ژنرال دوستم: ولایت فریاب را از وجود طالبان پاکسازی می‌کنیم

معاون اول رئیس جمهوری افغانستان ضمن هشدار به شبه‌نظامیان طالبان گفت: ما فریاب را از وجود طالبان پاکسازی می کنیم.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، به نقل از خبرگزاری فرانسه، ژنرال "عبدالرشید دوستم"، معاون اول رئیس جمهوری افغانستان که سابق بر این یک جنگ‌سالار بوده تصمیم گرفته تا در سفر بعدی خود به عنوان معاون رئیس جمهوری به ولایت فریاب سفر کند. وی در اظهاراتی گفت: انشاالله پس از آن که من به فریاب رفتم، مردم را تشویق کرده و آن را از چنگ طالبان در خواهیم آورد.

وی افزود: شما خواهید دید که حتی زنان هم به سوی طالبان سنگ پرتاب خواهند کرد. من بیش از یک میلیون حامی در آنجا دارم.

ژنرال دوستم در این مصاحبه با اعتماد به نفسی بالا گفت: اشرف غنی به دلیل تبلیغات من در اینجا پیروز انتخابات شد.در این جا دو میلیون رای برای او وجود داشت. من یک سلطان ساز هستم.

دوستم در خصوص حمله به طالبان در فریاب تاکید کرد، شش ماه پیش پیشنهاد این طرح را به دولت افغانستان داده بود. وی اظهار امیدواری کرد که بتواند از اهرم محبوبیتش در جنگ با طالبان استفاده کند حتی اگر به معنی برقراری دوستی با دشمنان سابقش باشد. به عنوان مثال "عطا محمد" نور،‌ جنگسالار سابق متعلق به قوم تاجیک و فرد قدرتمند استان بلخ در همسایگی جوزجان.

آنها در طول دهه 1990 همپیمان هم در مبارزه با طالبان بودند اما پس از سقوط رژیم طالبان در سال 2001 درگیری های خشونت آمیزی میان نیروهای آنها بر سر کنترل شهر مزار شریف رخ داد.

با این حال به گفته گزارشگران محلی آنها صفحه جدیدی در روابط میان خود گشوده اند و دوستم و عطا محمد نور از خواسته مشترک خود برای دفاع از مناطق شمالی متعلق به خود سخن گفته اند. یک منبع خبری نزدیک به دوستم وجود ائتلاف میان آنها را رد کرد اما تایید کرد که در سطح محلی میان نیروهای آنها همکاری وجود دارد. دوستم به لحاظ نظامی می تواند روی سربازان دولتی نیز حساب باز کند.

حدود 5000 سرباز در ولایت فریاب مستقر شده اند؛ استانی که به رغم مذاکرات صلح نوپا میان دولت افغانستان و طالبان از ثبات خارج شده و دستخوش درگیری های خشونت آمیز شد.

در افغانستان یک جنگ سالار بدون نیروهای شبه نظامی منزلتی ندارد اما ژنرال دوستم نیز به عنوان معاون اول رئیس جمهور اجازه ندارد از نیروهای فرادولتی استفاده کند.

وی تاکید می کند، 9000 نیروی داوطلب برای جنگیدن در فریاب دارد اما می گوید: اما من چه کار می توانم بکنم؟ رئیس جمهور به من اجازه استفاده از آن را نمی دهد.

با وجود آن که دوستم نمی تواند نیروی شبه نظامی در اختیار بگیرد اما خوشحال است از این که می تواند به سربازان حمایت تجهیزاتی کند.

مقر او که دو ساعت تا خط مقدم فاصله دارد میزبان ده ها سرباز است.

انتهای پیام

کد N910350