معاون فرهنگی قوه قضاییه:

رسانه ملی در پیشگیری از طلاق پررنگ‌تر عمل کند

معاون فرهنگی قوه قضاییه گفت: رسانه ملی با توجه به نقشی که در عرصه الگوسازی دارد در مقولاتی که به‌لحاظ مختلف به تحکیم خانواده مربوط می‌شود، قوی‌تر و پررنگ‌تر حضور پیدا کند.

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، حجت‌الاسلام و المسلمین هادی صادقی معاون فرهنگی قوه قضاییه در دومین جلسه کارگروه ازدواج و طلاق شورای عالی انقلاب فرهنگی به تشریح برنامه‌ها و بسته‌های پیشنهادی معاونت فرهنگی قوه قضاییه در عرصه ازدواج و کاهش طلاق پرداخت.

صادقی گفت: طراحی بسته‌های فرهنگی تحت نظارت صاحب نظران حوزه و دانشگاه در حال تدوین محتوایی است که این بسته‌ها شامل چند جلد کتاب، لوح‌های فشرده تصویری و بروشورهای کوتاه و جذاب است و به‌منظور استفاده در محضرهای ثبت ازدواج ارائه خواهد شد که ان‌شاءالله به‌تدریج در سراسر کشور توزیع و به‌شکل عملی در خواهد آمد.

معاون فرهنگی قوه قضاییه با اشاره به آموزش مشاوران با رویکرد اسلامی و مبتنی بر آموزه‌های کاربردی افزود: قوه قضاییه در حال تهیه و تدوین دستورالعمل با همکاری دستگاه‌های مرتبط است که سبب استقرار مشاوران مجرب و متعهد به ارزش‌های اسلامی در مراکز مشاوره خواهد شد و امیدواریم این امر بتواند در عرصه کاهش طلاق، به‌ویژه طلاق توافقی نقش مؤثری ایفا کنند.

صادقی در ادامه به توضیح مراحل تهیه طرحی در ارتباط با مزدوجین جوان پرداخت و اظهار کرد: این طرح برخاسته از نکات ارزشمند و سازنده طرح جامع خانواده پایدار است و طی نشستی که اخیراً در مشهد برگزار شد مطالب و نقطه نظرات عزیزان به تهیه کنندگان طرح منتقل شد. همان‌گونه که در شورای عالی انقلاب فرهنگی مصوب شد، باید این طرح مجدداً در 5 استان کشور به‌شکل آزمایشی مورد ارزیابی و اجرا قرار گیرد که امیدواریم هرچه زودتر این استان‌ها تعیین شده تا طرح مذکور تحقق یابد و معاونت فرهنگی آماده هرگونه همکاری با دستگاه‌های برگزار کننده است.

معاون فرهنگی قوه قضاییه با اشاره به بار سنگینی که این‌گونه طرح‌ها روی دوش دولت می‌گذارد، تصریح کرد: باید از ظرفیت بنیادهای ازدواج، تشکل‌ها، مجمع خیّرین ازدواج، به‌ویژه نیروهای توانمند و متعهد که آموزش‌های لازم را دیده‌اند در عرصه آموزش‌های قبل از ازدواج و حین ازدواج بهره جست و صرفاً نباید این بار سنگین بر دوش دولت قرار گیرد بلکه استفاده از این ظرفیت مردمی ضروری است.

وی گفت: قبلاً به‌همت معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاییه در برخی استان‌های کشور بنیادهای مردمی ازدواج تحت عنوان "بنیاد صیانت از خانواده" شکل گرفته بود که مدتی دچار افول گردید؛ اما دوباره فعال شده و ما هم کمک می‌کنیم تا این‌گونه بنیادها تشکیل، تقویت و فعال شوند و نقش بازوی کمکی را برای دولت داشته باشند.

صادقی با تاکید بر بهره‌جویی از همه مطالعاتی که تاکنون در حوزه تشکیل و تحکیم بنیان خانواده انجام شده است، گفت: معتقدیم که همه نهادها، دستگاه‌ها و ... باید تفاهم کرده و در کارهای مشترک همکاری کنند و هر دستگاهی باید درون سازمان خود تحت ضوابط مشخص به این امر بپردازد.

معاون فرهنگی قوه قضاییه در بخشی از صحبت‌هایش تشریک مساعی و همکاری قوه قضاییه، دولت و رسانه ملی در عرصه افزایش ازدواج و کاهش طلاق را بسیار ضروری دانست و خاطرنشان کرد: قوه قضاییه بر اساس وظیفه‌ای که بر دوش دارد و به آن متعهد شده است، امر ازدواج و پایداری نهاد خانواده را به‌طور جدی دنبال می‌نماید، اما از آن سو دولت مسئولیت سیاست‌گذاری و پیش‌بینی همه‌جانبه این امر به‌ویژه موضوع مالی را به‌عهده دارد و از همه مهمتر باید برای راه‌اندازی تشکل‌های غیردولتی و نهادهای ازدواج در سطح ملی مساعدت‌های لازم را داشته باشد.

صادقی با اشاره به نقش ویژه رسانه ملی در پیشگیری از طلاق گفت: رسانه ملی نیز با توجه به نقشی که در عرصه الگوسازی دارد، باید همچنان که در عرصه‌هایی نظیر فرهنگ سازی اعتکاف و سایر فعالیت‌های مذهبی در راستای احیا، تعمیق و گسترش آن بسیار مؤثر واقع شده است، در مقولاتی هم که به‌لحاظ مختلف به تحکیم خانواده مربوط می‌ شود قوی‌تر و پررنگ‌تر حضور پیدا کند و رسالت بزرگی را که در راستای ترغیب به تشکیل و تحکیم ارکان خانواده و جلوگیری از فروپاشی آن با استفاده از ابزارهای هنری بر دوش دارد به‌خوبی ایفا کرده و تلاش گسترده‌تری را انجام دهد.

معاون فرهنگی قوه قضاییه ابراز امیدواری کرد با همدلی، همزبانی و همکاری اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی در عرصه افزایش ازدواج و کاهش طلاق گام‌های بلندی برداشته و این دسیسه دشمنان اسلام و انقلاب را که یکی از لبه‌های برّان آن فروپاشی نظام خانواده است، نقش بر آب نموده تا در برابر خداوند سرافراز و موفق باشیم.

پس از سخنان معاون فرهنگی قوه قضاییه، دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی از برنامه‌ها و فعالیت‌های مجدّانه معاونت فرهنگی قوه قضاییه در عرصه خانواده تقدیر و تشکر کرد.

انتهای پیام

کد N910425