تخریب بیش از 1500 مدرسه در درگیری‌های استان الانبار/ 70درصد کودکان عراقی از تحصیل محرومند

عراق

یک مسوول عراقی اعلام کرد که تاکنون بیش از 1500 مدرسه در جریان حملات داعش به استان الانبار و درگیری با این گروه تروریستی به صورت کامل یا جزئی تخریب شده‌ است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از شبکه خبری اسکای نیوز، عید عماش، سخنگوی شورای استانداری الانبار اعلام کرد: بیش از 1500 مدرسه در استان الانبار، بزرگترین استان عراق به صورت کلی یا جزئی در پی حملات داعش و درگیری‌های شدید با این گروه تروریستی از ابتدای سال 2014 ، تخریب شده‌ است.

عماش افزود: بیشتر این مدارس مورد هدف مستقیم حملات گروه تکفیری داعش قرار گرفته‌اند و بقیه نیز به عنوان پایگاه نیروهای نظامی توسط داعش، نیروهای عراقی و یا نیروهای ائتلاف ضد داعش مورد استفاده قرار گرفته‌ است و تعدادی نیز اکنون در مرکز مناطق درگیری قرار دارند.

سخنگوی استانداری الانبار اظهار داشت: پس از بازپس‌گیری کامل الانبار از داعش برای بازسازی و آماده‌سازی مدارس به مبالغ هنگفتی نیاز داریم و کار بازسازی این مدارس نیز دستکم دو سال و نیم زمان می‌خواهد.

براساس بررسی‌های اخیر سازمان ملل، بیش از 70 درصد کودکان عراقی که به دلیل درگیری‌ها مجبور به مهاجرت از محل سکونت خود شده‌اند، از آموزش محرومند.

در حالی که داعش مناطق گستردة‌ای از استان الانبار از جمله شهرهای اصلی چون الرمادی و الفلوجه را در کنترل خود دارد و نیروهای عراقی با حمایت ائتلاف ضدداعش به عملیات‌های نظامی خود با هدف بازپس‌گیری این استان ادامه می‌دهند.

نیروهای امنیتی عراق در 13 ژوئیه از آغاز عملیات آزادسازی استان الانبار با پوشش هوایی ائتلاف خبر دادند.

انتهای پیام

کد N909962