• ۱۴بازدید

مزایا و معایب الکترونیکی شدن انتخابات به نقل از کولیوند

انتخابات,انتخابات رياست جمهوري,انتخابات مجلس,انتخابات مجلس دهم

نایب رییس کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور به بیان روند الکترونیکی شدن انتخابات و مزایا و معایب آن پرداخت.

محمدجواد کولیوند در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) گفت:‌ ساز و کار الکترونیکی شدن انتخابات در حال حاضر مهیا است چرا که ساختار الکترونیکی نیاز به خطوط تلفن و اینترنت ندارد و تنها یک نرم افزار است که شورای نگهبان باید آن را تایید کند.

وی ادامه داد:‌ این نرم افزار به صورت آفلاین و همانند یک کیوسک تلفن در مراکز اخذ رای در حوزه‌های انتخابیه گذاشته می‌شود و هرکس وارد مراکز انتخاباتی می‌شود شخصا رای خود را با واردکردن کد نامزد انتخاباتی و نمایش عکس آن وارد دستگاه می‌کند و پس از اتمام انتخاب یا انتخاب‌های رای‌دهنده بریده شده و به درون صندوق زیرین انداخته می‌شود.

نماینده مردم کرج در مجلس همچنین اظهار کرد: پس از پایان زمان انتخابات در موقع شمارش در عرض چند ثانیه نرم افزارها نتایج آرای صندوق را اعلام می‌کنند.

کولیوند درخصوص مزایا و معایب این روش گفت: از جمله مزایای الکترونیکی شدن انتخابات کاهش هزینه‌ها و دسترسی افراد برای انتخاب کردن نامزدها با نمایش عکس افراد می‌باشد و عیب این روش این است که چون نمی‌توانیم در حال حاضر همه شعبات را الکترونیکی کنیم بعضا حوزه‌هایی الکترونیکی بوده و حوزه‌هایی الکترونیکی نیستند که ممکن است در شمارش اختلافاتی به وجود بیاید که شورای نگهبان باید تدبیری برای این موضوع بیندیشد.

نایب رییس کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور در پایان اظهار کرد: طبق گفته‌های مسئولین مربوطه در وزارت کشور و شورای نگهبان بناست تا انتخابات آینده که ریاست جمهوری می‌باشد تمام شعبات در سراسر کشور الکترونیکی باشند اما اینکه این کار به وقوع بپیوندد جای تامل دارد.

انتهای پیام

وبگردی