قبرس متحد می‌تواند "هنگ‌کنگ ترکیه" شود

سیاسی

رئیس فدراسیون کارمندان و صنعتگران قبرس یونانی‌نشین اعلام کرد، در صورت دستیابی به صلحی پایدار و عملی در قبرس، این جزیره متحد شده می‌تواند برای ترکیه مانند هنگ‌کنگ برای چین باشد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از روزنامه حریت، کریستوس مایکلیدس، رئیس فدراسیون کارمندان و صنعتگران قبرس یونانی‌نشین با اشاره به تغییرات در حلقه تجاری قبرس گفت: همه ما داناتر شده‌ایم و این بار پارامترهای سیاسی، منطقه‌ای و اقتصادی همه با هم شرایطی را ایجاد کرده تا ما به راه‌حلی دست یابیم.

مایکلیدس که هفته پیش برای امضای پرونکلی جهت تشکیل مجمع تجاری قبرس با همکاری تجار قبرس شمالی به قبرس ترک‌نشین سفر کرده بود، ادامه داد: به عنوان یک تاجر تلاش داریم تا کاتالیزوری برای رسیدن به راه‌حل باشیم.

رئیس مهم‌ترین اداره تجاری قبرس یونانی‌نشین سپس با اشاره به شرایط مناسب فعلی برای رسیدن به راه‌حل در مساله قبرس عنوان کرد: بحران در منطقه و دسترسی منابع غنی گازی عوامل منطقه‌ای هستند که انگیزه اتحاد قبرس را تقویت می‌کنند.

مایکلیدس معتقد است، این عوامل منطقه در کنار آرزوی ورود به اتحادیه اروپا، ترکیه را برای تلاش جهت اتحاد قبرس بیش از پیش متمایل کرده است.

وی با اشاره به تمایل دو طرف یونانی و ترک برای اتحاد مجدد جزیره خاطرنشان کرد: اما طرف یونانی درباره جنبه امنیتی نگران است. به همین دلیل ما باید به دنبال راه‌حلی کارآمد و پایدار باشیم.

انتهای پیام

کد N910969