بذرپاش در جمع دانشجویان طرح ولایت:

قرار بود تحریمها در روز «امضا» لغو شود، نه پس از بازرسی‌های آژانس

سیاسی

عضو هیئت رئیسه مجلس گفت: اگر نتیجه بازرسی‌های آژانس مثبت باشد، تحریم‌ها «تعلیق» می‌شوند؛ در حالی که قرار بود در روز امضا و بعد در روز اجرا، گام به گام تحریم ها «لغو» شوند.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی سازمان بسیج دانشجویی، مهرداد بذرپاش نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی، در دیدار با دانش‌پژوهان دوره آموزشی «طرح ولایت»، ضمن تشکر از موسسه امام خمینی (ره) و مجموعه بسیج دانشجویی برای استمرار طرح ولایت، در مورد توافق هسته ای گفت: امروز دانشجویان در مورد مسائل هسته ای اطلاعات خوبی در دانشگاه‌ها دارند، خوب مطالعه کرده‌اند و دیگر کسی نمی‌تواند با نقل غیرواقع، کلاه بر سرشان بگذارد.

وی ادامه داد: بحث هسته ای از زمانی شروع شد که منافقین ادعا کردند ایران می‌خواهد بمب هسته‌ای بسازد؛ از همانجا مذاکرات کشور در مورد مسئله هسته‌ای صورت گرفت. مذاکرات ما در پاریس شروع شد و در ادامه هم مذاکرات وین صورت گرفت.

عضو هیئت رئیسه مجلس یادآور شد: در سال ۸۲ و در دولت اصلاحات، موضوع PMD  مطرح شد که یکی از مهمترین دلایل آن، برای تحریم موشک «شهاب ۳» بود، با این بهانه که این موشک‌ها دارای قابلیت حمل کلاهک هسته ای است.

بذرپاش ادامه داد: در سال ۸۲ نشست سعدآباد منجر به پیشنهاد «تعلیق هسته‌ای» شد. آقای البرادعی گفت ۶ ماه تعلیق هسته ای را قبول کنید و تیم مذاکره کننده هم قبول کرد. به تبع تعلیق هسته ای پلمپ هسته ای صورت گرفت و دو مرتبه دیگر هم این مساله تمدید شد. این پلمپ مجموعاً یکسال و نیم طول کشید و بالاخره در اواخر دولت اصلاحات، فک پلمپ با دستور مقام معظم رهبری صورت گرفت .

اعمال ۳ نسل تحریم علیه ایران/ نقش جاسوسی در تحریم‌های نسل سوم

وی در ادامه تأکید کرد: ما به همت امثال شهید احمدی روشن در صنعت هسته ای به چرخه کامل سوخت هسته‌ای رسیدیم .

مدیر مسئول روزنامه وطن امروز، در بخش بعدی سخنان خود در مورد نسل‌های مختلف تحریم‌های صورت گرفته علیه جمهوری اسلامی گفت: نسل اول تحریم ها از تسخیر لانه جاسوسی صورت گرفت، نسل دوم از زمان انفجار لبنان اعمال شد که ایران را متهم کردند و تحریم نسل سوم نیز در سال ۸۹ با قطعنامه ۱۹۲۹ صورت گرفت.

بذرپاش تصریح کرد: مهمترین نکته در مورد تحریم های نسل سوم این است که برخلاف تحریم‌های نسل اول و دوم، در تحریم های نسل سوم یک سازمان تحریم تعریف شد و تحریم بر پایه اطلاعات جاسوسی بود.

وی در ادامه افزود: دور اول مذاکرات از سال  ۸۲ تا ۸۴ بود که هدفش تحریم نبود، بلکه اجازه برای ادامه فعالیت هسته ای بود و دور دوم از سال ۸۴ تا ۹۰ برای اعتمادسازی جهت وارد نشدن پرونده به شورای امنیت صورت گرفت، اما دور سوم مذاکرات از سال ۹۰ تا الان برای رفع تحریم ها انجام شد.

عضو هیئت رئیسه مجلس خاطرنشان کرد: دولت تدبیر و امید دولت بخاطر قولی که برای حل ۱۰۰ روزه مشکلات داده بود، توافق ژنو را از همان ابتدای کار در دستور کار قرار داد.

اگر نتیجه بازرسی‌ها مثبت باشد، تحریم‌ها «تعلیق» می‌شوند!

بذرپاش در خصوص ورود مجلس به مسائل هسته ای نیز گفت: بر خلاف آمریکا که کنگره و مجلس سنا و مجلس نمایندگان تیم مذاکره‌کننده آمریکا را بازحویی می‌کنند، در ایران تیم مذاکره‌کننده یک توضیحات کلی به مجلس می‌دهند و می‌روند.

وی همچنین در توضیح متن برجام اظهار داشت: در مورد مذاکرات وین و برجام، قرار است توافق در مهرماه صورت گیرد و اجرای توافق نیز در دو ماه بعد، یعنی اواخر آذرماه توسط ایران صورت گیرد و اگر نتیجه بازرسی‌ها مثبت باشد، تحریم ها «تعلیق» می‌شوند؛ در حالی که قرار بود در روز امضا و بعد در روز اجرا، گام به گام تحریم ها لغو شوند.

عضو هیئت رئیسه مجلس در پایان تاکید کرد: وقتی در مورد بیانیه لوزان از تیم مذاکره کننده سوال می‌کردیم،   می‌گفتند کنگره آمریکا فشار آورده است و تیم مذاکره کننده آمریکا در فشار است، اما خودشان حاضر نیستند به مجلس پاسخگو باشند و می‌خواهند این مسئله در سطح شورای عالی امنیت ملی تایید شود؛ در حالیکه مجلس باید بر این مسئله مهم نظارت کند.