از سوی معاون اول ریییس جمهور؛

آیین نامه نحوه ارائه تسهیلات به کشاورزانِ خسارت دیده از حوادث غیرمترقبه ابلاغ شد

معاون اول رئیس جمهور، آیین نامه اجرایی بندهای (ج) و (د) تبصره (11) قانون بودجه سال 1394 کل کشور را که به تصویب هیئت وزیران رسیده است، برای اجرا ابلاغ کرد.

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، بر اساس این مصوبه، بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران موظف است پس از تأیید اطلاعات مالی مربوط به ذینفعان مشمول این آیین‏نامه، از طریق بانک های عامل نسبت به امهال تسهیلات سررسید شده سال 1394 ذینفعان مشمول این آیین نامه به مدت حداکثر تا سه سال اقدام نماید.

متن مصوبه هیئت وزیران بدین شرح است:

آیین نامه اجرایی بندهای (ج) و (د) تبصره (11) قانون بودجه سال 1394 کل کشور

ماده 1- در این آیین نامه اصطلاحات زیر در معانی مشروح مربوط به کار می روند:

الف- ذی نفعان مشمول: کشاورزان و کلیه اشخاص حقیقی و حقوقی غیردولتی که از بانک‌های عامل و صندوق های حمایتی، تسهیلات بخش کشاورزی (شامل زراعت، باغبانی، پرورش دام و طیور و آبزیان، جنگلداری و مرتعداری) دریافت نموده و خسارت وارده به آنها در اثر حوادث غیرمترقبه، به تأیید کارگروه موضوع ماده (3) این آیین نامه رسیده باشد.

ب- حوادث غیرمترقبه : خشکسالی، سیل، برف، تگرگ، سرمازدگی، آتش سوزی غیرعمد، زلزله، آفات و بیماری‌های همه گیر گیاهی و دامی و نظایر آن که درآمد انتظاری ناشی از فعالیت کشاورزی ذینفعان مشمول این آیین‌نامه را با مخاطره جدی مواجه نموده است.

ج- بانک عامل: کلیه بانک‌های دولتی و غیردولتی و مؤسسات مالی دارای مجوز از بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران که به بخش کشاورزی تسهیلات پرداخت نموده‌اند.

د- حق بیمه اجتماعی: مبلغی که توسط کشاورزان بابت پوشش بیمه اجتماعی به صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر و یا سازمان تأمین اجتماعی پرداخت می‌شود.

ماده 2- در سطح ملی، فهرست استان ها و مناطقی که از سال 1393 تحت تأثیر حوادث غیرمترقبه قرار داشته اند، توسط سازمان مدیریت بحران کشور تعیین و به استانداری ها جهت تشکیل کارگروه موضوع ماده (3) این آیین‌نامه اعلام خواهد شد.

ماده 3- در سطح منطقه ای، تأیید خسارت وارده به ذینفعان مشمول این آیین نامه، برعهده کارگروهی متشکل از فرمانداری شهرستان (رییس کارگروه)، مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان (دبیر کارگروه)، نمایندگان صندوق بیمه محصولات کشاورزی و بانک عامل یا صندوق های حمایتی در شهرستان خواهد بود. در خسارات موضوع بند (ج) تبصره (11) قانون بودجه سال 1394 کل کشور، نمایندگان ادارات تعاون، کار و رفاه اجتماعی و تأمین اجتماعی به ترکیب کارگروه اضافه می شوند.

تبصره 1- تعیین دوره یا مدت استمهال تسهیلات سررسید شده، متناسب با میزان خسارت وارده، نوع فعالیت های کشاورزی و میزان غرامت پرداخت شده توسط صندوق بیمه کشاورزی به ذینفعان مشمول این آیین نامه، برعهده کارگروه موضوع ماده (3) این آیین‌نامه است.

تبصره 2- وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی (صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر، سازمان تأمین اجتماعی و واحدهای تابع استانی یا شهرستانی) اقدام لازم را برای بخشودگی جرایم حق بیمه اجتماعی آن دسته از کشاورزانی که فهرست آنها توسط کارگروه مذکور اعلام شده است، به عمل خواهد آورد. مدت معذوریت برای معافیت از پرداخت جریمه حق بیمه اجتماعی از سال 1393 تعیین می شود.

تبصره 3- آن دسته از کشاورزانی که به تشخیص کارگروه موضوع ماده (3) این آیین‌نامه براساس نوع فعالیت کشاورزی، خسارات وارده به آنها از طریق صندوق بیمه محصولات کشاورزی تأمین و پرداخت شده است، مشمول حکم این ماده نمی‌شوند.

تبصره 4- دبیر کارگروه، فهرست اسامی ذینفعان مشمول این آیین نامه را به همراه اطلاعات مالی مربوط، به بانکهای عامل و صندوق های حمایتی اعلام می نماید.

ماده 4- بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران موظف است پس از تأیید اطلاعات مالی مربوط به ذینفعان مشمول این آیین‏نامه، از طریق بانک های عامل نسبت به امهال تسهیلات سررسید شده سال 1394 ذینفعان مشمول این آیین نامه به مدت حداکثر تا سه سال اقدام نماید.

تبصره- بانک های عامل موظفند ظرف دو هفته پس از ابلاغ این آیین نامه، نسبت به ابلاغ آن به نمایندگان خود در شعب استانی و شهرستانی اقدام نمایند.

ماده 5- شرکت مادرتخصصی صندوق حمایت از توسعه سرمایه گذاری در بخش کشاورزی موظف است از طریق صندوق‏های غیردولتی حمایت از بخش کشاورزی نسبت به امهال تسهیلات سر رسید شده سال 1394 ذینفعان مشمول این آیین نامه به مدت حداکثر تا سه سال اقدام نماید.

ماده 6- بار مالی مواد (4) و (5) این آیین نامه، پس از اعلام بانک عامل از محل اعتبارات ماده (12) قانون تشکیل سازمان مدیریت بحران کشور- مصوب 1387- و یا اعتبارات پیش بینی نشده تأمین می شود.

ماده 7- بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران، وزارت کشور، شرکت مادر تخصصی صندوق حمایت از توسعه سرمایه گذاری در بخش کشاورزی و وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی موظفند گزارش عملکرد این آیین نامه را در مقاطع سه ماه به سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور ارایه نمایند.

اسحاق جهانگیری، معاون اول رییس جمهور، این مصوبه را در تاریخ 6/5/1394 برای اجرا به وزارت جهادکشاورزی، وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، وزارت کشور، سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور و بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران ابلاغ کرد.

انتهای پیام

کد N910900