جهانگیری: توسعه واحدهای کوچک و متوسط راه ‌حل افزایش اشتغال است

اسحاق جهانگیری

ایسنا نوشت :

اسحاق جهانگیری صبح امروز در مراسم افتتاح متمرکز 12 واحد صنعتی در منطقه آق‌قلای استان گلستان، اظهار کرد: اشتغال کشور حل نمی‌شود جز این‌که به واحدهای کوچک و متوسط توجه کرد. زیرا واحدهای بزرگ مثل پتروشیمی نسبت به سرمایه‌ای که برای آنها در نظر گرفته می‌شود شغل کمی ایجاد می‌کنند اما واحدهای کوچک و متوسط اشتغال بیشتری فراهم می‌کنند.

معاون اول رئیس جمهور همچنین با بیان این‌که همه می‌دانند یکی از دغدغه‌های دولت مسئله ایجاد اشتغال است، اظهار کرد: ما تعداد قابل توجهی جوان تحصیلکرده داریم که باید سرمایه و فرصت بزرگی برای کشور باشند اما به دلیل آنکه سال‌های قبل فضای مناسبی برای تولید و سرمایه‌گذاری ایجاد نشد برای این جوانان شغل فراهم نشد.

جهانگیری در ادامه تأکید کرد: ما باید به دنبال افزایش سرمایه‌گذاری و تولید باشیم و آن را به یک حرکت عمومی تبدیل کنیم. اکنون سیستم اقتصادی ایران به نظام بانکی متکی است اما نظام بانکی در مقطع فعلی با موانعی جدی روبروست. از طرفی بیش از 90 هزار میلیارد تومان معوقه بانکی وجود دارد که با این مبلغ می‌توانستیم تحول جدی در تولید کشور ایحاد کنیم. از سویی میزان قابل توجهی از منابع سیستم بانکی در سال‌های قبل توسط دولت استفاده شده که به دلیل محدودیت منابع دولتی آن منابع بازگردانده نشده است.

وی در ادامه افزود: رئیس جمهور دستور داده‌اند که من و مسئولان اقتصادی دولت به موضوع تحول در نظام بانکی و بدهی دولت به پیمانکاران رسیدگی کنیم. اکنون طرح کاملی هم برای تحول نظام بانکی تهیه شده است.

معاون اول رئیس جمهور در ادامه با اشاره به این‌که بانک‌های خارجی با 100 درصد سهام خود در مناطق آزاد و در سایر نقاط کشور با سهام کمتری می‌توانند حضور یابند، گفت: ما به منابع خارجی نیازمندیم. هیچ کشوری قادر نیست توسعه را دنبال کند بدون آنکه از سرمایه خارجی استفاده کند. آنچه مورد تأکید ماست این است که منابع خارجی در طرح‌هایی استفاده شود که اقتصادی بوده و قدرت بازگشت سرمایه داشته باشند. اکنون بسیاری از واحدهای صنعتی می‌توانند با سرمایه گذاران خارجی مشارکت کنند.

جهانگیری در بخش دیگری از صحبت‌های خود با اشاره به این‌که استان گلستان به لحاظ طبیعت و نیروی انسانی در وضعیت خوبی قرار دارد، گفت: یکی از ویژگی‌های مهم این استان هم‌مرزی با کشورهای ترکمنستان و قزاقستان است که این کشورها رابطه خوبی با جمهوری اسلامی ایران دارند و رئیس جمهور هم تأکید دارند که باید کالاهایی تولید شوند که قابلیت صادرات به این کشورها را داشته باشند. اکنون استان‌های مرزی باید در صادرات غیرنفتی پیشگام باشند. انتظار ما هم از مسئولان این استان این است که شرایط را برای تولید کالاهایی فراهم کنند که بتوان آنها را به کشورهای هم‌مرز صادر کرد. یکی از دلایل راه‌اندازی راه‌آهن اینچه‌برون صادرات کالاهای ما به کشورهای منطقه حتی به روسیه و ورود کالاهای این کشورها و انتقال آن به جنوب کشور بوده است.

به گفته وی، دولت پس از رفع تحریم‌ها به دنبال افزایش سرمایه‌گذاری و اشتغال خواهد بود.

معاون اول رئیس جمهور در بخش پایانی سخنان خود با اشاره به این‌که طرح‌های خوبی برای حل مشکلات روستایی استان گلستان تهیه شده، گفت: یکی از دلایل گسترش بی‌رویه شهر تهران بی‌توجهی به روستاها و مهاجرت روستائیان به تهران بوده است.

215

 

کد N910256