المروزقی: رویاهای بهار عربی به باد رفت

سیاسی

رئیس جمهوری سابق تونس با اشاره به اینکه جهان عرب در حال پشت سر گذاشتن مرحله‌ای بی‌سابقه و بسیار خطرناک و پرتنش است گفت: تمامی رویاهای انقلاب‌های بهار عربی اکنون به باد رفته است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از الیوم السابع، محمد منصف المروزقی، رئیس جمهوری سابق تونس در کنفرانسی در شهر رباط مراکش که توسط انجمن حقوق بشر این کشور برگزار شد گفت: جهان عرب شاهد فروپاشی تعدادی از نظام‌های حکومتی است و حتی رژیم‌ها و حکومت‌هایی که فکر می‌کنیم هرگز سقوط نخواهد کرد، امکان دارد در صورتی که اصلاحات عمیقی انجام ندهند و در مسیر تغییرات گام برندارند، خیلی سریع سرنگون شوند.

المرزوقی برخی کشورهای جهان عرب را در حال گذار از مرحله انتقالی بسیار سخت و نقطه عطف تاریخی توصیف کرد و مدعی شد این نهادها شاخه بزرگترین فروپاشی‌ها در تاریخ نوین خود هستند البته در مورد برخی مسائل چون مرزهای سایس پیکو، رژیم‌های استبدادی و اتحادیه عرب نباید حسرت خورد.

وی ادامه داد: اگرچه بخش تخریبی این مساله در کشورهای عربی بزرگتر بوده اما زندگی به ما ثابت کرده که قدرت ابداع و خلاقیتی که در جوانان وجود دارد و عطش آنها برای تحقق عدالت اجتماعی همواره امور را به پیش خواهد برد و ما تنها باید به این قدرت اعتماد کامل داشته باشیم.

المرزوقی درباره تونس گفت: انقلاب تونس شکست نخورده و تنها اکنون در حالت "جزر" خود به سر می‌برد و به زودی به مرحله "مد" باز می‌گردد.

مرزوقی ادامه داد: جهان عرب شاهد فروپاشی یک ساختار منطقه‌ای و رویاهای آن بود اما هیچ کس جرات ندارد بگوید که اتحادیه کشورهای مغرب عربی مرده‌اند. شورای همکاری خلیج فارس بیمار است، اتحادیه عرب نیز دیگر باید بازنشسته شود چرا که از مرحله مراقبت‌های ویژه هم گذشته است و پشت فروپاشی رژیم‌ها و حکومت‌های منطقه بحران‌های سیاسی روی هم انباشته شده‌اند.

این مقام تونسی که در مورد احتمال بازگشت عراق و سوریه به گذشته خود به شدت مردد است گفت تمام رویاهایی که بهار عربی با خود داشت به باد رفت و اکنون بهار عربی به کابوسی در سوریه و یمن تبدیل شده و این انقلاب وحشیانه در مصر به زودی به جنگی داخلی بدل خواهد شد.

وی گفت که ساختار قدرت در مصر در حال حاضر به سمت فاشیسم پیش می‌رود.

المرزوقی در پایان با دعوت به احیای دوباره اتحادیه کشورهای مغرب عربی گفت: تونس در داخل مرزهای خود آینده‌ای ندارد و همچنین مراکش. آینده در فضای گسترده‌تری تحقق می‌یابد.

انتهای پیام

کد N910877