رئیس شورای ملی دموکراتیک یهودیان آمریکا:

یهودیان آمریکا درباره توافق هسته‌ای ایران اختلافات جدی دارند

سیاسی

لابی های صهیونیستی با اذعان به عدم توانایی خود در تغییر رای «اوباما»، از دو دستگی جامعه یهودیان آمریکا بر سر توافق هسته ای ایران ابراز نگرانی کردند.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از جروزالم پست، «گرگ روزنبام» رئیس شورای ملی دموکراتیک یهودیان آمریکا در جمع خبرنگاران اعزامی از سوی رژیم صهیونیستی از اختلاف نظر عمیق درباره توافق هسته ای ایران ابراز نگرانی کرده و شکاف به وجو آمده در جامعه یهودیان را غیر قابل ترمیم توصیف کرد.

به گفته وی، جامعه یهودیان ساکن آمریکا چنان بر سر توافق هسته ای ایران اختلاف نظر دارند که در بسیاری از موارد جلسات معمولی خود را نیز از بیم طرح این مسئله لغو می کنند.

روزنبام در ادامه مدعی شد: بحث ما در باره توافق هسته ای ایران از مرحله مدنیت گذشته و به مرحله برادرکشی رسیده است. مطمئن نیستم که قادر به ترمیم شکاف ایجاد شده باشیم.

روزنبرگ که در این نشست خبری از سوی «نوح پولاک» مدیر اجرایی «کمیته اضطراری برای اسرائیل» همراهی می شد در نهایت مدعی شد که انتظار می رود کنگره آمریکا در پایان مهلت ۶۰ روزه ای که برای بازبینی توافق هسته ای ایران مقرر شده است، به آن رای منفی بدهد. اما، آنها در نهایت قادر به جمع آوری آراء لازم برای لغو وتوی «باراک اوباما» رئیس جمهور آمریکا نخواهند بود.

پولاک نیز با اشاره به انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۶ مدعی شد: به نظر منطقی می رسد که علیرغم عدم توانایی به لغو حق وتوی اوباما، کنگره آمریکا در مرحله اول به توافق رای منفی بدهد. با این اقدام، آنها از توافق هسته ای سلب مشروعیت می کنند تا به این ترتیب راه رئیس جمهور آتی برای نقض آن هموارتر شود.

ناگفته نماند که در هفته های اخیر لابی های صهیونیستی با وجود آگاهی از توان حق وتوی اوباما، فشار مضاعفی را بر اعضای کنگره وارد می کنند تا آنها را به مخالفت با توافق هسته ای ایران ترغیب کرده و به این ترتیب آبروی خود را حفظ کنند. به این ترتیب آنها به هنگام شکست مدعی خواهند شد که توافق حاصل اعمال زور اوباما است و نه میل باطنی کنگره آمریکا.