معاون خبر سرافراز عنوان کرد

پرونده هسته‌ای؛ آزمون سخت مدیریت جدید صداوسیما

صداوسيما

معاون خبر رییس سازمان صداوسیما گفت: خبر با رعایت توازن، بیطرفی، انصاف و با رویکرد حمایت از منافع ملی به روشنگری در پرونده هسته ای و اعتمادسازی در مخاطبان پرداخت.

به گزارش سرویس تلویزیون و رادیو ایسنا، دکتر پیمان جبلی در دومین نشست سراسری مدیران رسانه ملی با بیان گزارشی از فرایند پوشش خبری مذاکرات هسته‌ای ایران و گروه 1+5 افزود: مهمترین شاخص فعالیت دوره مدیریت جدید رسانه ملی در حوزه خبر با پرونده هسته‌ای تجربه شد که تجربه بسیار ارزشمند بود.

دکتر جبلی گفت: موضوع هسته‌ای، تبعات، آثار و دستاوردهایش یکی از موضوعات مهم، راهبردی و نحوه مدیریت این پرونده از نگاه رسانه و پوشش خبری آن هم از چالش های مهم محتوایی در سال های پس از پیروزی انقلاب اسلامی بوده است.

وی با بیان اینکه حوزه خبر همیشه محل بحث، ارزیابی و دقت نظر محافل مختلف بوده است، افزود: در دوره جدید مدیریت سازمان، پوشش پرونده هسته ای آزمون سختی برای همه ما بود زیرا همه نگاه ها به این سمت بود که با مدیریت جدید چه تغییراتی در حوزه محتوا به ویژه در خبر و برنامه های سیاسی شکل می گیرد.

او گفت: ما برای پوشش مذاکرات هسته‌ای وقت بسیار زیادی اختصاص دادیم به طوری که از ابتدای فروردین تا انتهای تیر، بیش از 640 ساعت برنامه‌های خبری در قالب خبر، گزارش، گفت و گو و برنامه های سیاسی تولید کردیم.

معاون خبر صداوسیما افزود: تا قبل از بیانیه لوزان با پرونده بسته‌ای روبه‌رو بودیم که هیچ داده و اطلاعاتی نداشت و ما تنها تصویری کلی داشتیم و در این مدت فضا و امکان لازم را در اختیار تیم مذاکره کننده قرار دادیم تا علاوه بر حمایت از مذاکرات به پیشبرد اهداف مذاکرات و نظام کمک کنیم.

جبلی گفت: پس از بیانیه لوزان ما با چند گزینه روبرو بودیم؛ اول اینکه به طور کلی فضای رسانه ای را در اختیار موافقین دستاوردهای مذاکرات قرار دهیم که امکان پذیر نبود زیرا همانطور که پس از انتشار بیانیه لوزان دیدیم تفسیرهای آمریکایی ها از آن به صورت کاملا طبیعی سبب ایجاد مناقشه هایی در افکارعمومی کشور شد.

وی افزود: باتوجه به ابهامات، سوالات و ملاحظات متعددی که پس از بیانیه لوزان مطرح شد نمی توانستیم یک جانبه از روی توافق متن خوانی کنیم و تنها در خدمت موافقان آن باشیم، بنابراین به تدریج فضا را منطقی کردیم که دیدگاه های طرف مقابل و منتقدان نیز با رعایت انصاف بیان شود. جبلی گفت: پس از یک هفته از صدور بیانیه لوزان بیانات مقام معظم رهبری نیز موید این رویکرد بود که منتقدان باید امکان استفاده از فضا را داشته باشند.

وی افزود: ما با انعکاس نظرهای موافقان و مخالفان جمع بندی کار را پیش بردیم و در اخبار و گزارش های خبری بر حمایت از اصل مذاکره و رعایت اخلاق و ادب نسبت به تیم مذاکره کننده، رعایت انصاف و توازن و کمک به منافع ملی و ایجاد انسجام، همدلی و همزبانی تاکید کردیم.

معاون خبر رسانه ملی گفت: اکنون پس از جمع بندی مذاکرات در وین ما با شرایطی روبرو هستیم که با پس از لوزان متفاوت است لذا به طور طبیعی در صورت گذر این جمع بندی از مجاری قانونی وظیفه همه حمایت از آن است.

جبلی افزود: آنچه در این مقطع دنبال می کنیم این است که با همان خطوط توازن و انصاف و بازخوانی جمع بندی مذاکرات وین افکار عمومی را با آنچه اتفاق افتاده است آشنا کنیم.

وی گفت: البته در این بازخوانی در مورد فرازهای حساس تاکید روشنگرانه داریم.

دکتر جبلی در ادامه به تبیین نگاه موافقان و منتقدان مذاکرات و قطعنامه پرداخت و افزود: موافقان جمع‌بندی به اینکه مشکلاتی در توافق وجود دارد و امتیازاتی واگذار شده است و امتیازاتی را کسب کرده اند اذعان دارند، اما معتقدند فایده های مذاکره بر هزینه ها می‌چربد.

وی گفت: موافقان معتقدند جمع بندی مذاکرات وین برتری گفتمانی جمهوری اسلامی ایران را در مسایل مختلف به نمایش گذاشته است و ما بر شاخص هایی که پا می فشردیم دست یافته ایم.

