در دیدار برخی مدیران رسانه و دانشجویان؛

محسن قمی: ما «بیداری اسلامی» را باور داریم

سیاسی

یک عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: حرکت مردمی و فکری که به واسطه بیداری اسلامی شکل گرفت روند تحولات اجتماعی را در جهان اسلام دچار تحول عمیق کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) آیت‌الله محسن قمی در دیدار برخی مدیران سایت‌های خبری و دانشجویان ارشد علوم سیاسی با تاکید بر این‌که تمام سخنانش برگرفته از نگاه فردی و شخصی وی است و مواضعش هیچ ارتباطی با جایگاه حقوقی‌اش ندارد، پس از شنیدن نظرات و تحلیل‌های حاضران از مسائل روز داخلی و بین المللی به وضعیت اسلام در آغاز بیداری اسلامی اشاره کرد و گفت: بیش از هر چیز باید به این نکته توجه داشت که بیداری اسلامی رویدادی در جهان اسلام نیست که از 4 یا 5 سال قبل آغاز شده باشد؛ سرآغاز بیداری اسلامی حداقل در دوره جدیداش 150 سال پیشینه دارد. بی تردید در این فرآیند زمانی علماء و متفکران بزرگی نقش داشتند. شاید بتوان ادعا کرد که در طول دوره اخیر حضرت امام(ره) از تاثیر گذارترین این متفکران بوده اند که شتاب بسیار زیادی به آن بخشیده‌اند.

وی در ادامه به حرکت‌های اخیر در طول چهار سال اخیر در جهان عرب اشاره کرد و گفت: در طول چند سال اخیر وقتی حرکت‌های انقلابی در جهان عرب شروع شد برخی بر این باور بودند که این حرکت‌ها از نوع انسانی بوده است نه اسلامی؛ بنابراین از این حرکت‌ها با نام بهار عربی یاد می‌کردند. اما از همان آغاز مشخص بود که تحلیل‌ها در خصوص رویدادهای خاورمیانه و جهان عرب یکسان نیست. چنانکه برخی از این تحلیل گران بر بیداری اسلامی تاکید داشتند و معتقد بودند این حرکت ها در دنیای اسلام بر پایه ایدئولوژی اسلامی می‌باشد و محور آن نیز امت واحده اسلامی است. بر این اساس هدف را هم بازسازی تمدن اسلامی، مقابله با نظام سلطه جهانی و سبک زندگی بر اساس آموزه‌های قرآنی می‌دانستند.

وی در ادامه یادآور شد: از سوی دیگر تحلیل گرانی دیگری هم هستند که بر استفاده از نام بهار عربی تاکید دارند. آن‌هایی که بر نام بهار عربی تاکید داشتند مسئله شان قبل از هر چیزی افتادن در دامان تمدن غربی بود نه مبارزه با این تمدن. تاکید کسانی که برانتخاب نام بهار عربی اصرار داشتند بر ناسیونالیسم عربی در خاورمیانه بود که این موضوع مبنای اختلاف در جهان اسلام است نه وحدت. در نتیجه ما نباید در تحلیل اولیه خود از انقلاب های عربی دچار اشتباه شویم و بگوییم بهار عربی یا بیداری اسلامی صرفا یک اسم گذاری ساده است و این دو هویت با هم تفاوتی ندارند.

این عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی در پاسخ به این سوال که بیداری اسلامی در حال حاضر با توفیقی همراه بوده است یا خیر؟ گفت: ما در درجه اول باید مشخص کنیم که بیداری اسلامی را چگونه تعریف می‌کنیم؛ آیا بیداری اسلامی را یک حرکت سیاسی برای گرفتن قدرت به تصویر می‌کشیم؟ با این تعریف اگر جریان بیداری اسلامی قدرت را در دست نگرفت پس باید گفته شود شکست خورده است. اما اگر بیداری اسلامی را یک حرکت فکری، فرهنگی و اجتماعی در طول 150 سال اخیر بدانیم می توانیم بگوییم بیداری اسلامی در این سال ها مورد شتاب قرار گرفته است. هر چند این تحولات در برخی از کشورها منتهی به کسب قدرت سیاسی نشده است، اما حرکت مردمی و فکری که به واسطه بیداری اسلامی شکل گرفت روند تحولات اجتماعی را در جهان اسلام دچار تحول عمیق کرد.

