اطمینان کاخ سفید از حمایت دموکرات‌ها از توافق هسته‌ای

مذاكرات ايران و گروه 1 5,توافق جامع هسته‌اي,مذاكرات هسته‌اي

سخنگوی کاخ سفید گفت که از حمایت کافی دموکرات‌های مجلس نمایندگان آمریکا برای حفظ حق وتوی رئیس جمهور در صورت مخالفت کنگره با توافق هسته‌ای اطمینان داریم.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از پایگاه خبری هیل وابسته به کنگره آمریکا جاش ارنست سخنگوی کاخ سفید در نشست خبری روز دوشنبه خود در پاسخ به مخالفت‌های کنگره به ویژه جمهوری خواهان با توافق هسته‌ای ایران و گروه 1+5 اظهار کرد: ما اطمینان داریم که در صورت نیاز به وتوی مخالفت کنگره با توافق هسته‌ای از پشتیبانی کافی در مجلس نمایندگان برای محفوظ نگه داشتن حق وتوی رئیس جمهور اوباما برخورداریم.

سخنگوی کاخ سفید در ادامه با اشاره به نامه 150 دموکرات مجلس نمایندگان در ماه مه در حمایت از مذاکرات هسته‌ای گفت که در نبرد کنونی کنگره بر سر توافق هسته‌ای جریان در جهت آنها قرار دارد و دولت آمریکا به لابی با دموکرات‌ها برای حمایت از این توافق ادامه می‌دهد.

ارنست ادامه داد:‌ هر چند ما این آراء را تضمین شده تصور نمی‌کنیم.

وی همچنین توافق هسته‌ای دولت باراک اوباما با ایران را با توافق آمریکا با شوروی سابق در دوران ریاست جمهوری جان اف کندی مقایسه کرد و مدعی شد: نیازی نبود واشنگتن در توافق با ایران امتیازی بدهد در حالیکه رئیس جمهور کندی امتیازات مهمی را در آن زمان اعطاکرد که منجر به کاهش چشمگیر فعالیت هسته‌ای آمریکا شد.

به گزارش هیل، منتقدان توافق هسته‌ای ایران و گروه 1+5 که اواسط ماه ژوئیه در وین حاصل شد معتقدند که دولت اوباما امتیازات زیادی را شامل لغو محدودیت‌های تسلیحاتی ایران داده است.

باراک اوباما و مقامات دولتی آمریکا نگرانند که مخالفان با رد توافق در کنگره اجرای آن را به خطر بیندازند. کنگره آمریکا کمتر از دو ماه فرصت دارد تا برنامه جامع اقدام مشترک ( برجام) را مورد بازبینی قرار دهد و برای تایید یا رد آن رای گیری کند. اوباما پیش از این هشدار داده است که در صورت مخالفت قانون‌گذاران با این توافق آن را وتو خواهد کرد که در این صورت نیز کنگره برای خنثی کردن وتوی رئیس جمهور به دو سوم آرا نیاز خواهد داشت.

سخنگوی کاخ سفید علاوه بر این خطاب به منتقدان گفت: که مفاد توافق وین حتی از آنچه در لوزان به دست آمده بود هم بهتر است.

وی بار دیگر تاکید کرد:‌ برجام نه بر مبنای اعتماد بلکه بر اساس راستی آزمایی پایبندی ایران به تعهداتش بنا شده است.

ارنست افزود:‌ کاخ سفید تقریبا مطمئن است که دموکرات‌ها از توافق هسته‌ای حمایت می‌کنند.

انتهای پیام

کد N910402