گزارش روزنامه رسالت:

آمریكا به شكست در سوریه اعتراف كرد

سیاسی

اکثر ناآرامیهایی که در سوریه و عراق و یمن رخ می دهد مصدری آتلانتیکی دارد و یا واکنشی نسبت به رفتارهای ایالات متحده آمریکا و همپیمانان کاخ سفید در نظام بین الملل محسوب می‌شود.

به گزارش خبرگزاری مهر، روزنامه رسالت در گزارش چهارشنبه خود نوشت:

پس از ۴ سال قتل،غارت و حمایت از گروههای تکفیری و متوحشی مانند داعش و النصره توسط ایالات متحده آمریکا، وزیر امور خارجه این کشور که به مانند شرکا و متحدان منطقه ای خود در حسرت شکست سوریه به سر می برد، نتوانسته است عدم پیروزی سیاستهای کاخ سفید در سوریه را بیش از این کتمان نماید.اظهارات جان کری در نزد سران کشورهای عربی حوزه خلیج فارس ( که متحدان آمریکا در کشتار مردم سوریه محسوب می شوند)، نشان از شکست سنگینی است که مقامات غربی و مهره های عربی‌آنها در دمشق متحمل شده اند.

وزیر خارجه آمریکا در کنفرانسی خبری بعد از نشست با وزرای خارجه کشورهای شورای همکاری خلیج فارس، گفت: بحران سوریه راه حل نظامی ندارد و باید به دنبال راه حل صلح آمیز برای این بحران بود.نشست مشترک وزرای خارجه کشورهای شورای همکاری خلیج فارس و جان کری وزیر خارجه آمریکا در دوحه پایتخت قطر آغاز شد. کری در کنفرانسی خبری که بعد از این نشست برگزار شد، گفت که کشورهای خلیج فارس درک می‌کنند که اجرای توافق هسته‌ای با ایران به امنیت منطقه می‌انجامد. وی مدعی شده است که در نشست با وزرای خارجه کشورهای شورای همکاری خلیج فارس درباره موضوع حمایت از عراق در مبارزه با تندروی گفتگو کرده است.

وی در اینجا تاکید کرده است که بحران سوریه راه حل نظامی ندارد و باید به دنبال راه حل صلح آمیز بود! نکته دیگر اینکه کری با بیان این ادعای دروغین و مضحکانه که  واشنگتن و کشورهای عربی حاشیه  خلیج فارس به امنیت و ثبات منطقه پایبند هستند، خواستار حل سیاسی بحران یمن و بازگشت به دستاوردهای گفت‌وگوهای ملی در این کشور شد! این در حالی‌است که حدود سه ماه است عربستان سعودی با حمایت و چراغ سبز ایالات متحده آمریکا در حال به خاک و خون کشیدن ملت یمن می باشد. کری در این جا سعی دارد با دادن آدرسهای نادرست، در صدد کتمان نقش مخرب کشورش در ایجاد گروههای تروریستی در سوریه و منطقه شود. از سوی دیگر، کری همچنان رویکرد خطرناکی در قبال کشورهای منطقه دارد.

این رویکرد خطرناک از دل نگاه تروریست پرور واشنگتن و استراتژی های کلان دو حزب دموکرات و جمهوریخواه در قبال ایجاد امنیت پایدار در منطقه و نظام بین الملل برخاسته‌است. از این رو باید به رصد هوشمندانه بازی آمریکا در منطقه پرداخت. نام عراق، سوریه، افغانستان و شبه قاره هند طی سالهای اخیر با بحران گره خورده است. در این میان ایالات متحده آمریکا به عنوان تروریسم مولد نقش بسزایی ایفا می کند.

اکثر تحرکات و ناآرامیهایی که در سوریه و عراق و یمن و ... صورت می گیرد مصدری آتلانتیکی دارد و یا واکنشی نسبت به رفتارهای ایالات متحده آمریکا و همپیمانان کاخ سفید در نظام بین الملل محسوب می‌شود. همچنین می توانیم از داعش و النصره به عنوان تروریسم مکمل ایالات متحده نام ببریم.توجه داشته باشیم که تروریسم مولد باتروریسم مکمل تفاوت دارد.

تروریسم مکمل بر خلاف تروریسم مولد ماهیت پیچیده ای ندارد. در قالب تعریفی ساده می توان گفت که تروریسم مکمل زاییده مستقیم تروریسم مولد است. در تعلق خاطر داعش و النصره به ایالات متحده آمریکا و متحدان منطقه ای آنها شک و شبهه ای وجود ندارد. هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه سابق ایالات متحده آمریکا صراحتا اذعان کرده است که در سال ۲۰۱۳ میلادی گروهک تروریستی داعش از سوی ایالات متحده آمریکا و متحدان آن تاسیس گردیده و مورد حمایت غرب قرار داشته است.

در هر حال عقب نشینی های آمریکا در قبال سوریه، نشان از اقتدار مقاومت در میدان نبرد و عدم تحقق اهداف شوم واشنگتن و متحدانش در دمشق دارد. از این رو باید در ادامه نیز بازی خطرناک آمریکا در قبال منطقه و سوریه را به صورتی جدی مورد رصد و تحلیل قرار داد و در مقابل اقدامات آتی آمریکا و متحدانش نیز در این معادله هوشیار بود.