وال استریت ژورنال: حمایت اعراب از توافق هسته‌ای اسرائیل را منزوی‌تر می‌کند

توافق جامع هسته‌اي,مذاكرات هسته‌اي

روزنامه وال استریت ژورنال در گزارشی نوشت: کشورهای عرب حاشیه خلیج (فارس) سرانجام پس از ماه‌ها اعمال نفوذ کاخ سفید و وعده افزایش فروش تسلیحات، اشتراک اطلاعات و آموزش نظامی حمایت خود از توافق هسته‌ای را اعلام کردند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، وال استریت ژورنال در ادامه گزارش خود نوشت: کشورهای سنی عرب در خلیج (فارس) روز دوشنبه به طور علنی از توافق هسته‌ای ایران و گروه 1+5 حمایت کردند که برای کاخ سفید که به دنبال جلب حمایت از این توافق است یک پیروزی محسوب می‌شود.

پاسخ مثبت کشورهای عضو شورای همکاری خلیج (فارس) متشکل از عربستان، قطر، کویت، امارات متحده عربی، عمان و بحرین پس از ماه‌ها تلاش و اعمال نفوذ کاخ سفید صورت گرفت.

جان کری وزیر امور خارجه آمریکا روز دوشنبه در دوحه قطر دیدارهایی را با همتایان خود از این کشورها انجام داد و توضیحاتی را درباره مفاد توافق هسته‌ای و گروه 1+5 برای رفع نگرانی اعراب نسبت به ایران پس از حصول این توافق ارائه کرد.

خالد العطیه وزیر امور خارجه قطر با تکرار ادعای بی‌اساس غرب و آمریکا مبنی بر تلاش ایران برای دستیابی به ظرفیت تولید سلاح هسته‌ای، گفت: توافق هسته‌ای بهترین گزینه در میان دیگر گزینه‌ها برای دستیابی به راه‌حلی در خصوص برنامه هسته‌ای از طریق مذاکره بود. این نتیجه‌ای است که از تلاش‌های آمریکا و هم‌پیمانانش حاصل شده است.

به نوشته وال استریت ژورنال کاخ سفید این پاسخ کشورهای عرب را به عنوان کمکی برای تقویت تلاش‌های رئیس جمهور اوباما برای جلب حمایت از توافق هسته‌ای تلقی خواهد کرد.

جاش ارنست سخنگوی کاخ سفید با اشاره به این اظهارات وزیر امور خارجه قطر در حمایت از توافق هسته‌ای گفت که پشتیبانی دولت های عربی استدلال‌های قانون‌گذاران و گروه‌های حامی اسرائیل را که با توافق مخالفت می‌کنند و می‌گویند تهدیدی علیه متحدان خاورمیانه‌ای واشنگتن است تضعیف می‌کند.

سخنگوی کاخ سفید تصریح کرد: حمایت اعراب این استدلال را زیر سوال می‌برد چون ما شاهد افرادی هستیم که می‌گویند این توافق تأثیراتی منفی بر وضعیت امنیتی متحدانمان در خاور میانه دارد. اما رئیس جمهور اوباما کاملاً با این ارزیابی مخالف است. در حقیقت وی بر این باور است که توافق موجب تقویت ملاحظات ما برای امنیت هم‌پیمانان و متحدانمان در خاورمیانه می شود.

وی ادامه داد: ما از بیانیه رهبران این کشورها که نشان دادند با دستاورد رئیس جمهور موافقند استقبال می‌کنیم.

این در حالی است که بنیامین نتانیاهو نخست وزیر رژیم صهیونیستی به طور علنی به توافق هسته‌ای حمله کرده و قانون‌گذاران آمریکایی را برای مخالفت با توافق تحت فشار قرار داده است. همچنین مقامات سعودی، قطری و اماراتی به طور خصوصی ابراز نگرانی کرده‌اند که اکنون واشنگتن که به دنبال بهبود روابط با تهران است، ممکن است اتحاد قدیمی خود با کشورهای عربی را تضعیف کند.

به نوشته این روزنامه آمریکایی، حمایت آشکار کشورهای شورای همکاری خلیج (فارس) از توافق هسته‌ای منتقدان کاخ سفید را تضعیف و اسرائیل را در عرصه دیپلماتیک بیش از پیش تضعیف می‌کند. جان کری در سفر خود به خاور میانه و آسیا به اسرائیل نمی‌رود.

جان کری وزیر امور خارجه آمریکا نیز روز دوشنبه پس از دیدار با همتایان عرب خود در خلیج (فارس) گفت که توافق هسته‌ای منجر به امنیت بیشتر منطقه خواهد شد.

انتهای پیام

کد N910824