وی در ادامه یادآور شد: به طور مثال بحرین یکی از نمونه‌های این تحولات اجتماعی است. مردم بحرین حدود چهار است که در سخت ترین شرایط با حکومتی مبارزه می‌کنند که قدیمی‌ترین نخست وزیر تاریخ دنیا هنوز دولت این کشور را اداره می کند. حدود چهل سال است که این شخص در مسند قدرت است، اخیرا هم استعفا داد اما خلیفه این کشور دوباره وی را بر سر کار برگرداند. بی‌تردید تحول فکری جوانان بحرین موجب شد که برقراری دولتی مبتنی بر دموکراسی و آرای مردم دغدغه آن‌ها شود یا حداقل حاکمانی در مسند قدرت باشند که صدای اکثریت مردم بحرین را بشنود هر چند امروز جوانان بحرین به شدت سرکوب می شوند اما هیچ ناظر بی طرفی نمی تواند منکر تحولات گسترده در بحرین شود. در واقع بحرین از یک جامعه‌ای بی‌تفاوت که جوانان‌اش به دنبال تفکرات و رویکردهای لیبرال بودند فاصله گرفته و اکنون همان جوانان کسانی هستند که در این کشور پرچم مبارزه با آمریکا را بر دوش گرفتند. بی‌تردید باید گفت امروز مردم بحرین در نزد جهانیان عزت دارند.

وی یادآور شد: یمن کشوری است که به لحاظ منابع نفتی غنی می‌باشد؛ باب المندب در کنار تنگه هرمز و کانال سوء نقطه سوق الجیشی تجارت در دنیای امروز است. که درصد زیادی از انرژی(نفت) و کشتی های بزرگ تجاری دنیا از این تنگه عبور می کنند به معنای بهتر رگ حیاتی تجارت در دنیا از این منطقه می گذرد . اما مردم این کشور در فقر و مشکلات بسیار زیاد معیشتی زندگی می کنند. تحول فکری و اجتماعی در یمن موجب شد مردم در صحنه حضور پیدا کنند. هر چند امروز عربستان، اسرائیل و دیگر هم پیمانان آن‌ها تلاش می‌کنند تا وضعیت را به گذشته بازگرداند؛ اما روند تحولات یمن به خوبی نشان می‌دهد که مردم این کشور بیدار شده‌اند و در جهت استقلال خود گام بر می‌دارند. امروز همگان می‌دانند که وهابیت و القاعده با حمایت انگلیس، آمریکا و عربستان سعودی بر این منطقه چنگ انداخته و رشد کردند. اکنون نیز بخشی زیادی از نیروهایی که با مردم یمن در جنگ هستند از همین گروه می‌باشند. این را بدانید یمن تاریخ بزرگ و درخشانی را در خود رقم خواهد زد؛ براین اساس در طول 130 روز گذشته قدرت حوثی ها و انصار الله افزایش زیادی داشته و اکنون بیش از 90 درصد یمن در اختیار انصار الله و هم پیمان ایشان است.

این عضو هئیت امنای دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم با تاکید بر این‌که «ما بیداری اسلامی را باور داریم» افزود: آینده منطقه خاورمیانه را بیداری اسلامی رقم می‌زند. البته حوادثی که در منطقه ایجاد شده مشکلاتی را در فرایند بیداری اسلامی ایجاد کرده ولی فقط سمت و سوی این حرکت را عوض نموده و این بیداری به جای حرکت در عرصه‌های حاکمیتی در قالب حرکت‌های فرهنگی و فکری فعالیت خود را به پیش می‌برد و هرجا که زمینه‌اش فراهم باشد بروز و ظهور می یابد. ما در یمن و بحرین شاهد این زایمان تاریخی هستیم. در مصر تصور می‌کردند که می‌توانند با سازش مشکلات خود را برطرف نمایند در حالی که بعدا فهمیدند راه سازش اشتباه بوده است. راه و تفکر بیداری اسلامی راه مقاومت و ایستادن در برابر استکبار جهانی است.

ادامه دارد...

کد N910006