما مطمئن نیستند که تلاش‌های رئیس جمهور اوباما توانسته باشد فکر آنها را تغییر دهد.

آنهاهمچنین از برخی اظهارات اوباما مبنی بر این که مخالفان توافق هسته‌ای خواهان جنگ با ایران هستند انتقاد کردند. یکی از یهودیان شرکت کننده در این نشست که به دلیل محرمانه بودن محتویات دیدار با اوباما خواست نامش فاش نشود گفت: یک نگرانی درباره‌ این استدلال وجود دارد که رئیس جمهور اوباما می‌گوید آنهایی که حامی توافق نیستند، خواهان جنگند. مردم اسراییل احساس می‌کنند که این اتهامی فتنه‌انگیز است.

اوباما به رهبران گروه‌های یهودی در آمریکا گفت که دقت خواهد کرد که چگونه این استدلال را بیان می‌کند اما معتقد است که اگر توافق هسته‌ای نابود شود واشنگتن باید یک اقدام نظامی سریع علیه تاسیسات هسته‌ای ایران انجام دهد.

رئیس جمهور آمریکا در این دیدار به تشریح جزییات توافق پرداخت و بخش زیادی از نشست را به پاسخگویی به سوالات رهبران یهودی اختصاص داد.

وی به همراه جو بایدن، معاون خود ، سوزان رایس، مشاور امنیت ملی آمریکا و بن ریهودز، معاون مشاور امنیت ملی در این نشست شرکت کرد.

به گزارش هیل، دیدار اوباما با رهبران گروه‌های یهودی در حالی انجام شد که نخست وزیر رژیم صهیونیستی نیز به صورت انقلابی برای یهودیان شمال آمریکا درباره‌ توافق هسته‌ای سخنرانی کرد.

نتانیاهو که از همان لحظه حصول توافق هسته‌ای میان ایران و گروه 1+5 در اواسط ماه ژوئیه در وین دست به مخالفت با آن زده است در این سخنرانی نیز با تکرار ادعاهای نخ نمای خود مبنی بر تسلیحاتی بودن فعالیت‌های هسته‌ای ایران گفت: این توافق راه دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای را مسدود نمی‌کند بلکه این مسیر را هموار هم می‌کند. بدتر از آن این است که توافق هسته‌ای به ایران دو راه برای دستیابی به تسلیحات هسته‌ای می‌دهد. ایران می‌تواند علیرغم حفظ توافق به بمب دست پیدا کند یا این که می‌تواند با نقض توافق چنین کند.

جاش ارنست سخنگوی کاخ سفید در این باره گفت:‌ نخست وزیر نتانیاهو فرصت فراوان داشت تا دیدگاههای خود درباره‌ی این وضعیت بخصوص را به صورت علنی بیان کند. با این حال رئیس جمهور آمریکا معتقد است که توافق هسته‌ای به نفع امنیت متحدان نزدیک ما در منطقه شامل اسراییل است.

بر اساس این گزارش، اوباما در دیدار با یهودیان آمریکا درباره‌ دهها میلیون دلاری که منتقدان توافق هسته‌ای به ویژه کمیته روابط عمومی آمریکا و اسراییل (آیپک ) برای مخالفت با این توافق صرف کرده‌اند گفت‌وگو کرده است.

نخست وزیر رژیم صهیونیستی در ادامه سخنرانی آنلاین خود استدلال اوباما مبنی بر پشتیبانی مخالفان توافق هسته‌ای از جنگ را مورد انتقاد شدید قرار داد و آن را کاملا غلط خواند.

به گزارش ایسنا، کنگره آمریکا قرار است ماه آینده درباره‌ توافق هسته‌ای ایران و گروه 1+5 رای گیری کند. از این رو مخالفان به ویژه جمهوری خواهان آمریکا و صهیونیست‌ها تلاش‌های خود برای رد توافق در کنگره را شدت بخشیده‌اند.

انتهای پیام
کد N911625