دمیرتاش: هیچ‌گاه برای صلح دیر نیست

تركيه

در شرایطی که تنش‌ها میان ارتش و گروه‌های تروریستی در شرق و جنوب شرقی آناتولی هر روز افزایش می‌یابد، رهبر حزب دموکراتیک مردم ترکیه بار دیگر خواستار تعهد طرفین به صلح شد و گفت که هرگز برای صلح دیر نیست.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نوشته روزنامه حریت، صلاح‌الدین دمیرتاش از رهبران حزب دموکراتیک مردم ترکیه در جمع خبرنگاران گفت: هرگز برای صلح دیر نیست. اگر بتوانیم امروز صلح را برقرار کنیم، می‌توانیم فردا جلوی مرگ جوانانمان را بگیریم. ما هیچ وقت خواستار جنگ نیستیم و بنابراین تلاش برای برقراری صلح هرگز دیر نیست.

دمیرتاش هفته گذشته نیز خواستار برقراری صلح شده بود اما مقام‌های دولتی گفته‌اند که این سخنان دیرهنگام و بی‌اثر است. دمیرتاش گفت که پیش از این هرگز از دولت نخواسته بود تا سلاح‌ زمین بگذارد چراکه وظیفه آن است تا از کشور دفاع کند. اما وی در ادامه تاکید دارد که دولت و پ.ک.ک «باید دست خود را از روی ماشه » بردارند.

وی افزود: مشروع‌ترین قدرتی که می‌تواند از آنها بخواهد تا دست خود را از روی ماشه سلاح‌هایشان بردارند، ما هستیم. ما همواره از صلح دفاع می‌کنیم. سلاح‌ها باید آرام بگیرند تا کشتار متوقف شود.

دمیرتاش با متهم کردن حزب عدالت و توسعه به پایان مذاکره برای حل مساله کردها گفت: شاید حزب عدالت و توسعه می‌خواهد که ترکیه به دهه 90 میلادی بازگردد. اما آنها نباید این را فراموش کنند که هیچ‌گونه فضای سیاسی‌ای وجود ندارد که شما را قادر سازد به دهه 90 بازگردید. این همان کشوری نیست که شما در دهه 90 می‌ترساندید. ما مانع بازگشت به چنین دورانی می‌شویم.

وی با اشاره به هماهنگی اخیر میان عدالت و توسعه و حزب حرکت ملی‌گرا، این روند را «ائتلافی جنگی» توصیف کرد.

دمیرتاش گفت: ائتلاف جنگ ایجاد شده است. ان‌شاءالله که حزب عدالت و توسعه در انتخابات آتی شکست خواهد خورد و آن موقع سوال ما این است که شما چقدر باید شکست بخورید که بپذیرید شکست خورده‌اید.

انتهای پیام

کد N910396