عمر البشیر برای سخنرانی در مجمع عمومی سازمان ملل به نیویورک می‌رود

نماینده سازمان ملل در سودان اعلام کرد، رئیس جمهوری این کشور که از سوی دادگاه بین المللی کیفری به انجام جنایات جنگی و نسل کشی متهم است، قصد دارد تا در ماه سپتامبر و برای سخنرانی در سازمان ملل به نیویورک سفر کند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری رویترز، در برنامه موقتی نشست توسعه پایدار، رئیس جمهور سودان قرار است 26 سپتامبر به سخنرانی بپردازد در این نشست قرار است به صورت رسمی برنامه‌ای برای توسعه پایدار جهان طی 15 سال آینده تهیه شود.

در همین حال حسن حمید حسن، نماینده سازمان ملل در سودان در پاسخ به احتمال حضور عمرالبشیر، رئیس جمهوری این کشور در نشست توسعه پایدار با گفتن جواب مثبت از ارائه جزئیات بیشتر خودداری کرد.

این در حالی است که در نشست مجمع عمومی سازمان ملل که قرار است 28 سپتامبر برگزار شود وزیر خارجه سودان نماینده این کشور در این جلسه معرفی شده است.

پیش از این بشیر در سال 2013 نیز قصد داشت در نشست مجمع عمومی سازمان ملل سخنرانی کند اما مقامات سودانی اعلام کردند به دلیل عدم ویزا وی نتوانست به آمریکا سفر کند.

این در حالی است که دادگاه کیفری بین المللی لاهه حکم بازداشت بشیر را در سال 2009 و 2010 صادر و وی را به طراحی نسل کشی و سایر اقدامات خشونت آمیز برای مقابله با شورش‌ها در منطقه دارفور عربی متهم کرده است.

در این میان کشورهای عضو دادگاه لاهه باید حکم بازداشت را اجرا کنند اما آمریکا از اعضای این دادگاه نیست و در عوض توافقی را به امضا رسانده که به تمامی سران کشورها اجازه دهد برای شرکت در مجمع عمومی سازمان ملل وارد این کشور شوند.

عمر البشیر حکم دادگاه لاهه را رد کرده است.

انتهای پیام

کد N910048