در نشست با جنتیلونه

ظریف: ایران و ایتالیا باید فراتر ازسطح عادی تجارت برنامه ریزی کنند

سیاسی

محمد جواد ظریف تاکید کرد: دو کشور ایران و ایتالیا باید فراتر ازسطح عادی تجارت؛ برای روابط اقتصادی متوازن، درازمدت و دربرگیرنده سرمایه گذاری، برنامه ریزی کنند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، بعدازظهر امروز (سه شنبه) وزرای خارجه ایران و ایتالیا در مذاکراتی که متعاقب ورود هیات عالی رتبه سیاسی و اقتصادی ایتالیا به تهران انجام شد؛ ابعاد مختلف روابط دوجانبه تهران و رم و همچنین زمینه های همکاریها و مشورت های منظم پیرامون بحران های منطقه ای و موضوعات مختلف بین المللی مورد علاقه را مورد گفتگو و تبادل نظر قرار دادند.

در این دیدار، دو طرف با تاکید بر اینکه ایران و ایتالیا همواره از مناسبات سنتی خوبی برخوردار بوده اند؛ لزوم توسعه روابط و برنامه ریزی برای روابط بلندمدت مبتنی بر تنوع بخشبدن به حوزه های همکاری بمنظور استفاده از همه ظرفیت ها را مورد توافق قرار دادند.

ظربف و جنتیلونه (وزیر خارجه ایتالیا) روابط ایران و ایتالیا را نمونه ای از روابط چند بعدی شامل مناسبات سیاسی؛ اقتصادی و فرهنگی و آموزشی که مشترکات و حوزه های فراوان مورد علاقه را نیز در برمی گیرد، توصیف کردند.

ظریف با تاکید بر اینکه مردم ایران نسبت به اجرای کامل و دقیق تعهدات طرف های مذاکراتی ما بر اساس برجام کاملا هوشیار و حساس هستند و سابقه تاریخی نیز زمینه های بدبینی را فراهم کرده است؛ توجه کشورهای غربی به خواست مردم ایران و تلاش برای تغییر این ذهنیت در دوره جدید همکاریها میان ایران و کشورهای اروپایی را عنصری اساسی در شکل دهی به مناسبات از این پس توصیف کرد.

وی همچنین با تشریح سیاست ایران درتقویت مناسبات با همسایگان و کشورهای منطقه و لزوم همکاری و تلاش جمعی برای حل و فصل بحران ها و استقرار ثبات خاطرنشان کرد: بی ثباتی و ناامنی و تروریسم و افراط خلاف مصالح و منافع همه کشورهای منطقه است.

بر اساس این گزارش، وزیر خارجه ایتالیا هم در این مذاکرات علاقمندی و عزم ایتالیا برای ارتقاء سطح تماس ها میان دوکشور و شروع دوره جدیدی از همکاری بر پایه مشترکات و روابط خوب سنتی را اعلام و ابراز امیدواری کرد: توافق هسته ای براساس مسیر و نقشه راه پیش بینی شده به خوبی و بطورکامل طی شود و نمونه موفقی برای حل و فصل موضوعات اختلافی شود.

جنتیلونه همچنبن اظهار امیدواری کرد: همکاری دو جانبه و تماس و مشورت های مستمر میان دوکشور در موضوعات مختلف منطقه ای در تفویت و ثبات منطقه ای و بین المللی موثر و کمک کننده باشد.

وزرای خارجه ایران و ایتالیا دراین مذاکرات همچنین مشورت های منظم و دوره ای دو وزیر در تهران و رم را مورد توافق قرار دادند.

ظریف و جنتیلونه در مذاکرات عصر امروز تبادل هیات ‌های پارلمانی، قضایی همچنین گفتگو و همکاری در زمینه های مواد مخدر؛ حقوق بشر؛ جرایم سازمان یافته و موضوعات متعدد فرهنگی و اموزشی و میراث فرهنگی را مورد گفتگو و تبادل نظر قرار دادند.

انتهای پیام

کد N911042