آصفری در گفت‌وگو با ایسنا

آمانو برای نشان دادن بی‌طرفی آژانس در مجلس ایران حاضر شود

آمانو

یک عضو هیات رئیسه کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت که یوکیا آمانو برای حفظ جایگاه بی‌طرفی‌اش باید در پارلمان ایران حاضر شده و توضیحاتی را به نمایندگان در مورد مذاکرات ارائه کند.

محمد حسن آصفری در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا‌)، در واکنش به حضور مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی در کمیته روابط خارجی مجلس سنا برای توضیح درباره نتایج مذاکرات ایران و 1+5 گفت: آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نهادی است که در راستای سیاست‌های توسعه طلبانه و خصمانه آمریکا در منطقه به وجود آمده است، سیاست‌هایی که آمریکا بر پایه آن از نهادی در مجامع سازمان ملل به نفع خود استفاده می‌کند.

وی با بیان اینکه موضوع محرمانه‌ای بین آژانس و آمریکا وجود ندارد، افزود: آقای آمانو سرباز مطیع آمریکاست و نمی‌تواند موضوعی را به عنوان اسرار پیش خود حفظ کند چون از این وحشت دارد که اگر سیاست‌های آمریکا را دنبال نکند آینده‌ کاری‌اش به خطر خواهد افتاد.

این عضو هیات رئیسه کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با بیان اینکه با این اقدام آقای آمانو به ماهیت آژانس برای بی‌طرفی نسبت به کشورها خدشه وارد شده است، ادامه داد: در همین رابطه نیز مقام معظم رهبری بر این موضوع تاکید داشتند که آژانس نمی‌تواند در مورد توافق بین ایران و 1+5 راستی آزمایی داشته باشد. بنا بر همین دلایل نمی‌توانیم جایگاه قاضی بی‌طرف را نسبت به آژانس در مورد توافق قائل شویم.

به گفته وی، رویکرد مدیرکل آژانس دربرابر آمریکا نشان دهنده ضعف مدیریتی است که برای پیاده کردن سیاست‌های آمریکا گام بر می‌دارد.

آصفری در پیشنهادی گفت: اگر آقای آمانو دنبال حفظ جایگاه بی‌طرفی آژانس است‌، بهتر است همانطور که در کنگره برای توضیح در مورد توافق ایران و 1+5 حضور پیدا می‌کند در مجلس شورای اسلامی نیز حاضر شود.

وی در پایان گفت: ما از آقای آمانو دعوت کرده و می‌کنیم که در راستای حفظ جایگاه بی‌طرفی‌اش به همان میزان که به کنگره آمریکا توجه می‌کند در پارلمان ایران و در جلسه غیرعلنی گزارشی از اقداماتش را به مجلس شورای اسلامی ارائه دهد.

انتهای پیام

کد N911501