لیبی تحقیقات برای شناسایی شکنجه‌گران پسر قذافی را آغاز کرد

سیاسی

پس انتشار ویدئوی شکنجه پسر سوم قذافی در زندانی در طرابلس، دادستانی کل لیبی در بیانیه‌ای از آغاز تحقیقات برای شناسایی عاملان این اقدام خبر داد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از پایگاه خبری بوابه الفجر، اخیرا نواری ویدئویی از شکنجه الساعدی القذافی، پسر سوم معمر قذافی، دیکتاتور سابق لیبی در یکی از زندان‌های شهر طرابلس به دست شبه‌نظامیان فجر لیبی منتشر شده است. در این ویدئو نشان داده می شود از الساعدی تحت شکنجه و فشار اعتراف می‌گیرند.

شبه نظامیان منطقه ورشفانه لیبی در صفحه شخصی خود در فیس‌بوک از انتشار این فایل ویدئویی خبر داده اما اعلام نکرد چگونه این نوار منتشر شده است.

آنها اعلام کردند: اعتراف‌گیری از پسر قذافی تحت شکنجه و زور با هدف مقدمه‌سازی برای حمله به ورشفانه انجام شده است.

در حالی این نوار ویدئویی منتشر شده، که مسوولان لیبی پیش از این متعهد شده بودند با متهمان براساس عدالت و معیارهای بین‌المللی برخورد با زندانیان رفتار کنند.

در همین راستا، دادستانی کل لیبی در بیانیه‌ای اعلام کرد: تحقیقات در زمینه شناسایی فردی که در این ویدئو دیده می‌شود و دست به شکنجه الساعدی می‌زنند، آغاز شده است. هنوز صحت این ویدئو از سوی منبعی مستقل تایید نشده است.

جو استورک، معاون بخش خاورمیانه دیده‌بان حقور بشر درباره این ویدئو گفت: این ویدئو باعث نگرانی شدید درباره روش‌های انجام تحقیقات با الساعدی و دیگر زندانیان در زندان‌های طرابلس شده است.

ویدئوی مذکور تنها یک هفته پس از صدور حکم اعدام سیف‌الاسلام، برادر الساعدی و هشت تن دیگر از مسوولان رژیم سابق لیبی از سوی دادگاهی در طرابلس منتشر شد.

انتهای پیام

کد N910081