معاون خبر رسانه ملی افزود: موافقان معتقدند میزان غنی سازی مهم نیست بلکه آنچه اهمیت دارد این است که ما به غنی سازی و حفظ فناوری آن دست یافته‌ایم و به آن رسمیت بخشیده ایم.

جبلی گفت: به گفته موافقان حفظ عزت و اقتدار جمهوری اسلامی ایران، تقویت موقعیت بین المللی نظام، برداشته شدن موانع پیشرفت در مسیر حرکت به جلو و آزادشدن بخشی از ظرفیت های کشور برای ایفای نقش موثرتر در عرصه بین المللی از جمله دستاوردهای توافق است.

وی افزود: موافقان معتقدند اقتدار داخلی، خارجی ومنطقه ای جمهوری اسلامی ایران باعث شد ایران با دست پر به مذاکرات برود، ضمن آنکه رعایت خطوط قرمزی که مقام معظم رهبری ترسیم کرده‌اند نیز در توافق لحاظ شده است.

جبلی گفت: به رسمیت شناخته شدن غنی سازی، مسالمت آمیز شناخته شدن برنامه هسته‌ای، حفظ و بهسازی راکتور اراک، ادامه فعالیت تاسیسات نطنز و فردو،‌ خروج پرونده ایران از شورای امنیت، لغو تحریم های یکجانبه آمریکا، اتحادیه اروپا و شورای امنیت و دیگر تحریم های اقتصادی از دیگر دستاوردهای جمع بندی مذاکرات از دید موافقان آن است.

معاون خبر رسانه ملی در ادامه به تبیین نگاه منتقدین پرداخت و افزود: منتقدان جمع بندی مذاکرات معتقدند که همه این دستاوردها علیرغم اهمیت فراوان آن قابل از بین رفتن است.

جبلی گفت: نگاه منتقدان منصف و متوازن، حمایت از تحقق این دستاوردهاست اما در عین حال نگرانند تهدیدهای جدی برای آینده حرکت رو به جلوی نظام ایجاد شود.

وی افزود: کاهش سانتریفیوژها، کاهش ذخایر اورانیوم، تعطیلی غنی سازی در فردو و دائمی شدن برخی محدودیت ها از مواردی است که منتقدان مطرح می کنند و می گویند صنعت هسته ای براساس تحقیق و توسعه شکل گرفته است و اگر این فرآیند متوقف شود به طور خودکار به سمت متوقف شدن صنعت هسته ای پیش می رویم.

جبلی گفت: نابودی قلب راکتور آب سنگین، محدودیت های بی سابقه ، مشخص نبودن معیارهای بازرسی آژانس، دسترسی آژانس به تاسیسات غیرهسته‌ای، مشخص نبودن مکانیزم حل موضوع پی ام دی و لغونشدن برخی تحریم ها از دیگر انتقادها به جمع بندی مذاکرات است ضمن اینکه لغو تحریم های شورای امنیت به گزارش راستی آزمایی آژانس مشروط شده است و تحریم ها برگشت پذیرند.

وی افزود: براساس دیدگاه منتقدان همچنین در اجرای گام به گام تعهدات همزمانی وجود ندارد و اجرای کامل برجام دوره طولانی مدتی دارد و محدودیت برجام برای تهیه اقلام با کاربرد دوگانه زیاد است.

معاون خبر رسانه ملی گفت: از نگاه منتقدان ما عضو ان پی تی بوده و هستیم و به همه تعهدات خود عمل کرده ایم و در گزارش های مختلف آژانس به هیچ تخلفی اشاره نشده است، اما اشکال اساسی این است که ما پذیرفته ایم کشوری استثنایی تلقی شویم و اجازه ورود به مراکز امنیتی و نظامی خود را به دشمن داده ایم که این می تواند کشور ما را آسیب پذیر کند و امکان نفوذ دشمن را به مراکز حساس بدهد.

جبلی افزود: اشکال دیگر منتقدان به فرایند حل اختلاف است و می گویند در هر توافقی در آخر قرارداد بند حل اختلاف قرار داده می شود، اما در این قرارداد بسیار با اهمیت، بندی را در توافق وضع کردیم که هیچ حقی برای ما قائل نمی شود.

وی گفت: منتقدان می گویند اگر طرف مقابل از ما به شورای امنیت شکایت کند پس از 30 روز قطعنامه ای صادر و تحریم ها بازمی‌گردد، اما اگر ایران هم این روند را طی کند وشاکی باشد، در هر صورت نتیجه بازگشت تحریم ها بر ضد ماست.

معاون خبر رسانه ملی بار دیگر تاکید کرد صدا و سیما خود در پوشش مساله هسته ای صرفا واسطه نقل دیدگاه های مختلف بوده و همواره بر حمایت از تیم مذاکره کننده، حمایت از اصل مذاکرات و دستیابی به توافق خوب تاکید کرده است.

وی افزود: در تمام برنامه‌ها اعم از خبر، گزارش، گفتگو و برنامه های سیاسی رعایت توازن، انصاف و جلوگیری از قطبی سازی و ایجاد اختلاف در جامعه هدف بوده است.

انتهای پیام

کد N911425