محمدجواد لاریجانی:

حضور تفکر اسلامی در اسناد حقوق بشر سازمان ملل مغفول مانده است

حقوق بشر,اسلام

دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضاییه گفت: امسال دومین جایزه حقوق بشر اسلامی به یک واحد فعال حقوق بشر در یمن و علمای اهل سنت که در مبارزه با تروریسم پیشتاز بودند، اهدا می‌شود.

دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضاییه گفت: امسال دومین جایزه حقوق بشر اسلامی به یک واحد فعال حقوق بشر در یمن و علمای اهل سنت که در مبارزه با تروریسم پیشتاز بودند، اهدا می‌شود.

به گزارش خبرنگار حقوقی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، محمدجواد لاریجانی در مراسم اعطای دومین جایزه بین‌المللی حقوق بشر اسلامی و کرامت انسانی که صبح امرزو در مرکز مطالعات وزارت امور خارجه برگزار شد، اظهار کرد: مساله حقوق بشر به جهات مختلف دارای اهمیت است و خوشبختانه مجلس شورای اسلامی فعالیت‌های بسیار خوبی در این حوزه داشته است.

وی ادامه داد: مساله حقوق بشر در اسناد سازمان ملل دارای مبانی نظری بسیار محکمی است و ادبیات فخیمی دارد.

دبیر ستاد حقوق بشر خاطرنشان کرد:‌ هفتاد سال قبل که اسناد حقوق بشر سازمان ملل تهیه می‌شد این کار بر اساس تفکر سکولار لیبرال غرب صورت گرفت و در آنجا جهان اسلام و بخش دیگری از دنیا خواب بودند و حضور تفکر اسلامی و عقلانیت اسلام در اسناد حقوق بشر سازمان ملل مغفول مانده است.

لاریجانی افزود: آنچه که امروز با آن مواجه هستیم تحمیل تفکر سکولار لیبرال غرب در سایر ملل به اسم آزادی است، در حالی که مساله حقوق بشر محل تقارب آراء و میدانی برای حضور تمدن بشری است.

وی با بیان اینکه در اسناد حقوق بشر سازمان ملل آزادی‌های درجه دو به راحتی به رسمیت شناخته شده است، تصریح کرد:‌ اما آزادی اصلی که همان حق انتخاب زندگی بر اساس اسلام است در این اسناد منع شده است.

لاریجانی گفت:‌ امروز جمهوری اسلامی ایران پیگیر مصوبه سازمان همکاری‌های اسلامی است تا این روز به نام روز حقوق بشر اسلامی انتخاب شود. سال گذشته نیز اولین جایزه به رئیس بیمارستان اطفال غزه که همزمان با تجاوز‌های رژیم صهیونیستی بود، اعطا شد. امسال جایزه حقوق بشر اسلامی به یک واحد فعال حقوق بشری در یمن و علمای جهان اهل سنت که در مبارزه با تروریسم پیشتاز بودند، اهدا می‌شود.

انتهای پیام

کد N911389