تاکید مقام‌های نظامی و غیرنظامی پاکستان بر تسهیل مذاکرات صلح افغانستان

رهبران نظامی و غیرنظامی پاکستان به منظور بحث درباره مسائل امنیت ملی با یکدیگر دیدار کرده و برخی تصمیمات کلیدی را در این زمینه اتخاذ کردند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، به نقل از روزنامه نیشن، ژنرال راحیل شریف،‌ فرمانده ارتش پاکستان در کنار ژنرال رضوان اختر، رئیس سازمان اطلاعات این کشور با نواز شریف، نخست وزیر و دیگر مقامات بلندپایه کابینه دولت پاکستان در محل اقامتگاه نخست وزیر دیدار کردند.

بر اساس این گزارش، در این جلسه مقام‌های نظامی و غیرنظامی پاکستان به بحث درباره اقدامات اتخاذ شده تحت طرح اقدام ملی علیه تروریسم، پیشرفت عملیات نظامی علیه شبه‌نظامیان در مناطق قبیله‌نشین، تعامل با هند در خصوص فضای تحریک‌آمیز فعلی، وضعیت مذاکرات صلح افغانستان و همچنین وضعیت مربوط سخنرانی نفرت‌پراکنانه اخیر الطاف حسین، رهبر جنبش متحده قومی پاکستان پرداختند.

منابع خبری به روزنامه نیشن پاکستان اطلاع دادند، ژنرال راحیل شریف، رئیس ستاد کل ارتش پاکستان به نواز شریف درباره اهداف برآورده شده در عملیات نظامی جاری علیه شبه‌نظامیان و بازگشت افراد آواره به مناطق پاکسازی شده از شبه‌نظامیان گزارش داد.

آن گونه که گزارش شده،‌ نواز شریف از اسحاق دار، وزیر دارایی پاکستان خواسته تا بیشترین اعتبارات ممکن را برای بازسازی زیرساختهای آسیب دیده اختصاص دهد تا افراد آواره شده در اثر درگیری‌ها به آسانی در مناطقشان اسکان یابند.

همچنین در این نشست درباره وضعیت مذاکرات مستقیم میان دولت افغانستان و طالبان که پس از اعلام مرگ ملا عمر، رهبر طالبان به حال تعلیق در آمده نیز بحث شد. این مقام‌ها همچنین به دورنمای صلح تحت رهبری ملا اختر منصور، رهبر جدید طالبان نیز که اخیرا در بیانیه‌ای خواهان تداوم مبارزه و عدم مذاکرات شد، پرداختند.

مقام‌های پاکستان تاکید کردند، فرآیند صلح باید ادامه یابد و پاکستان به ایفای نقش سازنده و مثبت در پیشبرد فرآیند صلح از طریق میانجیگری فعالانه ادامه خواهد داد.

همچنین رهبران نظامی و غیر نظامی پاکستان نسبت به مواضع خصمانه اخیر اتخاذ شده از سوی هند علیه پاکستان از جمله شلیک بدون تحریک گلوله از سوی سربازان هندی به سوی غیر نظامیان در منطقه کشمیر تحت کنترل پاکستان، اظهار نگرانی کردند.

مقام‌های پاکستان تصمیم گرفتند علاوه بر مطرح کردن این مساله نزد دولت هند، آن را نزد مجامع بین المللی موجود نیز پیگیری کنند.

انتهای پیام

کد N910962