شبه‌نظامی روس طالبان: من "فرمان خدا" را اجرا کردم

فرمانده روس طالبان در هنگام تسلیم به نیروهای آمریکایی گفت که فقط "فرمان خدا" را اجرا کرده است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری رویترز، اریک حمیدولین، یکی از فرماندهان سابق نیروهای زرهی اتحاد جماهیر شوروی سابق که به اسلام گرویده و ادعا شده که در کنار شبه نظامیان طالبان می‌جنگیده، نخستین شبه نظامی جنگ افغانستان است که در دادگاه فدرال آمریکا محاکمه شد.

حمیدولین 50 ساله، سال گذشته میلادی به 15 فقره جرم از حمایت تروریست‌ها گرفته تا حملات مسلحانه به یکی از پاسگاه‌های پلیس مرزی افغانستان در نوامبر سال 2009 میلادی متهم شد.

تاد مارکوم، سرباز سابق آمریکا که همزمان با تعقیب شبه نظامیان که به "کمپ لیزا" در ولایت خوست حمله کرده بودند، به حمیدولین تیراندازی و وی را زخمی کرده بود، گفت: او دستانش را به نشانه تسلیم بالا گرفت و به زبان انگلیسی گفت: مرا نکشید. من یک شهروند روس هستم. او در موقع بازداشتش گفت که تنها "فرمان خداوند" را اجرا می‌کند.

در این حمله هیچ سرباز آمریکایی یا نیروی افغان کشته نشدند و حمیدولین تنها بازمانده در بین 30 شبه نظامی بود. پس از آن حمیدولین بازداشت شده و توسط پنتاگون در یکی از بازداشتگاه‌های نامشخص افغانستان به مدت پنج سال نگهداری شد و سپس برای محاکمه به آمریکا منتقل شد.

اگر حمیدولین در تمامی این اتهامات گناهکار شناخته شود، به حبس ابد محکوم خواهد شد.

این دادگاه که روز پنج شنبه آغاز شده، انتظار می‌رود یک هفته به طول انجامد.

انتهای پیام

کد N910618