عفو بین‌الملل خارطوم را به ارتکاب جنایت‌های جنگی متهم کرد

سودان

عفو بین‌الملل ارتش سودان را به ارتکاب تجاوزاتی تا حد «جنایت‌های جنگی» در ایالت کردفان جنوبی متهم کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری فرانسه، عفو بین‌الملل در گزارشی اعلام کرد که ارتش سودان غیرنظامیان را هدف قرار داده و موجب مشکلات انسانی بزرگی شده است. همچنین تاسیسات و مناطق شهری را بمباران کرده که هیچ‌گونه اهداف نظامی در آنجا وجود نداشته است.

در این گزارش آمده است که تیمی از پژوهشگران این نهاد بین‌المللی از منطقه‌ای که مه گذشته به دست شورشیان اشغال شد بازدید و اسناد و مدارکی را جمع‌آوری کرده‌اند که نشان می‌دهد نیروهای دولتی سودان از مهمات خوشه‌ای استفاده کرده‌اند. همچنین ساختمان‌های دولتی از جمله مدارس و مراکز پزشکی را هدف قرار داده‌اند.

در این گزارش آمده است: 35 غیرنظامی در دوره بین ژانویه تا آوریل 2015 در حملات هوایی و بمباران از سوی نیروهای سودان کشته شده‌اند.

تیم عفو بین‌الملل از مناطق تحت سیطره دولت سودان بازدید نکرده است چراکه خارطوم به نهادهای خارجی بین‌المللی اجازه نمی‌دهد وارد ایالت‌های کردفان جنوبی، نیل آبی و اقلیم دارفور شوند.

شورشیان کردفان جنوبی دولت عمر البشیر، رئیس‌جمهور سودان را متهم کرده‌اند که آنها را از نظر سیاسی و اقتصادی به حاشیه رانده است.

انتهای پیام

کد N911336